Sari la conținut
Forum Roportal
dookoo

Romani din Germania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu cand ai ajuns acolo stiai deja germana? Mi se pare una din cele mai grele din Europa.

 

 

Ai incercat sa inveti maghiara??? ca sa ai la ce compara limbile grele!!!

 

Ich heisse Olga ... wie heissen Sie??? e prima notiune de stiut ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a fost o perioada destul de grea, mai ales ca facusem si lagar vreo 3 luni de zile, cu copil mic dupa mine.

 

ce e ala lagar? adica inchisoare comunista?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce inseamna ce ai scris tu ( exceptand Olga- asta am inteles :o: )

 

 

acum stim cu o cheama pe the unknown :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ai avut mult curaj. sa incepi viata de la zero si cu familia dupa tine.

 

 

Adica??? ... e o vorba americana: - "If there's a will, there's a way" = Daca e dorinta, e si o cale!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HAHAHA...tare subiectul!!!! imi place - deci eu sunt aici nu de mult si chiar ca Germania nu mi-a trecut in veci prin cap ca ar fi o tara in care m-as fi mutat. Pur si simplu pentru ca nu imi placea limba iar de stilul de viata nici nu m-a interesat. Daaaaar.... cind am venit aici mi-am adus aminte toate povestile de cind eram mica despre germani - pe care le auzeam de la rude sau parinti. Si deci sunt adevarate... Cred ca acest fapt este valabil in acest secol pentru acei germani care sunt generatii vechi- pentru tineri este un pic mai bine. Adica vorbesc engleza cit de cit si sunt uuuunnn pic mai deschisi la minte si ceva mai flexibili. SLAVA DOMNULUI!!!! Dar da este perfect adevarat ca nu le plac americanii, englezii si francezii. Daca este ceva ce aud zilnic in casa sunt aceste lucruri. Sincer nu pricep defel de ce... si am intrebat insa nici un raspuns logic sau elocvent. Cei care acum au 40 de ani asa au prins ei de la parintii lor - care si acum traiesc - si evident ca li se aminteste zilnic ce bine si perfect este sa fii german si ce jalnic si patetic este sa fii alta natie. Si povestea se continua din generatie in generatie si cred eu ca vor trece poate 20 - 30 de ani pina cind Germania ca tara va deveni ceva mai flexibila cu ``importurile``. Am apreciat intotdeauna tarile si oamenii traditionali si patrioti, insa aici este deja rasism si discriminare.

Am intilnit insa si germani relaxati, flexibili, asa ca noi - CEILALTI - si sunt superi. Adica oaaameni. E drept ca nu sunt majoritari, insa prevad urmatorul val de germani mai destinsi si fara atita razboi in cap si frica de stat, de lege...etc

Daca nu as iubi clar nu as avea ce cauta aici. Eu sunt total opusul acestei natii. Am fost in State, in Franta, in Anglia - si am intilnit peste tot persoane discriminatoare insa nu majoritari...


Am gasit subiectul Diaspora pe forumul roportal si am urmarit subiectele topicurilor si am observat ca nu este unul strict si pentru romanii din Germania.Si eu sunt aici(chiar daca pe 1 noiembrie ma voi intoarce acasa,am mai fost si in ultimii doi ani si voi veni si anul viitor) de accea m-am decis sa deschid eu acest topic.Sunt foarte multi romani in Germania la lucru,chiar in fiecare colt al ei.Am fost peste tot in Germania(in afara fostei RDG) si am dat peste romani.Chiar si aici pe insula asta din Marea Nordului unde sunt acum am dat de romani.Sunt curios cum va simtiti aici,departe de casa,de familie,de prieteni,de Romania.Si ce parere aveti de traiul de aici,de oamenii care va inconjoara?

P.S.: Astept sa vad daca aici pe roportal intra si alti romani aflati in Germania la lucru,sau de ce nu,romani care au fost deja aici si nu vor sa revina,sau care vor reveni.

DECI EU SUNT IN FOSTA RDG - si e greu - adica cu oamenii. erai interesant cum ne simitit. Eu personal ma simt deeeeepaaaaarte de casa. Si oamenii sunt mult prea oficiali pentru mine. Au tot timpul o frica sa nu fie criticati, sa nu fie furati, sa nu fie vazuti prost, sa nu fie...ETC ETC si din aceasta friiica imensa inoculata din generatie in generatie se nasc ideile tampe si rasiste. Nu neg ceea ce este bun in aceasta tara - corectitudinea, curatenia, insa extremele nu le-am apreciat nicioadata si nici comunismul, insa aici uneori sunt tendinte de fascism. Prevad insa urmatorul val de germani ceva mai relaxati si fara prea multe acrituri. Daca nu as iubi locul meu nu ar fi defel aici. Deci pentru mine este o super provocare - limba noua de invatat - cu toate ca am venit aici cu ideea clara ca toata lumea vorbeste cit de cit engleza, insa este exact opusul. Super inversunati impotriva Americanilor ,englezilor, francezilor. Daca ii intrebi de ce - sa zica ceva logic - nika. Nici ei nu stiu doar ca asa au preluat si mecanic si robotic imita ce au vazut si auzit la stramosii lor. Eu i-am spus pritenului meu ca razboiul s-a terminat de mult si acum sunt alte vremuri. Alti oameni - alte atutiduni.

Eu personal ma gindesc sa deschid o asociatie in aceasta regiune unde sunt pentru Auslanders - sincer e nevoie. Cind i-am spus asta prietenului meu a ripostat vehement : ``Nu e o solutie deloc buna sa faci asa ceva. Auslandersii nu au nevoie de grupuri aici`` Eu i-am spus ca si ei se simt singuri ca si mine aici deci e chiar binevenita o astfel de asociatie unde sa ne putem intilni periodic cel putin o data pe saptamina si sa ne ajutam reciproc cu cite ceva. Am sa vad ce pot face - sper sa fie bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muta-te in fosta RFG si nu te vei mai lovi de chestiile de care te lovesti acum. Alora le plac americanii cat de cat si nu sunt asa xenofobi precum nemtii din fosta RDG.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muta-te in fosta RFG si nu te vei mai lovi de chestiile de care te lovesti acum. Alora le plac americanii cat de cat si nu sunt asa xenofobi precum nemtii din fosta RDG.

hahahaahaha- TARE DE TOT - am sa ma gindesc - e cam imposibil acum dat fiind faptul ca locuiesc cu iubitul meu aici care e 101% german RDG - hehehehee. Dar sa stii ca eu chiar ma intrebam daca DINCOLO este la fel... din cite cunosc eu stiu ca e ceva diferit si sunt ceva la luminati si fara atitea neonazisme in cap....dar mersi de idee.scout_en.gif Am sa iau primul avion...plane.gif

Eu oricum am comport natural asa cum sunt eu si pina acum eset bine. Adica ma trateaza cu respect si se straduie unii sa imi raspunda in engleza. Insa ceea ce am scris este o parere pe care mi-am format-o observind si interactiunile germanilor cu oameni care nu au norocul sa cunoasca o engleza cu accent foarte bun. Dar ma rog...cred ca in timp si germanii se vor flexibiliza pentru ca generatia de dupa al doilea razboi mondial e pe duca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×