Sari la conținut
Forum Roportal
.seba.

Concurs - Toamna se numara povestile!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intotdeauna asteptam 15 septembrie sa vina inceputul unui nou an scolar, stiam atunci ca parintii or sa-mi cumpere multe lucruri: imbracaminte, inlaltaminte, rechizite... Imi placea ca mergeam si ne cumparau, si mie si surorii, tot ce vroiam. Imi aduc aminte ca atunci cand trebuia sa facem compuneri despre anotimpul preferat scriam despre toamna caci imi veneau in minte cele mai multe expresii, aveam in sufrageria parintilor un tablou de natura toamna si ma inspira, ma asezam in fata lui si scriam... Si acum imi place sa scriu. Aceste lucruri ne faceau fericite in copilarie toamna...

Acum odata ce am devenit mamica cea mai frumoasa toamna a fost cea trecuta caci l-am nascut pe Alexut pe 25 august si zilele de toamna au fost multe si foarte frumoase, calduroase si insorite asa ca sufletele noastre cand il priveam pe Alexut. Pana acum toamna 2010 a fost cea mai frumoasa, speciala si unica!!!

Casa mea e pregatita de toamna, am facut curatenia generala, am schimbat cuverturi si covoare cu imprimeuri de toamna-iarna, am schimbat garderoba in sifoniere, adica am facut loc lucrurilor groase, si am pregatit borcanelele si butoiasele cu dulceturi, compoturi, zacusca, bulion si zarzavat, varza si muraturi! Aaa!!! mai fac un lucru toamna pentru casa: imi achizitionez fire sa crosetez sau tricotez pentru cel mic si pentru nepotica.

Intotdeauna mi-au placut plimbarile prin mormanul de frunze uscate! Acest lucru il faceam in padurea din satul bunicii, caci traversam o padurice ca sa ajungem la casa unei matuse. Si acum merg prin frunzele cazute, cu Alexut ne jucam cu ele, le aruncam si le lasam ca cada peste noi...

Imi place toamna, dar cea calduroasa cu soare ca sa putem iesi. Pana sa-l am pe Alexut ieseam si prin ploaie, un alt fenomen pe care il iubesc, dar atunci cand ma racoreste, imi incarca plamanii cu aer curat, proaspat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca este un volum mare de povestiri trimise prin intermediul formularului din pagina de concurs, vom anunta castigatorii maine, 22 noiembrie. Multumim pentru participare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×