Sari la conținut
Forum Roportal
Anamariaeric

Dragoste cu nabadai!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna!am si eu o nelamurire in ceea ce priveste relatia cu iubitul meu!inainte de a il cunoaste eram casatorita inca,urmand sa divortez(nefiind el motivul) timp de 2 ani m-a asteptat pana am hotarat sa am o relatie cu el.dupa ce am inceput sa avem o relatie,la 2luni ne-am despartit fara motiv,insa ne-am impacat rapid.dupa o perioada...acelasi lucru,ne-am despartit ,el jurand ca nu se va mai intoarce la mine,ca acum sa fim din nou impreuna.bizar,nu?Recent,in timp ce faceam dragoste,ma intreaba trist :"de ce ma intorc intotdeauna inapoi la tine? de ce trebuie sa ai un copil?de ce nu sunt eu tatal acestui copil?cred k este frumos sa fii mama si tata!!!!!!in momentul acela am zambit amandoi si nu am dat importata subiectului pt ca stiam ca pe el niciodata nu l-a deranjat faptul k aveam un copil,ba din contra,mereu s-a purtat ok cu el! acum ceva timp l-am intrebat ce a vrut sa spuna,insa mi-a spus exact ceea ce ma asteptam:ca nu il deranjeaza fiul lui,dar se intreba cum ar fi fost ca copilul meu sa fie al lui! insa.....tot am indoieli!ma poate ajuta cineva cu un raspuns?chiar nu stiu ce sa mai cred!!!ce este cu adevarat in sufletul si mintea lui?????????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o adevarata tragedie....hmmmm...fa-i doi ca sa nu mai aiba timp de intrebari :focus:

Editat de Salvie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Anamariaeric: in mintea lui, se pare ca poate fi orice. Mai ales ca a dovedit ca e cam instabil. Poate o sa poti afla de la el, poate nu. Nici nu as risca in locul tau sa fac un copil si cu el. Poate peste 3 saptamani, iar nu o sa mai fiti impreuna. Bucura-te de moment. Nu stii ce aduce ziua de maine.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

i l-as face..insa nu prea este momentul pt nici unul din noi:)ceea ce pe mine m-a pune pe ganduri este ceea ce o fi simtit in momentul ala cu adevarat?ce este in mintea si sufletul unui barbat in momentul in care isi pune astfel de intrebari:(

 

@nu vreau........pt moment nu se pune problema de a avea un copil :))daca lucrurile vor evolua ok pe viitor...mai vedem!un copil se face f usor:)))iar pt asta trebuie sa fii sigur(a) k persoana de langa tine merita sa aiba un copil cu tine:) oricum amandoi suntem tineri.el are 30,eu 27....nici nu se pune problema deocamdata.:))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna!am si eu o nelamurire in ceea ce priveste relatia cu iubitul meu!inainte de a il cunoaste eram casatorita inca,urmand sa divortez(nefiind el motivul) timp de 2 ani m-a asteptat pana am hotarat sa am o relatie cu el.dupa ce am inceput sa avem o relatie,la 2luni ne-am despartit fara motiv,insa ne-am impacat rapid.dupa o perioada...acelasi lucru,ne-am despartit ,el jurand ca nu se va mai intoarce la mine,ca acum sa fim din nou impreuna.bizar,nu?Recent,in timp ce faceam dragoste,ma intreaba trist :"de ce ma intorc intotdeauna inapoi la tine? de ce trebuie sa ai un copil?de ce nu sunt eu tatal acestui copil?cred k este frumos sa fii mama si tata!!!!!!in momentul acela am zambit amandoi si nu am dat importata subiectului pt ca stiam ca pe el niciodata nu l-a deranjat faptul k aveam un copil,ba din contra,mereu s-a purtat ok cu el! acum ceva timp l-am intrebat ce a vrut sa spuna,insa mi-a spus exact ceea ce ma asteptam:ca nu il deranjeaza fiul lui,dar se intreba cum ar fi fost ca copilul meu sa fie al lui! insa.....tot am indoieli!ma poate ajuta cineva cu un raspuns?chiar nu stiu ce sa mai cred!!!ce este cu adevarat in sufletul si mintea lui?????????

Nu cred ca-ti poate spune cineva aici ce este cu adevarat in mintea si sufletul unui om. Din cate spui tu aici, se deduce ca l-a deranjat catusi de putin faptul ca ai un copil, chiar daca tu credeai contrariul tot acest timp de cand il cunosti. Intrebarea de ce trebuie sa ai un copil ? ce-ti spune ?

Alta perceptie gresita din partea ta este cea ca v-ati despartit fara motiv si asta nu o singura data. Nimeni nu se desparte fara motiv, fie el cat de nesemnificativ. Ia mai gandeste-te tu bine la care ar putea fi motivul.

Daca te-a asteptat 2 ani, precum spui, nu ti se pare ciudat din cale afara sa se desparta de tine FARA MOTIV ? doh.gif

Sincer, nu stiu ce sa-ti spun. Nu vreau sa speculez aiurea in special cand nu prea sunt multe detalii si informatii in baza carora s-ar putea face o speculare.

Tot ce pot spune este ca daca pe un barbat il macina faptul ca acel copil nu este al lui si privindu-l ii vine in minte mereu fostul tau sot, e problema. Daca nu poate sa treaca peste chestia asta, nu-l vad sa ramana in relatie cu tine. Pe de alta parte daca te-ar iubi cu adevarat si-ar dori sa faca un copil cu tine, si astfel sa fie si el tata, nu s-ar crampona de faptul ca fiul tau nu e al lui. Ti-a propus asta vreodata ? Nu neaparat sa-l faceti numaidecat acum, dar asa pe viitor vrea asta ?

 

Din cate pot sa-mi dau eu seama din putinul pe care l-ai destainuit, problema pare sa graviteze in jurul copilului.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Anamariaeric: Ceva il roade pe omul tau, altfel nu ar fi deschis discutia. Dar ar fi relevant de stiut, de ce v-ati indepartat, cand ati facut-o? Oricum, faptul ca a spus ca nu stie de ce s-a intors la tine, poate trada o noua tentativa.

 

Dar parerea mea: omul tau spune multe. Si multe dintre lucrurile pe care le spune nu suna bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...mai vedem!un copil se face f usor... el are 30,eu 27....nici nu se pune problema deocamdata.:)

Nu fi asa sigura. Asa am gandit si eu la varsta ta si mai devreme, ca am tot timpul din lume sa fac un copil, ca un copil se face cat ai zice peste si ca important e sa ai cu cine-l face dpdv biologic si restul vine de la sine. M-am inselat. Intr-o buna zi te pomenesti ca ai o anumita varsta si nu poti ramane insarcinata. Timpul trece si pentru o femeie cu cat trece mai mult cu atat devine mai greu. Acum asta nu inseamna ca trebuie sa ne avantam la facut copii asa fara noima doar pentru ca ceasul biologic merge repede la vale, dar nu te culca pe o ureche increzatoare in mentalitatea ca un copil se face foarte usor. Poate la 17 ani. Dupa ce treci de 30-35 si intervine un anumit nivel de stres in viata, responsabilitati, griji, o femeie e afectata negativ foarte usor in ceea ce priveste reproducerea.

Eu am amanat sa am copii cat am putut si acum la 36 de ani incerc de cel putin 2 ani sa raman si nu pot. Umblu pe la clinici de fertilitate de-mi iese fum din pantofi si din credit carduri.

Mitul cu "un copil se face usor" mi la spulberat doctorul cand mi-a zis ca de fapt contrariul e adevarat in special de la anumite varste in jos.

 

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai aceste raspunsuri le aveam si eu in sinea mea,insa speram sa gresesc!in momentul in care ne-am despartit,eu nu ma simteam pregatita de o noua relatie tocmai din cauza divortului meu.de foarte multe ori l-am respins in timpul relatiei si nu a acceptat sa ne despartim...intr-un final,ne-am despartit..dar tot impreuna suntem.chiar l-am intrebat ce ar fi fost schimbat in relatia noastra daca nu as fi avut copilul..iar el mi-a spus ca...NIMIC! nu am vorbit inca despre copii,casatorie...pt ca suntem de putin timp impreuna,sa ziceam ca abia acum am inceput cu adevarat aceasta relatie,pt ca a fost prima data dupa divortul meu cand am simtit ca pot avea o relatie cu el.insa,la un moment dat mi-a spus ca copilul nostru va avea ochii albastrii(ca si el)..dar pt mai mult,eu sunt cea care nu este hotarata deocamdata.ma macina intrebarea aceasta cum ca nu stie de ce se intoarce de fiecare data inapoi la mine desi isi jura ca nu o mai face..intrebarile pe care si le pune referitor la fiul meu(si aici inca imi pun semnul intrebarii):))desi nu vrea sa imi spuna...ceva ascunde in sufletul lui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Naeema. ..imi pare rau pt ceea ce treci,insa gandeste-te ca exista unDumnezeu care inca face minuni.prietenii mei au trecut prin clinici de fertilizare,tot felul de tratamente..nu li s-a mai dat nici 1%sanse de a avea copii,iar acum ...prietena mea este insarcinata,dar de la Dumnezeu.imi doresc sa aud si de la tine acelasi lucru..am spus ca copii se fac usor,doar pt faptul k ii concepi rapid,dar conteaza cu cine ii faci! si da...ai perfecta dreptate prin ceea ce spui ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite, atunca-i o intrebare: intreaba-l daca l-ar deranaja daca ai decide sa nu mai faci alti copii. Nu pune in discutie posibilitatea de a nu mai putea! Vezi cum reactioneaza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×