Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

"MAMA" PURTATOARE

Postări Recomandate

In primu sil rand nu stiu daca am deschis subiectul pe o arie corespunzaatoare si daca nu cumva a mai fost pus in discutie. Am folosit facilitatea "cautare"....darn-am gasit nimic . Daca totusi m-am inselat rog moderatorii sa-l mute unde trebuie (in primul caz) sau sa-l inchida in al doilea.

Intrun al doilea rand nu pun in discutie comportamentul homosexual deci nu doresc comentarii de acest gen.

Ma adresez in special celor de sex feminin si ceea doresc este o discutie sincera referitor la urmatorul aspect:ati accepta sa deveniti "mame" purtatoare pentru cuplurile de homosexuali (mai ales masculine, dar nu numai) contra unei remuneratii materiale ? Daca da, cam ce suma ati cere in acest caz ?Daca nu , care ar fii motivatia?

Binenteles ca si barbatii pot sa-si dea cu parerea; ati fii de-acord ca prietena/iubita/sotia/fiica voastra sa faca asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu as accepta sa fiu mama purtatoare, fie ca-i vorba de homosexuali, lesbiene sau hetero.

Desigur, nu dezaprob actiunea in sine. Desi respectivii ar trebui sa stie la ce se inhama. Insa profilul meu nu-i compatibil. Am o sensibilitate aparte si nu as putea da copilul. Exista femei la care instinctul matern nu a pins radacini, ele sunt cele mai potrivite. Si daca mai au si nevoie disperata de bani, si mai bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa-ti vinzi ovulele in acelasi scop ? Stiu ca legislatia nu permite, e doar o intrebare ipotetica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, in Romania este permis.

Nu as vinde nici ovulele. Mai mult, am inteles ca este o procedura destul de dureroasa. Se ia un tratament inainte de colectare. E mai dificil decat pare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici una nici alta. Practic iti vinzi copilul. Cand se mai intampla asta, de exemplu o familie saraca de romani isi da copilul spre adoptie in strainatate contra-cost, mass-media se umple de revolta. Cand insa e vorba despre cupluri de acelasi sex, ce frumos, ce act nobil samd. E complet acelasi lucru, vanzarea unui copil pe care il nasti. Chiar daca tot materialul genetic provie din alta parte. E un fel de prostitutie mai garva. Iti pui corpul la dispozitie si copilul este un produs comandat si platit.Cum se va simti mai tarziu afland ca a fost comandat ca la atelier? Iar treaba cu ovulele este la fel de grava pentru ca acel copil chiar este copilul mamei, dezvoltandu-se in alta femeie si fiind adoptat de alte persoane. Nu mi se pare un act de iubire sau de compasiune, ci unul rece, de cerere, oferta, productie, vanzare. Unul foarte nedrept. Fiecare are dreptul la ''radacinile'' lui de familie. Acesti copii nu au sa si le cunoasca niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate. In alt univers, in alta realitate, in alta viata, daca as fi disperata dupa bani si cu conditia ca ovulul sa fie al meu, deci sa nu am link genetic cu respectivul copil. Dar si in aceste circumstante...POATE. In realitatea asta si viata asta, categoric nu. Si nu pentru ca e vorba de cupluri gay. Nu conteaza. Ar putea fi si hetero, tot nu as zice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Una este sa judeci problema detasat/idealist si alta este sa fii somera , pe la 35-40 de ani , cu 1-2 copii de crescut.

Eu n-as condamna asemenea femei asa cum nu condamn nici prostituatele ca tot facea Finnian o paralela.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alte femei accepta, totusi. Pentru bani sau alti factori ce le influenteaza decizia. Dar mie imi seamana foarte mult a disperare.

 

http://www.surrogacy...-surrogacy.html

 

Intra pe link-ul asta si fi atenta la sumele de Total. Spune-mi daca sumele respective corespund cu disperarea.

In USA totalul de costuri pentru o sarcina surogat poate ajunge si pana la 150.000 $ . Pagina aia spune 120.000 dar asta e o suma medie. Eu zic ca seamana mai mult cu a dorinta de a face bani frumosi, nu a disperare. Cineva disperat dupa bani e disperat dupa orice suma cat de mica, nu se arunca direct la pescuit sute de mii. :o:

 

Corect. Una este sa judeci problema detasat/idealist si alta este sa fii somera , pe la 35-40 de ani , cu 1-2 copii de crescut.

Eu n-as condamna asemenea femei asa cum nu condamn nici prostituatele ca tot facea Finnian o paralela.

Daca ai impresia ca acele cupluri care cauta mama surogat ar apela la serviciile oricui te inseli amarnic. Si pentru mame surogat se doresc un anumit tip de femei, sanatoase dpdv fizic, mental, emotional, fara probleme legale, sociale sau mai stiu eu ce alte drame ale vietii. Trebuie sa fie dispusa sa locuiasca cu cuplul respectiv si sa urmeze orice recomandare medicala, dietetica, nutritionala pe care cuplul + medicul le considera spre beneficiul ei atat cat si al fatului.

Nu se implica nimeni asa usor sa se usureze de sute de mii pe seama oricarei femei. Daca ar fi asa usor ca o femeie sa fie considerata candidata buna pentru surogat, ar face-o mult mai multe decat cele care o fac actualmente. Precum exista multe femei care nu ar face asa ceva nici in ruptul capului, exista multe care ar vrea dar nu pot pentru ca nu se califica sa zicem asa.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×