Sari la conținut
Forum Roportal
Calias

case sasesti sau case de munte parasite

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din cate stiu eu bani sunt rezultatul munci si daca nu are niciun handicap serios atunci poate face si bani.

Bani poate face oricine dar nu toti stiu sa-i foloseasca spune o vb din batrani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt oameni care se intind mai mult decat le este plapuma si in general pt ochii lumii sau orgoliu personal.

Au masini care le manaca jumate din venit sau acasa fac foamea dar la restaurant comanda ceva scump ca sa faca impresie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt oameni care se intind mai mult decat le este plapuma si in general pt ochii lumii sau orgoliu personal.

Au masini care le manaca jumate din venit sau acasa fac foamea dar la restaurant comanda ceva scump ca sa faca impresie.

Daca nu stii despre ce este vorba mai bine taci. Poate ca omul nu-si gaseste un loc de munca sau are un salariu de 600 lei, de unde sa-si plateasca si chirie sa-i mai ramana si de mancare, de incalzire si restul ?? Tare as fi curios cum te-ai descurca tu in situatia lui, ca asa de vorbit este usor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Satul bunicilor mei era înfloritor când eram copil, apoi tinerii s-au mutat la oraş şi bătrânii au murit pe rând. În ultimii ani casele sunt părăsite, unele se deteriorează, altele se mai pot locui, cu amenajări. Cunosc persoane care s-au mutat în sat în ultimii ani, mai ales lângă lacul de acumulare, dar şi în sat. Şcoala, cum apare ea în pozele mele din 2009,  afost renovată, a fost renovată oarecum şi biserica şi a apărut un centru medical cu program scurt. Nu mai ştiu cum mai e, că a murit şi bunicul meu şi nu am mai fost din 2011 acolo, pozele sunt numai o parte din ce am, am unele mai frumoase, aici se văd şi ruinele. Asta e. Sunt fotografii cu camcorderul, din 2009 şi 2011. Terenurile şi casele sunt foarte ieftine acolo, mama a vândut nu demult un teren mare cu 2000 euro, ei îi revine jumătate, că are un frate, deci abia putem cumpăra o maşină de spălat şi un calculator pentru mine, plus mici alte nevoi.

http://www.kizoa.com/Video-Maker/d21579445k3824490o1l1/countryside-and-memory

 

Case mai multe sunt pe la sfârşitul videoclipului...sunt sute de poze dacă aveţi răbdare  :read:  :fingers:  :bye:

Editat de Crismonimold
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la poze pana m-am plictisit, sint frumoase si dovedesc viata candva in acele locuri.

 

Totul devine o ruina si dispare mai repede decat am fi crezut, nu-i asa, daca nu este ingrijit???

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la poze pana m-am plictisit, sint frumoase si dovedesc viata candva in acele locuri.

 

Totul devine o ruina si dispare mai repede decat am fi crezut, nu-i asa, daca nu este ingrijit???

mulţumesc, case mai multe sunt cam de la jumătatea videoclipului, pe youtube e mai bine (e linkul pe blogul meu). Cred că nu îngrijirea contează în primul rând, ci sufletul de om care este înăuntru. Poate exagerez, dar eu aşa am observat în acel sat: când omul moare casa se deteriorează mai uşor, ca şi cum sufletul omului o ţine în picioare. În mod inexplicabil, au rămas mai mult timp nedeteriorate case foarte vechi din secolul 19 cred, foarte vechi şi nelocuite şi s-au deteriorat case mai noi nelocuite. Cred că tot din cauză oarecum spirituală, fiindcă oamenii care locuiau în ele fuseseră des pomeniţi de către cei în viaţă în poveştile lor. Eu sunt o fire mai religioasă, dar cu picioarele pe pământ, aşa cred eu.  :smartass: Desigur contează şi materialele de construcţie şi manopera.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... am observat în acel sat: când omul moare casa se deteriorează mai uşor, ca şi cum sufletul omului o ţine în picioare.

 

De aceea cand se cumpara o casa nu se poate inchide si pleca de acasa pe timp lung, e locuinta permanenta care este ingrijit de stapani si sta in picioare cu secolele,

pana ce una parasita se ruineaza fara acel touch personal, vietuitoarele isi fac cuibul in casele parasite si asta este mult mai periculos decat pomenirea mortilor.

 

Am vazut pe drum in Moldova spre sud case care vor cadea de la primul vant, masini din fata casei din care au crescut copaci de 6-8 metri, localitati fantome.

 

Va fi foarte goala Romania in scurt timp ca vor dispare aceste localitati in numar mare deodata, natura le cere inapoi si le prelucreaza iar in pamant si apa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×