Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

De ce nu ne acceptam?

Postări Recomandate

De ce crezi ca tehnologia a avut un efect benefic asupra noastra? 

 

Modalitatile de a comunica consider cele mai evoluate forme de avansare tehnologica!!!   Am dat de situatie cand nu avem acces la NIMIC si era o vreme ca nici sa ies din casa nu puteam, spun ca n-a fost pentru ce sa zambesc.   Sint zone fierbinti unde mereu gatesc oamenii ca habar n-au de frigidere sau masini de gatit, da' sa n'ai telefon, este inimaginabil.  Chair daca NU suna!!!   Te simti in siguranta langa, mai sigur decat cu arma-n mana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi as putea sa-ti dau ca exemplu internetul, n-am s-o fac dearece nu asta am afirmat.

Am zis ca: "omul va evolua odata cu tehnologia" nicidecum ca evolutia spirituala a omului depinde de evolutia tehnologiei.

si ca sa fiu mai concret, am sa-ti dau un exemplu privitor la arsenalele nucleare pe care omul de azi le detine.

conflicte armate au fost si inca mai sunt indiferent de natura lor, fie ideologice, fie economice, dar si orgoliul mult discutat cred ca s-a mai diminuat in oarece masura. Drept dovada e ca niciodata au fost folosite.

Bun, acum sa ne punem un pic imaginatia la contributie si sa admitem ca nu stiu prin cine ce minune, omenirea de acu' cateva sute de ani ar fi dispus de ele. Cred cu tarie ca omul (cu gandirea) de atunci le-ar fi folosit fara tagada.

Nu stiu daca sa numesc ceea ce ai spus tu evolutie, nu in sensul inteleptirii. Un primitiv ar fi folosit arsenalele nucleare pt. ca nu si-ar fi dat seama ce consecinte, oamenii din zilele noastre realizeaza care-s consecintele si de-aia nu le folosesc, pt. ca stiu ca si-ar primejdui propria viata, nu dintr-o mare compasiune si intelegere pt. altii.

Modalitatile de a comunica consider cele mai evoluate forme de avansare tehnologica!!!   Am dat de situatie cand nu avem acces la NIMIC si era o vreme ca nici sa ies din casa nu puteam, spun ca n-a fost pentru ce sa zambesc.   Sint zone fierbinti unde mereu gatesc oamenii ca habar n-au de frigidere sau masini de gatit, da' sa n'ai telefon, este inimaginabil.  Chair daca NU suna!!!   Te simti in siguranta langa, mai sigur decat cu arma-n mana.

Si acum avem parte de multa comunicare de complezenta, ca tot nu implica un prea mare efort sa folosim tehnologia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca-ti amintesti de celebra si mult controversata criza a rachetelor cubaneze din '62.

cat a lipsit ca omenirea sa treaca prin cel de-al 3-lea WW?

Parerea mea e ca daca Hrusciov nu facea acel pas inapoi...

Da, in '64 Hrusciov a pierdut alegerile deoarece nu si-a ascultat generalii sa nu dea inapoi in fata lui Kennedy.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×