Sari la conținut
Forum Roportal
xLolita

Cum era fara manele?

Postări Recomandate

Eu prima data am auzit de manele prin 2000 si ceva, cand s-a inventat Taraf TV. Deci, imi inchipui ca "pe vremuri" nu era chiar asa.

De aceea as vrea sa-i intreb pe cei care isi amintesc mai multe din perioada dinaintea manelelor, cum erau oamenii pe-atunci?Prostii prin ce se caracterizau? :stars: Ca eu sincer, nu-mi amintesc prea multe si mi-e greu sa-mi imaginez o lume fara manele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Manele au aparut imediat dupa revolutie. Inainte cred ca era lautareasca :lol: Bine, cu siguranta nu e acelasi lucru, dar la unele teme se mai intersecteaza versurile.

Prostii mereu au prin ce sa se caracterizeze, nu asta e problema lor. Daca nu au prin ce, inventeaza ei un trend.

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu prima data am auzit de manele prin 2000 si ceva, cand s-a inventat Taraf TV. Deci, imi inchipui ca "pe vremuri" nu era chiar asa.

De aceea as vrea sa-i intreb pe cei care isi amintesc mai multe din perioada dinaintea manelelor, cum erau oamenii pe-atunci?Prostii prin ce se caracterizau? :stars: Ca eu sincer, nu-mi amintesc prea multe si mi-e greu sa-mi imaginez o lume fara manele.

 

Nu-mi amintesc cu exactitate anul in care am auzit pentru prima oara de manele, dar imi pot amintii unde am auzit de acest cuvant.

Trecusem pe la o agentie de voiaj cu niste probleme de rezolvat, si am fost observat ca aveau spre vanzare cateva cd-uri cu muzica romaneasca. I-am intrebat ce fal de muzica este si mi-au raspuns: manele!

N-am inteles despre ce este vorba, functionara ma privea cu ochii holbati de parca ar fi vrut sa ma intrebe: " tu pe ce lume traiesti?". :lol2:

In fine, s-a sinchisit sa-mi puna cd-ul sa-l ascult. Dupa primul cantec mi-am aratat nemultumirea si i-am zis ca nu-mi place, nu ma intereseaza.

Ei, nu va zic, ma privea ca pe un cretin. :lol: Am parasit incinta agentiei punandu-mi intrebarea: Oare m-am facut de ras?

Dupa cateva luni aveam sa aflu raspunsul. ;)

Editat de Lightsome*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, dom'ne, initial maneaua nu era un termen folosit ptr a denumi muzica de petrecere? Posibil sa fi spus o prostie mai mare decat mine, insa eu parca asa stiu. In orice caz, prostirea lumii in masa cu manele (in sensul de "azi" al cuvantului) e recenta, cam dupa '95 au inceput sa se "produca" pe banda rulanta. Sunt cam tanara, insa apreciez muzica veche si marile voci ale muzicii romanesti de prin vremurile cand nu eram inca nascuta. Sunt de parere ca este o crima faptul ca astazi o asemene "plaga" ca maneaua este lasata sa se extinda. Maneaua e un stil de viata...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin 1998 au inceput manelele sa-si ia avant .

Pana atunci era la moda formatia Albatros, fratii Peste, Zorile din Galati, Generic si Azur din Braila .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prostii prin ce se caracterizau? :stars:

 

Eu nici azi inca n-am ascultat din muzica asta!!! Pana cand am locuit in Romania, 1976, cei de la tara erau dupa muzica populara Irina Loghin si restul foarte multi din diferite regiuni al tarii. Se oferea in rate de cumparat radio cu loc de ascultat discuri si satele urlau de muzica zonei. O parte din tineretul crescut in orase preferea muzica usoara, grupurile au aparut ceva mai tirziu, totul se imita din muzica westerna, foarte putini ascultau si apreciau muzica straina, trebuia sa fi student sau ceva undeva sau chiar impotriva romaniei ca era si acel grup de prosti, adica UTC-isti sau PCR-isti care-ti faceau zile fripte daca te exprimeai liber ca-ti place mai mult de Salvatore Adamo decat de Dan Spataru!!! Jim Morrison, Jimi Hendrix, The Beatles, Eric Clapton, Johnny Hallyday, Dalida, Remo Germani, Adriano Celentano, Rita Pavone, Toto Cutugno, Mina, Gianni Morandi, Elvis Presley, Paul Anka, Udo J

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×