Sari la conținut
Forum Roportal
dookoo

De ce suntem determinati sa punem pret pe aspectul fizic cand acceptam/refuzam o intalnire cu o persoana de sex opus?

Postări Recomandate

Citeam adineauri un topic de aici de pe forum si mi-a aparut in minte o intrebare,pe care am cautat-o apoi prin comentariile de acolo si pe urma in lista topicurilor,si nu am gasit-o(cel putin cat am cautat-o eu):De ce suntem determinati sa iesim in oras cu o persoana care are un aspect fizic placut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeam adineauri un topic de aici de pe forum si mi-a aparut in minte o intrebare,pe care am cautat-o apoi prin comentariile de acolo si pe urma in lista topicurilor,si nu am gasit-o(cel putin cat am cautat-o eu):De ce suntem determinati sa iesim in oras cu o persoana care are un aspect fizic placut?

 

Pentru ca ele sunt cele care ne atrag. Si de ce asta? Pentru ca ele sunt cele pe care le consideram buni parteneri sexuali. De ce? Pentru ca natura ne-a programat sa cautam ceea ce este optim pentru noi, pentru a avea pui sanatosi. Instincte...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeam adineauri un topic de aici de pe forum si mi-a aparut in minte o intrebare,pe care am cautat-o apoi prin comentariile de acolo si pe urma in lista topicurilor,si nu am gasit-o(cel putin cat am cautat-o eu):De ce suntem determinati sa iesim in oras cu o persoana care are un aspect fizic placut?

 

 

In general barbatii prefera femeile atractive,dar viseaza sa fie cu una senzational de frumoasa la plimbare in oras ca sa impresioneze pe ceilalti barbati.E o chestie de ego si orgoliu :roll: Stie ca este de invidiat :o:

 

"Ce-ar fi sa lasam femeile frumoase barbatilor lipsiti de imaginatie."

 

Marcel Proust

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca suna mai bine daca eram determinati sa iesim cu cineva cu aspect fizic diferit de cel normal ... mai mic sau mult mai mare si inalt, cu defecte vizibile etc., dar cu unu doar placut ... nu vad determinarea!!! doar incapatinarea de a nu iesi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca suna mai bine daca eram determinati sa iesim cu cineva cu aspect fizic diferit de cel normal ... mai mic sau mult mai mare si inalt, cu defecte vizibile etc., dar cu unu doar placut ... nu vad determinarea!!! doar incapatinarea de a nu iesi ...

 

 

da poate ai dreptate,eu am deschis subiectul acesta pentru a vedea ce gandeste lumea in privinta asta,ca multi ne luam dupa cum arata X si Y ,uneori inconstient si involuntar,si refuzam sa vedem ce si cum gandeste persoana care ne-a invitat la o intalnire,si atunci cautam scuze,de genul,imi pare rau nu am timp,etc.

 

 

eu cred ca nu e numai natura de vina ,adica ca ne-am nascut sa ne placa frumosul,fiindca frumosul e diferit in ochii oamenilor,si ce unul poate gasi astfel,celalalt are o parere diametral opusa....si sunt convins ca refuzam o persoana nu tocmai pe gustul nostru ca aspect fizic din cauza a ceea ce ar putea zice cei din jur,de rusine ca sa zic asa si gandindu-ne ”cum sa ies cu ala sau cu aia?sa ma mai vada si lumea cu el/ea,asta mai lipsea!”....si oameni buni,cand facem asa ceva voluntar sau nu suntem mai rai

Editat de Radu31
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu e numai natura de vina ,adica ca ne-am nascut sa ne placa frumosul,fiindca frumosul e diferit in ochii oamenilor,si ce unul poate gasi astfel,celalalt are o parere diametral opusa....si sunt convins ca refuzam o persoana nu tocmai pe gustul nostru ca aspect fizic din cauza a ceea ce ar putea zice cei din jur,de rusine ca sa zic asa si gandindu-ne

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca preferam persoane placute fizic doar ca sa ne "afisam" cu ele. Tind sa cred ca multimea snobilor nu este chiar asa de mare. Le preferam pentru ca ne place frumosul (cum scria un antepostator, instinctual).

La fel de bine te poti intreba de ce ne plac trandafirii si nu ne plac maracinii.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una este sa iti placa si sa admiri fizicul unei persoane, si alta inseamna sa devii sclav al acestei frumuseti.

Una este tabloul, si alta este chimia!

 

Pana la urma, daca ajungem sa constientizam ca frumusetea este trecatoare, investim mai mult in alte cele. Interes si timp.

 

Ca o persoana frumoasa poate fi si inteligenta si spirituala...categoric!

Dar mai putin probabil, tocmai pentru ca fiind un om frumos fizic ..asta iti va ocupa mare parte din timp. Putini ajung sa constientizeze ca admiratia celor din jur ajunge sa isi puna amprenta pe ei..si sa le induca sa-si considere frumusetea o calitate primordiala...iar in timp, cel putin la nivel de subconstient - acest lucru denatureaza intr-un fel de dependenta fata de frumusetea lor fizica....caci...cu totii imbatranim incet si sigur.

 

Spiritul insa, intinereste mereu! Mintea ajunge sa dobandeasca pe langa perspicacitate, intelepciune. Frumusetea se ofileste in timp, alte cele nu. (decat in cazurile senilitatii)

 

Pentru mine, oricat de frumos fizic ar fi un om...nu se compara cu intensitatea frumusetii unui suflet sau a unei minti sclipitoare.

Editat de stupid_me
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine, oricat de frumos fizic ar fi un om...nu se compara cu intensitatea frumusetii unui suflet sau a unei minti sclipitoare.

Pentru toti e la fel, doar ca pentru toti conteaza si instinctul ala pentru fizic, sexual, de care se tot vorbeste. Pentru toti, intr-o relatie, nu instinctul sexual e baza, ideea de plecare. E important sa existe o potrivire fizica, dar niciodata, pentru nimeni, frumusetea nu va fi mai importanta decat celelalte lucruri. Nu exista dragoste adevarata pentru frumusete, iar atunci cand exista dragoste pentru frumusete este una naiva, fara esenta. Majoritatea oamenilor au avut experiente sexuale cu femei/barbati care i-au atras fizic si i-au satisfacut sexual, dar, culmea, nu s-au indragostit, ceea ce dovedeste ca, chiar daca aspectul fizic are importanta lui, nu acesta activeaza sentimentele. Repet, de multe ori se intampla sa te indragostesti de frumusete(de obicei cand depaseste standardele tale)dar e acea dragoste naiva, fara esenta si dispare odata cu obisnuinta fizica, sexuala, tocmai pentru ca dragostea nu inseamna frumusete si sex. Nu te poti indragosti de o femeie pe care nu o placi fizic, catusi de putin, dar niciodata nu te vei indragosti cu adevarat de o femeie pentru ca e frumoasa si te satisface sexual, decat daca esti o zdreanta sexuala si, in niciun caz, nu trebuie sa fii vreun visator sensibil ca sa nu te indragostesti de vreo bunaciune care nu iti excita "creierul" corespunzator.

 

Evident, parerea mea, nu a poporului.

Editat de Gheorghita123
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×