Sari la conținut
Forum Roportal
Calias

case sasesti sau case de munte parasite

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

va salut cu respect

stie cineva daca ,sint case sasesti parasite in care nu mai locueste nimeni si respectivi locatari nu mai au nevoie de ia ,in care as putea sa locuiesc ? adica case parasite prin munti ,prin sate parasite ,casa care as putea sa o iau fara bani ca nu am bani ,dar cu acte in regula ?

am auzit ca au plecat sasii si siau lasat casele si leau parasit ,prin Sibiu ,Brasov si alte judete cam cit ar costa o casa din asta ,daca exista asa ceva ?

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai or plecat, dar asta acum 20 de ani; acum nu le mai gasesti nici sa te impusti, is ocupate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In judetul Sibiu exista astfel de sate, in care gasesti case parasite: in nordul judetului adica pe Valea Tarnavei (de fapt pe vaile perpendiculare pe Tarnava, in satele aflate la ceva distanta de drumurile judetene), si pe Valea Hartibaciului. Cred ca gasesti asa ceva si prin judetul Mures si nu m-ar mira sa fie si prin Alba. Multe din casele sasilor au fost ocupate de tigani, altele au fost demontate bucata cu bucata de acestia - obiectele ramase prin casa le-au vandut in targ, cu lemnul au facut foc, tigla si caramida le-au vandut celor care au vrut sa construiasca. Mai sunt inca destule case goale, insa nu stiu sa spu n imic de regimul juridic al lor - daca proprietarii mai traiesc, daca mai exista mostenitori ... Te poti instala intr-o astfel de casa, dar va fi complicat sa gasesti proprietarii - trebuie sa vezi a cui a fost, sa gasesti adresele din Germania, etc. Oricum, casele parasite exista in satele foarte indepartate, pline de tigani, unde nu exista activitati economice, oamenii nu au unde se angaja si sunt saraci lipiti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vazusem pe la TV un reportaj, era un sat intreg parasit, dar nu mai stiu localitatea, daca imi amintesc o sa revin cu un mesaj.

 

Exista mai multe sate parasite. Probabil ca tu ai vazut documentarul despre satul banatean Lindenfeld.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×