Sari la conținut
Forum Roportal
basarabu

Cum inţelegem expresia "Viaţa veşnică"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Adevarul este ca multi privesc religia ca pe o obligatie. Daca o faci din constrangere sau pentru ca asa-i traditia, mai bine te lipsesti. Daca vine din inima, situatia se schimba teribil!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cănd rolul de lider religios îl ia o persoană fără scrupule, predând doctrine neînţelese de el însuşi, dar motivat de dorinţa de a profita - da cred că poate avea aşa rezultat. Dar nu ideea creştină e de vină.

 

d-zeu nu vine niciodata, asta e idea, cei care l-au asteptat au sfarsit nebuni, in camasa de forta, cu flunaxol in buci

Editat de Big Lebowski
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca multi privesc religia ca pe o obligatie. Daca o faci din constrangere sau pentru ca asa-i traditia, mai bine te lipsesti. Daca vine din inima, situatia se schimba teribil!

 

Nu neaparat. Aia care o vad ca pe o obligatie/traditie nu se obosesc prea mult. Nu sunt de fapt credinciosi. E rau cand ea e folosita ca metoda de refugiu din realitate. Cand induri multe in viata si te multumesti doar cu ideea ca nu trebuie sa lupti, ca si asa vei fi fericit pe lumea cealalta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat. Aia care o vad ca pe o obligatie/traditie nu se obosesc prea mult. Nu sunt de fapt credinciosi. E rau cand ea e folosita ca metoda de refugiu din realitate. Cand induri multe in viata si te multumesti doar cu ideea ca nu trebuie sa lupti, ca si asa vei fi fericit pe lumea cealalta.

Pentru mine, religia inseamna realitate, singura care ma tine cu picioarele pe pamant...sau cu capul pe umeri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aha, asa ca Jon Of God ala din Brazilia care vindeca orice boala dand din maini

 

Cand apari pe Ropo esti ca o raza de soare dupa o mare furtuna cu nori negri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand apari pe Ropo esti ca o raza de soare dupa o mare furtuna cu nori negri.

 

repet pana ma fac auzit, tratamentul pentru "credinciosi" este fluanxol injenctabil in buci, ma refer la aia care fac spume la gura si trebuie legati din cauza delirului mistic, asa ca nu va opriti, postati intens, dar cand simtiti ca va vin spume la gura apelati cu incredere la ajutor de specialitate

Editat de Big Lebowski
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea are rost sa discutam despre cum vei fi si ce vei simti dupa ce nu vei mai avea corp,

 

Nu cred că evreii aveau astfel de concepţii pe timpul lui Isus. Moartea a fost şi este , după părerea mea, cel mai de temut, şi inevitabil rezultat al vieţii. De aceea, cred eu, Isus a numit ceea ce preda -" Vestea bună". O rezolvare la ceea de ce ei nu puteau scăpa, dar tare ar vrea. Pentru fiecare ar fi o idee centrală în viaţă( şi eforturile omenirii pe care le depun în domeniile ştiinţei, medicinei, e.t.c. demonstrază asta) să poată trăi veşnic fără să treacă prin moarte.

 

Cei mai multi, pe pamant, un pamant "renovat".

 

Ce vom face? De toate bune. :D

 

Ceva de genul asta

Editat de basarabu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moartea nu trebuie sa fie de temut, e inevitabila. Cine se teme de moarte, se cam teme de viata de fapt. Pentru ca legitatea mortii e ceva ce poti concepe doar viu. Sa iti fie teama de moarte, e cea mai absurda frica umana. Teama e ceva ce tine de viata. De moarte tine doar neantul.

 

Dar nu mai fac off-topic, ca oricum nu ma pricep sa dau un raspuns d.p.d.v. religios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moartea nu trebuie sa fie de temut, e inevitabila. Cine se teme de moarte, se cam teme de viata de fapt. Pentru ca legitatea mortii e ceva ce poti concepe doar viu. Sa iti fie teama de moarte, e cea mai absurda frica umana. Teama e ceva ce tine de viata. De moarte tine doar neantul.

 

Dar nu mai fac off-topic, ca oricum nu ma pricep sa dau un raspuns d.p.d.v. religios.

 

Cum nu am formula, şi ce nu am spune, oricum e firesc să lupţi pentru supravieţuire. Deci natural noi dorim să trăim c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E firesc orice impuls omenesc, banuiesc. Normalul e ceva statistic. Oricum, nu faceam pledoarie pentru sinucidere, pozitia mea e mai degraba una de resemnare. Daca poti lupta, lupti, dar cand ratiunea iti spune ca ceasul oricum iti vine si ai si o anumita varsta...te impaci cu situatia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×