Sari la conținut
Forum Roportal
Anamariaeric

Dragoste cu nabadai!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ar fi mai ok sa lasi relatia sa curga si sa te bucuri de compania lui si atit.

 

Sigur. Casatoria si fuga daca nu-i casatorie imi pare o logica extremista.

 

Ce te faci, deoarece o casatorie trainica se bazeaza pe relatia de prietenie, care se formeaza doar in timp. Asadar nimeni nu poate sa prevada (daca nu este deja instaurata, situatii rare fara convietuire pentru o perioada suficienta de timp - minim 1 - 2 ani) evolutia relatiei de prietenie.

 

Majoritatea casatoriilor rapide sunt la "ghici". Apoi de asta se ajunge la neintelegeri si despartire. Casatoria nu inseamna "am pus mana pe el/ea si game over", nu ofera garantia asta. Pentru doi oameni care se inteleg si convietuiesc in armonie, casatoria e doar o foaie de hartie sau cel mult o declaratie simbolica, dar in nici un caz o asigurare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt o tipa foarte incapatanata si stiu ca acesta este unul din defectele mele..intotdeauna am fost genul de femeie care a detestat relatiile pasagere si am fugit cat am putut de ele.Recunosc doar ca mi-a placut acest tip de la inceput nu numai pt atuurile lui sa zicem,dar ceea ce m-a facut sa il accept a fost faptul ca s-a purtat ok cu copilul meu,mi l-a acceptat fara probleme(fiind constienta ca nu multi barbati accepta situatii de genul) si asta m-a facut sa imi doresc sa am o relatie serioasa..in momentul in care a fost vorba de casatorie,atunci i-am spus ca nu ma gandesc la asa ceva in viitorul apropiat,in plus pt mine nu exista acel act intre 2persoane,la fel de bine pot trai si fara...dar ca cel mai bine si corect este sa asteptam,sa vedem cum decurg lucrurile in viitor..si vom vedea daca se va intampla,sau nu!

 

Iti dau dreptate 100%in tot ceea ce spui ;)

 

Iti dau dreptate 100%in tot ceea ce spui ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Speculez, doar: tipul pare a fi mai traditionalist decat tine! :) S-ar putea, cu toate ca e arab, sa fie un surogat de tata, bun! Nu am spus asta, decat ca sa atrag atentia ca nu trebuie judecat un om, in ultima instanta, dupa rasa lui. O anumita rasa (de exemplu) poate oferi niste date statistice. Dar individul poate invinge, prin liberul sau arbitru si prin caracterul lui, orice statistica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt o tipa foarte incapatanata si stiu ca acesta este unul din defectele mele..intotdeauna am fost genul de femeie care a detestat relatiile pasagere si am fugit cat am putut de ele.

nu-ti mai poti permite sa fi asa incapatinata, sa marsezi pe totul sau nimic.

 

stii bine ca asa este.

asa cum tu vrei intelegere, adica chiar daca te multumeste relatia cu el, sa nu te preseze sa-ti iei angajamente si tu trebuie sa dai dovada de aceeasi toleranta, nu-i poti pretinde sa-ti dea garantii in privinta copilului tau si cum ar fi el ca tata.

 

e posibil, fara rea vointa, sa-l sperie asta, ca nu va face fata cum ar vrea...

sunt o mie de ginduri care pot trece prin capul unui om

e nefiresc insa , tu sa ceri garantii, dar sa pretinzi sa aiba rabdare cu tine.

si tu trebuie sa ai rabdare cu el.

 

n-ai cum sa stii finalul, asteapta sa termine masterul, sa fie pe picioarele lui si vezi daca asta ii da mai multa incredere in sine si-l responsabilizeaza mai mult.

 

nu te grabi, asta in general , sa judeci, tocmai pt ca esti cu un copil dupa tine, n-ai voie sa mai gresesti si nici tie nu ti-ar place sa fi judecata.

Editat de YasmiSL
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai fiindca piciul meu exista imi fac aceste griji;vreau ca acest copil sa fie mandru de mama lui si nu sa ma arate cu degetul intr-o zi!Grija mea principala este fericirea puiului meu,nu grija acestui barbat,dar fiind intr-o relatie cu el,este important pt mine sa stiu ce gandeste despre copilul meu..daca il accepta cu adevarat sau nu!!

Ti-am mai spus, atat timp cat nu vezi pe omul asta ca un potential partener de viata nu ar trebui sa te preocupe daca el iti accepta copilul sau nu. Un iubit azi e, maine nu e. Sa te preocupe chestia asta numai daca vrei ca respectivul sa-ti fie sot si tata pentru copil, dar precum tu nu vrei asta, nu are importanta ce gandeste el.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×