Sari la conținut
Forum Roportal
dookoo

Romani din Germania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am gasit subiectul Diaspora pe forumul roportal si am urmarit subiectele topicurilor si am observat ca nu este unul strict si pentru romanii din Germania.Si eu sunt aici(chiar daca pe 1 noiembrie ma voi intoarce acasa,am mai fost si in ultimii doi ani si voi veni si anul viitor) de accea m-am decis sa deschid eu acest topic.Sunt foarte multi romani in Germania la lucru,chiar in fiecare colt al ei.Am fost peste tot in Germania(in afara fostei RDG) si am dat peste romani.Chiar si aici pe insula asta din Marea Nordului unde sunt acum am dat de romani.Sunt curios cum va simtiti aici,departe de casa,de familie,de prieteni,de Romania.Si ce parere aveti de traiul de aici,de oamenii care va inconjoara?

 

Salut,

cum intentionezi sa te intorci in Germania? cu munca? Atat eu cat si sotul meu, vrem sa plecam din RO si sa muncim in strainatate...asa ca orice tips si trick legat de o eventuala plecare in Germania, ti-as fi recunoscatoare. :cheers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu cand ai ajuns acolo stiai deja germana? Mi se pare una din cele mai grele din Europa. Probabil nordicii ( finlandezii, olandezii etc) cu hh-urile lor cred ca depasesc germana in dificultate de pronuntie.

 

din pacate, nu.

am vrut sa ram

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare cea mai frumoasa limba din lume :)

Bine, asta dupa ce a trebuit sa invat olandeza :lol:

 

 

Bine ca ai mentionat de olandeza, doar asa te cred!! :lol:

 

din pacate, nu.

am vrut sa ram

Editat de Indigo 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si cum te descurcai? Sa vorbesti cu ei. Banuiesc ca lucrai ceva, cum te faceai inteles?

 

am invatat limba loco, din mers si din fuga, am facut curs de limba.

c

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aramis, oricum ai avut ceva de "luptat". Nici in Ro nu mai este atat de usor.

Dar cred ca acum castigi cel putin de 2-3 ori cat ai fi castigat in RO. Si pe deasupra si conditiile de viata nu se compara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×