Sari la conținut
Forum Roportal
just_Irina

Dependenta de PC

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sal ... cum as putea skapa de dependenta de calculator adik sa nu mai stau de dimineatza pana la 1 noaptea chiar si doua in fata computerului ... doar la sc si cateodata mai ies afara..restu numai la pc...

Rontaind seminte,ca si la dependenta de tigari.

 

gaseste o activitate care sa iti placa. altfel, te vei plictisi rapid si te vei intoarce la tastatura. eu m-am "lipit" de aeromodelism :cry:

Aha! De aia esti inca pe internet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa nu mai stau de dimineatza pana la 1 noaptea chiar si doua in fata computerului ...

acu' că-i vacanta si eu tot at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti zic eu ca e greu sa scapi de dependenta de pc.. asa sunt si eu de vreo 2 ani.. Deeeh.. Jucam un joc online si m-am trezit ca imi traiam viata in fata monitorului.. dormeam intre 2 evenimente succesive cate o ora doua.. eram ceva de genu "nu lipsesc de la nimic" si eram si cea mai buna :yahoo: .. insa depinde si de cauzele pentru care stai in fata pc-ului.. eu am ajuns sa mananc mereu in fata lui :kiss: insa am hotarat sa pun capat acestei dependente.. de fapt sunt sigura ca nu esti dependenta de pc ci de Internet..

 

Ce-ar fi sa te axezi pe chestii mai importante in viata ta? De exemplu eu refuzam concret orice invitatie de la oricine de a iesi doar fiindca trebuia sa fiu la pc ca sa fac cutatica lucru.. Insa un prim pas ar fi sa incerci sa iesi.. cu oricine.. chiar si cu familia :dwarf: Am cunoscut o fata de varsta mea pe acel joc care era tot asa ca mine.. iar ea a ales sa se mute din Anglia in Australia si sa inceapa o viata noua din cauza acestei dependente :drag: si mai cunosc si multe alte cazuri .. + Ca dupa ce stai inchis intre patru pereti timp de luni de zile ajungi sa fi neom.. si chiar si depresiv ceea ce nu e bine.. iti scade stima de sine si multe altele.. Insa am avut norocul sa dau de oameni grozavi pe acel joc .. iar unul din ei mi-a zis sa iau o pauza zdravana .. iar celalalt m-a dat afara din echipa ca sa fie sigur ca nu ma intorc la joc :yahoo: Fiindca dupa o perioada lunga ajungi de nesuportat nu doar pentru cei din jurul tau ci si pentru tine..

 

Poti incerca sa citesti, sa te relaxezi.. "chillax.. completely chillax" si sa incerci sa duci un mod de viata cat mai echilibrat.. citesti o carte,.. te uiti la tv.. ajuti o ruda,, faci ceva sport.. te plimbi (chiar si singura) si nu uita de optimism ^^ sper sa te ajute..Este un mod de viata bazat pe ataraxia sper sa te ajute.. si scuze de postul meu lung.. :gum:

 

Noroc! Si sper sa scapi de aceasta corvoada a dependentei! :yahoo:

Editat de Lady Kapa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai si gasit pe cine sa intrebi. :yahoo:

Da uite care este solutia sigura si zau ca mi-a picat fisa in timp ce tastam:INDRAGOSTESTE-TE.

Numai sa nu te puna dracul sa o faci si pe asta tot prin calculator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi ca e mare lucru? :yahoo:

 

Adica cum?Nu-i mare lucru in sensul ca nu este cine stie ce filozofie?

Sau nu-i mare lucru adica este foarte probabil?

Si eu care ma mandream cu sfatul meu.Inca imi pare solutia perfecta.Duduia versus PC.Doar nu alege PC-ul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ma intelegi gresit, sfatul este foarte bun.

Eu ma gandeam la o iubire prin YM, de asta radeam... nu e mare filosofie sa se-ntample si asta.

Editat de Coutal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu ma intelegi gresit, sfatul este foarte bun.

Eu ma gandeam la o iubire prin YM, de asta radeam... nu e mare filosofie sa se-ntample si asta.

 

Ai o marturisire de facut sau ma tragi de limba?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scoate-l in fata casei cand e sambata strangerii de aparate electrice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×