Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Exagerari, minciuni sau realitate?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Informatiile din filmul de mai jos in care sunt aratate actiuni ale politiei din SUA sunt exagerari, aberatii ale fanilor diverselor teorii ale conspiratiei sau fapte concrete care atesta o restrangere evidenta a libertatilor in care ne-am obisnuit sa credem? Credeti ca ne asteapta evenimente neplacute din punct de vedere economic?

http://documentare.digitalarena.ro/sfarsitul-libertatii-2010/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Informatiile din filmul de mai jos in care sunt aratate actiuni ale politiei din SUA sunt exagerari, aberatii ale fanilor diverselor teorii ale conspiratiei sau fapte concrete care atesta o restrangere evidenta a libertatilor in care ne-am obisnuit sa credem? Credeti ca ne asteapta evenimente neplacute din punct de vedere economic?

http://documentare.digitalarena.ro/sfarsitul-libertatii-2010/

Cine crezi tu ca are timp sa vada si documentarul sa descare si subtitrare si alte alea ? :doh: :nea:

 

Mai bine, expune ceva succint din ce contine documentarul si vorbim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine crezi tu ca are timp sa vada si documentarul sa descare si subtitrare si alte alea ? :doh: :nea:

 

Mai bine, expune ceva succint din ce contine documentarul si vorbim.

 

Sa descarce ce? Nu ai vazut ca pagina are un player youtube care e direct subtritat....?!

 

Poftim, ti-am usurat toata treaba (a durat 3 secunde):

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GNIO_pH6Ugc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Informatiile din filmul de mai jos in care sunt aratate actiuni ale politiei din SUA sunt exagerari, aberatii ale fanilor diverselor teorii ale conspiratiei sau fapte concrete care atesta o restrangere evidenta a libertatilor in care ne-am obisnuit sa credem? Credeti ca ne asteapta evenimente neplacute din punct de vedere economic?

http://documentare.digitalarena.ro/sfarsitul-libertatii-2010/

 

Nimic din ce nu stiam.

 

Intai, lasa-ma sa fac o observatie. Observ o tendinta a multora de a se scuza pentru inclinatia de a da crezare unor lucuri plauzibile, prin afirmatia ''e posibil sa fie exagerari, teorii ale conspiratiei samd''. Numai cine nu cunoaste suficiente date incat sa isi dea seama daca informatiile sunt reale sau nu poate invoca aceasta scuza, pentru a nu fi ridiculizat pe urma. Insusi conceptul asta de teorie a conspiratiei a fost creat pentru a ridiculiza si descalifica pe oricine aduce o perspectiva diferita de cea a mass-mediei. Daca stii destule despre Federal Reserve, CFR (Council on Foreign Relations) samd, stii cine conduce de fapt SUA si care sunt intentiile pentru viitor.

 

Mai ales pentru cine nu stie cum stau lucrurile, documentarul postat de tine este unul foarte concentrat si util.

 

Nu te multumi cu un singur documentar.

Mai multe informatii poti gasi aici.

 

http://www.prisonplanet.com/

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa descarce ce? Nu ai vazut ca pagina are un player youtube care e direct subtritat....?!

Nu ai inteles nimic.

Ti-am spus ca, personal, cat si multe alte persoane nu au timp, poate nici rabdarea sa stea sa vizioneze un film sau un clip.

Pe mine,cel putin, ma enerveaza asta.

 

Sa discutam pe marginea subiectului,este altceva.

Fa o sinteza,si stam de vorba. Daca doresti asta, evident.Daca nu, asta e.

 

Finn, pe ce te bazezi cand spui ca stii date concrete si reale?

Pentru ca, banuiesc ca nu ai acces la documente oficiale si nici nu te invarti in acele cercuri decizionale.

Ca atare, insasi informatiile pe care le ai tu pot fi alterate. Corect ?

 

Asadar, de ce condamni tu pe toti cei care nu sunt de acord cu tine ?

Poate altii stiu mai multe decat tine, sau, implicit, mai putin.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mare filozofie, e doar putina istorie. Surse exista din belsug.

Cat despre ceea ce se vede cu ochiul liber (situatia din prezent), nu mai e nevoie de comentarii.

Un rezumat al documentarului nu se poate face pentru ca sunt prea multe teme si informatii.

Cine prefera un episod din ultimul serial preferat, plus castronul de floricele, nu are decat de pierdut.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Informatiile din filmul de mai jos in care sunt aratate actiuni ale politiei din SUA sunt exagerari, aberatii ale fanilor diverselor teorii ale conspiratiei sau fapte concrete care atesta o restrangere evidenta a libertatilor in care ne-am obisnuit sa credem? Credeti ca ne asteapta evenimente neplacute din punct de vedere economic?

http://documentare.digitalarena.ro/sfarsitul-libertatii-2010/

Libertatea individuala este invers proportionala cu densitatea populatiei si mobilitatea acesteia.

Stiu locuri in lume unde poti face chiar ORICE iti doresti si altele unde ai restricti si la dat din coate prin multime.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Libertatea individuala este invers proportionala cu densitatea populatiei si [...].

 

De unde rezulta ca cele mai mari libertati individuale le au (printre altele) cetatenii Federatiei Ruse si tarilor din Africa, desenate pe aceasta harta a densitatii populatiei cu cea mai deschisa nuanta. :doh:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde rezulta ca cele mai mari libertati individuale le au (printre altele) cetatenii Federatiei Ruse si tarilor din Africa, desenate pe aceasta harta a densitatii populatiei cu cea mai deschisa nuanta.

 

 

Da, cetăţenii din Rusia şi din ţările africane, menţionate în hartă, au libertăţi largi.

 

Eu am priceput la ce face referire AndreiRN. Să luăm Rusia, şi în special o regiune anume: Siberia. Populaţiile care locuiesc aici, au cea mai mare libertate din tot spaţiul rus. Chiar şi în perioada sovietică, oamenii din triburile siberiene avea cea mai largă libertate, în special de mişcare.

 

În regiunile cu densităţi mici, cum sunt Siberia sau Africa, oamenii au libertate mare de mişcare. Aici se poate merge zile sau săptămâni întregi şi să nu vezi niciun om, niciu drum şi nicio proprietate peste care dacă trecem să o încălcăm. De exemplu, în partea de sud a Algeriei, înspre Sahara, există indicatoare care spun că drumul se termină, şi odată cu el, se termină şi aria în care legea statului îşi mai face simţită prezenţa. În aceste teritorii nu există proprietăţi private şi omul poate face ce vrea.

 

În schimb, în China, India, Bangladesh, şi alte multele regiuni cu densităţi mari ale populaţiei, numărul legilor care protejează populaţia şi proprietăţile, sunt multe. Aici nu poţi merge 10 metri, că dai de un drum peste care nu poţi trece din cauză că nu există...zebră sau semafor.

 

Prin urmare, are dreptate AndreiRN: cu cât densitatea e mai mare, cu atâta libertăţile omului sunt mai puţine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×