Sari la conținut
Forum Roportal
Malina_13

Tuse productiva - tuse seaca

Postări Recomandate

Vad ca s-a inversunat lumea foarte tare pe acest topic :)

Ce-i drept...e de actualitate...ca doar raceala si tusea sunt in plin sezon acum.

Dar daca tot este vorba despre tuse, medicamente si farmaciste...sa va spun si eu o intamplare din care puteti trage concluzia singure.

Avand si eu o tuse productiva si stiind din experienta ca imi va trece cu Fluimucil 600 (pentru ca am mai luat in trecut)- asta ca sa raspund si la intrebarea lui Mariana_02 - m-am dus la farmacie si am zis ca vreau un medicament pentru tuse productiva, cum ar fi Fluimucil...sau altceva daca n-au.

Farmacista atunci a zis "Ah pai...puteti sa luati X (n-am retinut numele)...ca e bun pentru orice fel de tuse".

Si-atunci...putin nedumerita intreb daca nu au Fluimucil 600.

"Ba da...sigur...daca vreti din ala..."

Ideea principala e ca am stiut ce am, am stiut si ce sa cer...m-am oferit sa cumpar altceva in eventualitatea in care nu aveau ce vroiam eu...si ea s-a oferit sa imi dea un medicament de 3 ori mai scump care ar fi remediat ceva ce eu nu aveam...

 

Si in alta ordine de idei...Fluimucil, asa ieftin cum e el, e foarte bun. Pentru mine, cel putin...

 

 

Hehe, stiu cum e billie, e ca in filmele mute uneori. Tu ceri varza, ei iti dau capra.

Am luat pana la urma fluimucil, dupa 5 zile eram ca noua, tusea aia ma terminase. Partea buna a fost ca o pastila pe zi intr-un pahar cu apa, si tratamentul era gata pe ziua respectiva, ma saturasem de tratamente cu 3 feluri de pastile, la ore fixe.

Sunt de acord cu tine, "asa ieftin cum e", a functionat.

Sanatate tuturor si sa nu ne mai viziteze racelile toamna/iarna asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ele clar ca vor sa-si vanda ce e mai scump, sa faca si un target etc. Dar nus unt toate asa. Si sa nu exageram cu tusea asta uscata si productiva ca nu e un capat de tara si nu se moare de la un sirop dat pt tusea uscata cand tu ai productiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia principala e ca, daca tot te duci la farmacie cu capul in traista, a se citi fara reteta, macar sa stii ce unde te doare si ce ceri, informatii minime, de baza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!

Ultima intamplare legata de sanatate si de medicamente m-a facut sa-mi dau seama cat de important e sa stim simptomele, si sa le tratam cum trebuie.

M-a prins o raceala acum vreo 2 saptamani, nu i-am dat prea mare importanta, am mers la farmacie, unde am cerut niste pastile pentru raceala, la modul general. Fara sa fiu intrebata detalii despre manifestare, mi s-au recomandat niste pastile/siropuri, pe care le-am luat cam o saptamana.

Problema a aparut cand tusea a devenit din ce in ce mai puternica, nu mai puteam dormi noaptea, simteam o presiune in piept, si m-am ingrjorat. Asa ca am fost la medic, unde am aflat ca farmacista imi daduse sirop Paxeladine pentru tuse seaca, desi eu aveam tuse productiva!! Medicul mi-a recomandat atunci FLUIMUCIL 600 efervescent, care am inteles ca-i un fel de ACC, si, ce sa vezi, dupa 2 zile tusea a disparut.

Morala pentru mine a fost ca nu-i de joaca cu medicamentele, pentru ca am inteles ca puteam sa intru in alte complicatii daca as fi continuat sa iau sirop pentru tuse uscata, desi eu expectoram.

Sanatate tuturor!

E si normal, farmacista ar fi trebuit sa te intrebe: tuse seaca sau tuse productiva? In orice caz, tu nu i-ai spus ca tusesti (exista si cazuri in care esti racit si nu tusesti), deci nu vad de ce ai blama-o atat pe farmacista.

Antitusivele din gama Paxeladine si nu numai, opiaceele antitusive si dextrometorfanul sunt recomandate in tusea seaca sau in tusea tuberculosului. Evident ca in cazul tusei productive tu tre' sa elimini nu sa tii in tine si sunt recomandate expectorantele.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu un episod din acesta din seria "Raceala si recomandarea farmacistei", dar la mine a fost fara intamplari notabile. Eram racita, tuseam...m-am dus la farmacie, i-am zis farmacistei ca sunt racita si tusesc. M-a intrebat daca si expectorez...i-am zis ca da. Mi-a recomandat fluimucil si parasinus pentru raceala...le-am cumparat. Am ajuns acasa, am inceput tratamentul...in cateva zile mi-a trecut. Dar asta este un exemplu de "cum se face" in serialul "Raceala si recomandarea farmacistei" :) Nu sunt toate-asa...stiu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Farmacista ar fi trebuit sa intrebe ce fel de tuse are omul.

 

Bun semnalul asta de alarma, util mai ales in perioada asta a anului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa folositi un sirop care ajuta la ambele tuse. De exemplu, eu folosesc siropul Prospan la recomandarea medicului si sunt foarte multumita. Cel putin pe mine ma ajuta sa scap de tusa in maxim 5-6 zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×