Sari la conținut
Forum Roportal
xLolita

Cum era fara manele?

Postări Recomandate

Poate ca Romania ar fi fost mai saraca din punct de dere cultural daca nu ar fi existat melodia urmatoare http://www.youtube.com/watch?v=nmmQupDlNrs :crazy:

Cum am mai fi trait daca nu am fii stiut Cate nopti a plans Costi Ionita ?!? :blink:

Vai de capul meu. :doh: N-am avut rabdare s-o ascult, ci am derulat sa aud ce zic aia, ca sa am idee ce educatie poate da o asemenea melodie.Eu cred ca mai degraba, Romania nu s-a imbogatit din p.d.v.d cultural, ci cu mai multe femei cu saltele dupa ele, cum zice si-n melodie.Asa ca barbati, fugiiitiiii. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In vestul Europei si in America sunt cu rock. Dar tot ca manelistii nostri se comporta si aia.

 

tu stii fiindca bati lumea in lung si-n lat, nu ?? :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pustiu, fara manele viata e pustiu. Ma intreb ce muzica as mai fi ascultat dinspre vecina parasita chiar cand a implinit 120kg, sau in taxiul care ma plimba leganat, cand mersul biped mi-e dusman.Cum as putea suporta patrunzatoarea liniste a parcului, daca nici un manelist nu mi-ar dedica din preaplinul lui cultural, atunci cand sunt melancolic.

Dar oare nuntile noastre romanesti, ar putea ele sa mai fie animate de ceterasi,cobzari si scripcari, ori tigani tzambalagii, acordeonisti...asa ca pe vremuri? Nu tu orga electronica... sintetizator...nea.gif neee...trist. Manelele e viata mea.

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Manelele nu au aparut natural, adhoc, din necesitatea unui mesaj artistic.

Sint....comandate de o.....tara. Care a platit niste oameni cu voce ptr a face o sinteza intre un gen muzical....si muzica noastra populara. Au vrut sa intre in cultura regiunii asa.

Nu spun numele tarii si nici genul, fiindca e o politica culturala, ce eu nu o respect. De aceea e asa de .....se aseamana cu muzica....patriotica. Nici urma de ea.

 

 

Fara manele era muzica populara cu....dedicatie, cea patriotica. Deci tot pe acolo.

Muzica populara autentica si stilizata modern cred ca mai asteapta. poate nu mult.

 

Pe la revelioane se mai asculta ceva de calitate, din domeniul popular.

Nu ma refer la muzica usoara, ce era destul de buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu ca prin jurul anului 2000 a fost boom-ul manelelor in Romania, cu Adrian Copilu Minune, Guta, Vali de la Barbulesti, Minodora la Maxim, ceea ce luase denunmirea de muzica de petrecere sau dance balcanic (L.A., Elegance).

Si inainte auzeam asa zisele manele, dar era muzica lautareasca, care avea cu totul alt sound, dar tot o porcarie era :)

 

Cat despre muzica autentica populara si stilizata modern, au fost formatii precum Ro-mania, K-1, Etno sau Ho-ra, care au definit stilul de muzica etno in Romania la inceputul deceniului trecut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In vestul Europei si in America sunt cu rock. Dar tot ca manelistii nostri se comporta si aia.

Maneaua din America nu e rockul, ci hip-hopul. La fel ca maneaua din Balcani, hip-hopul american e c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×