Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi din prahova

Realitatea de pe forumuri

Postări Recomandate

Prin 2005,intr-o seara de septembrie,caut pe net ceva despre conductibilitatea dispozitivelor semiconductoare.Nimeresc pe Softpedia.Rasfoind forumul,dau de aria dragoste.Aveam sa descopar o lume cu totul necunoscuta mie,in care dragostea se intampla numai cu sufletul,pentru femei nu conteaza felul in care arati ci conteaza cum gandesti,barbati adevarati sunt la tot pasul samd.

Tot ce citeam eu p-acolo,pur si simplu nu se potrivea cu ce vazusem eu in realitate pana in acel moment.M-am decis sa scriu si eu...

Din acel moment am devenit frustrat,misogin si... virgin.:lol:

 

 

In afara de ideile pe care le gasisem acolo si care pur si simplu ma frapau, mai descoperisem si doua categorii de useri; una care avea tot felu' de probleme si de care se facea misto si alta care nu avea deloc probleme si care facea misto de userii din prima categorie.

 

Bun,mai tarziu am dat si de Roportal,unde am descoperit exact aceeasi realitate ca pe Sp.Userii din a doua categorie sau categoria b,nu au niciun fel de probleme,ei doar dau sfaturi si le dau foarte bune,au o viata sociala foarte interesanta,sunt foarte impliniti pe plan profesional si sentimental.

Deasemenea,ei sunt foarte "spirituali",foarte profunzi,foarte culti.

Cu toate astea,se poate observa destul de usor ca de fapt ei stau cel mai mult pe forum,intr-un timp relativ scurt acumuland miiii de posturi,scriu cam pe la orice ora din zi si din noapte.Chiar si de sarbatori,cum ar fi revelionul,ei tot pe forumuri stau.Cu toate ca se dau open mind,"sufletisti"

si f. stabili emotional,cand nu esti de acord cu ei sau se simt lezati de ceea ce scrii,incep sa jigneasca,sa injure ca la usa cortului,sa eticheteze,folosind niste criterii de evaluare pe care nici cocalarii nu le-ar folosi.Acesti useri o tin sus si tare ca pentru ei conteaza personalitatea,caracterul, atitudinea oamenilor.Ei dupa astfel de criterii ghidandu-se.In ciuda "spiritualitatii" lor,intr-o discutie mai aprinsa,inloc sa vina cu argumente,ei folosesc argumentele mahalagiilor care stau pe marginea santului,sparg seminte si barfesc pe toata lumea.Pentru ei nu conteaza frumusetea,banii,succesul la femei,dar cand au ocazia,sunt primii care rad de tine ca esti urat,sarac,neiubit de femei.In schimb,ei au bani,is frumosi,au femei nenumarate si ii dau pe toti pe spate.

 

 

In continuare,am sa dau cateva exemple concrete,dar nu de pe acest forum,cu toate ca si aici as putea sa vin cu exemple pana maine dimineata.

1.Iubita mileniului are 18 ani si le stie pe toate.Are iubiti nenumarati.

E frumoasa si desteapta.Isi face cont in 2009 si in 3 luni scrie 2500 de posturi.Posturile ei sunt scrise atat la 8 dimineata cat si la 3 dimineata a doua zi.D-abia in 2011,iubita mileniului se cupleaza cu iubitul mileniului si intra mai rar pe forum...

2.Iubitul mileniului.Si asta le stie pe toate,iar daca nu esti de acord cu el,isi baga madularul in toti mortii si ranitii tai.Individul are 31 de ani,o viata sentimentala dezastruoasa,divortat si cu copilas,se cupleaza in 2011 cu iubita mileniului.Iubitul mileniului se da ca are salariu de 40 de milioane lunar,femei nenumarate si cu toate acestea sta f mult pe forum,ba chiar isi trage si o pizzi de 18 ani.:P

 

3.Pizzi la orizont,19 ani.Asta e cea mai tare.Ea se indragosteste de personalitatea barbatilor urati.:lol:.La un momentdat scrie; "hai ca-i culmea,m-am indragostit lulea de un tigan aratos,cu 10 clase.":P

 

OK.Sper ca v-am amuzat cu exemplele date de mine.

Sa vorbim putin si de userii din prima categorie.

In primul rand,astia nu intra pe forumuri ca sa isi traiasca viata pe care

nu o au in realitate,ci intra pentru a-si expune problemele sau a impartasi niste idei.Si acesti useri au probleme,desigur,ca toti oamenii de pe lumea asta,dar ei nu se dau ceea ce nu sunt,pentru ei nu inseamna nimic imaginea de pe forum.Desi ei sunt userii "stigmatizati",in realitate ei sunt cei care au cat de cat experienta de viata, care isi traiesc viata cu necazuri si bucurii,cu ce le-a dat Dumnezeu.

 

Cam asta e realitatea forumurilor din punctul meu de vedere.

Editat de Cristi din prahova
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intrat pe trei forumuri care contin arii de socializare, si pe vreo... minim 12, nu ma apuc sa le numar, care sunt exclusiv pe profil tehnic, cele mai multe de limba engleza. Tu ai redus totul la aria de dragoste de pe SP. Imi plac forumurile si pe unde merg adun posturi cu miile. Imi place sa impartasesc experiente, sa dau sfaturi, sa vad lumea socializand (nu arunc cu scuipati si nu sparg seminte totusi). Si pe forumuri e ca in realitate, gasesti tot felul de oameni, fiecare cu scranteala lui. Cam greu, zic eu, sa-i imparti pe toti in doua categorii...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu toate astea,se poate observa destul de usor ca de fapt ei stau cel mai mult pe forum,intr-un timp relativ scurt acumuland miiii de posturi,scriu cam pe la orice ora din zi si din noapte.Chiar si de sarbatori,cum ar fi revelionul,ei tot pe forumuri stau.Cu toate ca se dau open mind,"sufletisti"

 

 

Poti posta pe forum de la o cafenea cand esti cu prietenii sau chiar din tren cand te duci la iubita acasa.

Sau in pauza unui meci de fotbal de pe National Arena.

Sau munca de la birou iti permite sa intri macar 5 min pentru a verifica posturile noi introduse.

Poti face acest lucru si in pauza de masa.

Si pot sa-ti mai dau mii de exemple.

 

Eu deschid pagina de roportal dimineata si o lasa deschisa pana la sfarsitul programului.

Asta nu inseamna ca este cineva de aici care sta pe forum 24/24 ore.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu m-am amuzat. Mi se pare patetic sa urmaresti userii de pe un forum, sa realizezi ca ei scriu 24 din 24 (e nevoie de timp sa faci analizele astea) si apoi sa te duci pe un alt forum, sa scrii despre ei.

Pe tine in ce categorie te-ai incadra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti trebuie timp, daca stai vreo 2-3 luni pe un forum vezi repede ce si cum. Sau daca te uiti la un user pe ce data si-a facut contul si cate postari a acumulat in cat timp.

Problema nu ar fi sa stai pe forum, asta n-ar fi un stigmat, nici ceva condamnabil, nici laudabil, e doar un fapt relativ irelevant pentru statutul celui ce face asta. Problema apare cand "forumistii" incep a deforma realitatea pe forum, incep a se da cumva cum nu sunt, pentru ca, hey, e lumea virtuala, in aceasta lume pot fi tot ceea ce nu sunt in realitate.

Asta nu inseamna acum ca toti fac asa, ca sa ne intelegem. Asta doar da de gandit.

Ar mai fi si problema atunci cand unii se simt lezati in maretia lor si incep a-i ataca pe altii chiar ca ultimul cocalar, insa daca ii spui asta se ataca de mama-doamne.

In conditiile de fata, concluzionez ca, cel putin eu, am dreptate sa fiu mereu gata de atac la adresa oricui, deoarece consider ca daca dezbatem ceva, dezbatem idei, iar nu intram pe forum sa ne cocalarim ca in realitate, in grupul de cocalari si pitzipoance, sa ne dam rotunzi, sa ne umflam muschii and so on. Mi se pare ceva aiurea sa il gasesti pe unul care n-are nimic cu tine si sa iti casune pe el, ca nah, ti s-a parut tie ca ar merge o caterinca pe seama lui, ca l-ai vazut mai slab, sau aparent mai prost, sau pur si simplu ca l-ai vazut ca nu e agresiv.

Am mai zis, daca esti intr-un fel, esti pentru ca iti permiti. Daca nu iti permiti, nu te da ce nu esti. Mastile si ipocrizia nu mi-au placut niciodata.

Sper sa nu se ia aceasta postare personal de catre cineva. Nu este intentia mea.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Unde logica te paraseste...te paraseste.

Tu faci paralela intre posturi si timpul pierdut, eu de ex pot sa am 50 de posturi in 20 de minute, asta daca gasesc subiect care ma intereseaza.

Tu daca apari peste 10 zile si observi ca un fin detectiv ce te afli, ca eu am aprox 300-400 de posturi, in mintea ta, am stat continuu pe forum.

Ce sa zic, unii scriu mai repede, au mai multe idei, spre deosebire de altii care stau sa le urmareasca activitatea.

Ramane cum am stabilit pe topicul trecut, inca nu te dezici.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×