Sari la conținut
Forum Roportal
Cezar-soferul

posta romana nelamurire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am intalnit de mai multe ori situatia asta. Cei de la posta se tem ca nu esti tu destinatarul; ei te identifica in unele cazuri dupa nume si adresa - ideea lor e ca sunt multi Popescu Gheorghe in Romania, si nu vor sa fie facuti raspunzatori ca au dat pachetul celui gresit. Nu spun ca in toate cazurile e asa, dar m-am intalnit cu situatii in care oameni din jurul meu (studenti, chiriasi...) nu au putut ridica coletul de la posta din motivul asta. Tot ce spun e ca trebuie sa te asiguri (intreband, binenteles...), atunci cand trimiti un pachet, ca destinanarul poate sa il ridice. Odata ce ai facut asta, poti sta linistit, nu vad vreo dificultate in a pune o intrebare; e doar o atitudine prudenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand coletele sosesc cu ramburs, cei de la posta nu se mai tem de nimic.

Inteleg ce zici tu, dar nu le pasa de adresa, ci doar de nume. Nici lor, nici celor de la firmele de curierat. Oricum, daca nu sunt eu Popescu Gheorghe ala care trebuia sa primeasca pachetul, cei care mi l-au dat, mi-au luat datele, nu le va fi greu sa ma gaseasca si sa mi-l ceara inapoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar as vrea sa inteleg, eu insumi, un fenomen: daca cumpar o carte online si o platesc prin ramburs, chiar ca posta nu are de ce sa isi bata capul. A fost platit si produsul, si transportul. Iar daca cartea a fost luata de persoana gresita, si firma care a vandut cartea, are doar de castigat - a vandut o carte in plus.

 

Dar daca mama imi trimite mie prin posta un obiect personal si plateste transportul, posta nu isi mai poate permite sa dea pachetul cui nu trebuie. Si asta este situatia pe care am intalnit-o eu. Nu la ridicarea pachetelor cu ramburs, ci a pachetelor cu obiecte personale, de catre studenti de exemplu - am intalnit situatii unde fie nu au fost de acord angajatele de la posta sa elibereze coletul, fie o faceau, dar doar dupa indelungi insistente. Spune-mi te rog, daca imi scapa ceva.

 

LE: nu imi dau seama in care dintre situatii se afla initiatorul topicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce ma distreaza pe mine la chestia asta cu posta romana si cu ridicatul coletelor daca ai sau nu aceasi adresa de livrare cu cea de domiciliu este ca de multe ori depinde de functionarul de la posta care se uita la cel care ridica coletul si il da sau nu dupa cum i se pare lui ca este de incredere sau nu si de aici apar situatii diferite in care unii ridica coletul si altii nu - daca ai plete sau o sepcalie mai fancy probabil ca functonarul de la posta care are 60 de ani (ca doar cine se mai angajeaza la posta in ultima vreme ?? <_< ) si vede un rebel in fata lui nu va da coletul si apoi si va comenta ceva despre generatia din ziua de azi.... :ermm:

 

cat despre DPD - de ce o reclamatie la posta romana si nu la ei sau la protectia consumatorului ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×