Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

De ce nu ne acceptam?

Postări Recomandate

Fiecare om ajunge sa isi formeze propriile idei de-a lungul timpului, idei pe care le considera corecte (altfel nu le-ar mai avea, desigur) de obicei, din cauza/datorita experientelor prin care a trecut. Si, cum experientele fiecaruia sunt diferite, la fel vor fi si conceptele. Ceea ce eu nu pot sa inteleg (nu ca as fi vreo lipsita de empatie, ci doar putin mai grea de cap) este de ce nu pot oamenii sa accepte diferentele de opinie. De ce trebuie sa le impuna si altora parerile lor sau daca, vazand ca nu reusec, sa le atribuie tot felul de caracteristici injositoare (ca nah, avem vocabular bogat in insulte, nu ne putem plange)? Poate imi explica si mie cineva de ce, cand unii isi dau cu parerea (si, colac peste pupaza, mai si scriu in incheiere -nu toti, doar cativa- "asta cred eu" sau "e doar parerea mea"), trebuie neaparat sa simta ca ceilalti sunt in asentimentul lor ca daca nu...? Adica...zau asa, doar pentru ca nu gandim toti la fel, nu inseamna ca lumea se imparte in "prosti" si "destepti" sau in "cunoscatori" si "necunoscatori", ci doar in oameni si oameni.

 

 

Nu am avut rabdare sa scotocesc dupa un topic asemenator, asadar, daca mai exista, se poate inchide.

Editat de Ana 1996
  • Upvote 11

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ana, eu iti zic de ce: pentru ca universul lor interior e foarte instabil, cladit din carti de joc, care se poate prabusi oricand. Acuzandu-i pe cei diferiti de ei si aruncandu-i in derizoriu, de fapt isi protejeaza bula de sapun in care traiesc.

 

In general, cei ce fac asta sunt oameni cu o structura interioara foarte simpla, carora (spre deosebie de tine), le lipseste empatia; ei nu stiu ce e aia punct de vedere, si asta e un motiv in plus sa se simta amenintati.

 

Stii care e culmea? Ca ii dusmanesc si pe cei asemanatori! Oameni prosti. Si singuri.

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cand spun:asta cred eu, asta e parerea mea o fac ca sa se inteleaga ca nu vorbesc decat in numele meu..nicidecum ce scrii acolo dar poate ca receptorul, in cazul de fata , tu, asta simti sau intelegi...

acum o intrebare simpla care mi-a venit cititnd ce ai scris...de ce nu ii accepti pe cei care se exprima in felul acesta?..si nu, nu ma simt atinsa in niciun fel, diferentele de opinie mie personal imi deschid noi orizonturi pe care le cercetez sau nu..

 

uneori ce nu poti intrece sau egala , distrugi...asta fac unii si tocmai de aceea reactioneaza asa...asta e rezultatul neacceptarii pe sine ....in momentul cand te accepti pe tine vei putea accepta n tipuri de caractere... :roll:

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa le impuna si altora parerile lor sau daca, vazand ca nu reusec, sa le atribuie tot felul de caracteristici injositoare (ca nah, avem vocabular bogat in insulte, nu ne putem plange)?

 

pentru a se simti superiori fata de ceilalti

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum o intrebare simpla care mi-a venit cititnd ce ai scris...de ce nu ii accepti pe cei care se exprima in felul acesta?..

Ma pregatisem sufleteste pentru intrebarea asta. :haha:

 

Eu ii accept, cum sa nu ii accept? M-am dus eu la cineva sa-i spun ca-i prost sau mai-stiu-eu-cum pentru ca nu accepta opiniile altora? Neeeh. :no:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general din orgoliu. Plus ce zicea nu_vreau: sinele slab care ar fi negat prin acceptarea a ceva contrar credintelor sau parerilor proprii sau a ceva perceput ca inferior, sau care are nevoie sa isi demonstreze viabilitatea si, daca se poate, aparenta superioritate, falsa de cele mai multe ori, fata de altii. Ar mai fi si imaturitatea. In zilele noastre avem suficiente jucarii datorita avansului tehnologic incat multi nu mai doresc sau nu mai pot sa se maturizeze. Evident ca un copil mare atunci cand ramane fara argumente va spune ca esti prost sau urat. Legat de fraze de incheiere gen "e doar parerea mea" - acestea sunt folosite pentru a preintampina atacuri, iar nu pentru a incerca sa convinga pe altii ca e ca ei.

S-ar pune si problema urmatoare: unde se termina o disputa argumentata si unde incepe o lupta de orgolii ? Sau, reformulat, disputele argumentate inseamna ca nu ne acceptam ? Raspunsul meu este ca disputa se termina acolo unde interlocutorii deja nu mai discuta idei, ci se blagoslovesc cu aprecieri unul pe altul, iar nu dintre cele magulitoare. O disputa nu inseamna ca nu accepti un om ci doar ca nu esti de acord cu ideile sale. Daca insa vei incepe sa caracterizezi copilareste acel om, sau sa enumeri ceva ce nu-ti pare ok la el, deja vorbim de neacceptare, orgoliu, imaturitate.

Sa nu te insele rautaciosii - cei care nu accepta aparent doar pentru a putea fi rautaciosi cu cei din jur. E un mod sadic al lor de a se distra, insa altfel, sunt relativ inofensivi. Insa sunt greu de ghicit, fiind ascunsi printre nevrozati.

Editat de S.R.
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

diferentele de opinie mie personal imi deschid noi orizonturi pe care le cercetez sau nu..

Da, si mie, nu am nimic cu diferentele de opinie in sine, din contra, tocmai asta spuneam ca trebuie acceptat; am ceva cu insultele datorate diferentelor de opinie. :pardon:

 

Raspunsul meu este ca disputa se termina acolo unde interlocutorii deja nu mai discuta idei, ci se blagoslovesc cu aprecieri unul pe altul, iar nu dintre cele magulitoare. O disputa nu inseamna ca nu accepti un om ci doar ca nu esti de acord cu ideile sale. Daca insa vei incepe sa caracterizezi copilareste acel om, sau sa enumeri ceva ce nu-ti pare ok la el, deja vorbim de neacceptare, orgoliu, imaturitate.

Cu asta ai pus punctul pe i.

Editat de Ana 1996
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica...zau asa, doar pentru ca nu gandim toti la fel, nu inseamna ca lumea se imparte in "prosti" si "destepti" sau in "cunoscatori" si "necunoscatori", ci doar in oameni si oameni.

 

Este vorba nu doar de lipsa de toleranta (de care toti suferim intr-o anumita masura)..ci de caracter.

Daca atunci cand nu iti convine ceva sau nu esti de acord cu ceva..esti obisnuit sa dai cu pumnul in masa sau sa injuri, ala esti in general.

 

Multi se simt amenintati de credintele altora, tocmai pentru ca nu sunt impacati cu credintele lor, la modul profund. Si isi pierd cumpatul.

Cam asta e.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ana, eu iti zic de ce: pentru ca universul lor interior e foarte instabil, cladit din carti de joc, care se poate prabusi oricand. Acuzandu-i pe cei diferiti de ei si aruncandu-i in derizoriu, de fapt isi protejeaza bula de sapun in care traiesc.

 

In general, cei ce fac asta sunt oameni cu o structura interioara foarte simpla, carora (spre deosebie de tine), le lipseste empatia; ei nu stiu ce e aia punct de vedere, si asta e un motiv in plus sa se simta amenintati.

 

Stii care e culmea? Ca ii dusmanesc si pe cei asemanatori! Oameni prosti. Si singuri.

tocmai i-ai impartit.. :crazy: cred ca acum ana e foarte lamurita ca si-a pus pe buna dreptate intrebarea...de ce?..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salviuta, tu perseverezi in a nu intelege ce zice Ana. Una e sa nu fii de acord cu cineva, si alta e sa ii ataci pe cei diferiti. Acum intelegi? :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×