Sari la conținut
Forum Roportal
PlasticBoy

Cati dintre voi folosesc windows licentiat? Dar piratat?

  

14 membri au votat

  1. 1. Folositi windows licentiat sau piratat?

    • Piratat
      4
    • Original (licentiat)
      10


Postări Recomandate

Nu cred ca ia cineva amenda pentru asta. La persoanele fizice ma refer. Dar sa folosesti windows fara licenta e NASPA. E complet compromisa securitatea calculatorului si te umpli de virusi si troieni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ia cineva amenda pentru asta. La persoanele fizice ma refer. Dar sa folosesti windows fara licenta e NASPA. E complet compromisa securitatea calculatorului si te umpli de virusi si troieni.

 

Daca imi aduc aminte bine, legea este facuta si pentru persoanele fizice. Desigur ca baietii aia ii vaneaza intai pe aia de la firme, unde stiu ca au amenzi grase de incasat.

 

In rest stiu oameni care lucreaza de ani de zile cu windows fara patalama si n-au avut treaba cu virusii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi in tara, nu stiu sa se fi dat vreo amenda pentru utilizare domestica de sistem de operare piratat. Mai mult pe tema asta nu sunt dispus sa comentez din motive precise.

 

Cat despre treaba cu securitatea sistemului de operare, mai gandeste-te. Esti vulnerabil la toate atacurile pentru care s-au scris update-uri de securitate. Si multi intruderi, asa functioneaza, ca odata securitatea compromisa, deschid calea pentru aproape orice alt intruder. Am o oarecare experienta in asta, suficienta cat sa imi arate ca aproape fara exceptie, e asa cum zic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi in tara, nu stiu sa se fi dat vreo amenda pentru utilizare domestica de sistem de operare piratat. Mai mult pe tema asta nu sunt dispus sa comentez din motive precise.

 

Cat despre treaba cu securitatea sistemului de operare, mai gandeste-te. Esti vulnerabil la toate atacurile pentru care s-au scris update-uri de securitate. Si multi intruderi, asa functioneaza, ca odata securitatea compromisa, deschid calea pentru aproape orice alt intruder. Am o oarecare experienta in asta, suficienta cat sa imi arate ca aproape fara exceptie, e asa cum zic.

 

Eu m-am referit la legislatia existenta, nu la modul in care este aplicata.

 

In privinta securitatii, asa o fi, cum zici tu - in proportie de 99%. Posibil ca eu am vazut cazurile care constituie 1%. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord, la ambele afirmatii.

 

BTW: personal am cumaparat licenta si pe vremea lui XP-ul si pe vremea lui Seven. Dar am cumparat si instalat multe licente pentru alte calculatoare, pe care doar le intretin. Totusi, momentan folosesc SO Linux.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar nu s-au dat pana acum amenzi pentru software piratat.

Totusi e demn de retinut afirmatia reprezentantului Microsoft in Romania care vede o crestere de 50% a CA in Romania in urmatorii ani mizand pe faptul ca 60% - 70% din windowsurile din romania sunt piratate.

 

Interviul il puteti gasi in ZF (a fost relativ recent / luna trecuta cred)

 

Si ca sa fiu ontopic ... tind sa cred statistica oficiala declarata de Microsoft Romania , si nu de votul roportalacilor.

 

PS: eu am votat cinstit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar nu s-au dat pana acum amenzi pentru software piratat.

 

pentru persoane fizice. in schimb, firmele au luat amenzi.

 

si apoi, o observatie pentru autorul sondajului. ar trebui prevazuta situatia in care cineva ar trebui sa voteze in ambele moduri: daca la serviciu folosesc software licentiat si acasa contrafacut. mai exista si variantav inversa: la birou au soft piratat si acasa original (exista, pe bune!) :crazy:

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru firme e o tampenie sa mergi pe soft piratat

e o investitie de 500 RON / calculator care oricum ti-o amortizezi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×