Sari la conținut
Forum Roportal
Adrianp55

HDMI

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am placa video cu iesire hdmi.Am lcd cu iesire hdmi.Vreau sa vad de pe pc pe lcd dar nu reusesc.Nu am semnal de la placa pe lcd,indiferent daca am wind.xp sau wind.7.

La setup multiple displays la paca video am:

-onse use one display(single)

-the same on both display(clone):

-accerx223w+panasonic

-panasonic+accerx223w

-configured independently from each other(dualview):

-accerx223w+panasonic

-panasonic+accerx223w

La view HDCP status este OK. De aici indiferent ce aleg,nu am semnal.Care sa fie cauza.

In carte tehnica a placii asus engt220,scri ca suporta conexiuni digitale:HDMI,DVI.Conexiuni analogice:VGA.

La cunectarea cablului hdmi,nu am folosit un adaptor DVI-HDMI.Sa fie asta cauza?Nu am instalat nici directX-10.

Ce sa fie?Placa video defecta?Daca era defecta nu-mi recunostea lcd-ul,cred.Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu, s-ar putea sa gresesc. Nu cred sa ai nevoie de adaptor.

Ai incercat sa clonezi imaginea?

setarile stii unde sa le faci.

Gresesc la setari,precis.Te rog sa ma ajuti.Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu la distanta... Cel putin pentru mine. Am avut si eu diverse probleme de genul asta, si fie le-am rezolvat, fie am inteles ca am ajuns la capatul tehnologiei, acolo. Odata tin minte ca nu a mers pentru ca placa mea era certata cu cele doua rezolutii diferite ale displayurilor. Nu mai tin minte cum am ametit-o... Incearca sa pui in extend desktop, nu in clonare, vezi merge? In fine, fa mai multe teste. Din cate stiu, poti selecta celalalt display ca principal, si daca nu confirmi in nu-stiu-cate secunde comanda, revine la primul. Vezi, apare imaginea pe teveu? Si altele... testeaza, asa am facut si eu. Nu merge totul direct cu setarea pe care o vrei, din prima...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu la distanta... Cel putin pentru mine. Am avut si eu diverse probleme de genul asta, si fie le-am rezolvat, fie am inteles ca am ajuns la capatul tehnologiei, acolo. Odata tin minte ca nu a mers pentru ca placa mea era certata cu cele doua rezolutii diferite ale displayurilor. Nu mai tin minte cum am ametit-o... Incearca sa pui in extend desktop, nu in clonare, vezi merge? In fine, fa mai multe teste. Din cate stiu, poti selecta celalalt display ca principal, si daca nu confirmi in nu-stiu-cate secunde comanda, revine la primul. Vezi, apare imaginea pe teveu? Si altele... testeaza, asa am facut si eu. Nu merge totul direct cu setarea pe care o vrei, din prima...

Cu hdmi-hdmi nu am reusit.Am luat un cablu dvi-hdmi,care imi vede atat pc-ul cat si lcd-ul.Am imaginea de pe pc pe lcd.Dar,bara de jos este sus,iar rochetdoc este jos,nu ma descurc.Din ce cauza s-au inversat si unde gresesc.Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi si tu in nVidia panel sau ce ai pe acolo sa ai setate bine orientarea, rezolutia... Tu cand schimbi doar mufa de la monitor la TV, setarile raman aceleasi, dar cele doua nu au aceleasi caracteristici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi si tu in nVidia panel sau ce ai pe acolo sa ai setate bine orientarea, rezolutia... Tu cand schimbi doar mufa de la monitor la TV, setarile raman aceleasi, dar cele doua nu au aceleasi caracteristici.

Am reusit.Ce setari trebuiesc facute sa pot lucra pe pc,iat pe tv sa vad filmul.Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! am achizitionat de curand un laptop dell inspiron n5110 si nu reusesc nici cum sa il conectez la LCD. nu stiu de ce nu imi recunoaste LCD ul. Stie cineva care poate fi problema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar poti gasi in meniul TV-ului, sa vezi daca exista pe langa EXT1, PC In, S-Video... si HDMI, sau HDMI Side? Ce model de LCD ai? Ia vezi, printre butoanele telecomenzii exista si cel numit "source"?

 

Pe langa asta, ce placa video ai? Vreau sa stiu doar denumirea, nu neaparat si modelul.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa te duci in setup si sa ii spui ca vrei un monitor extern

 

In control panel

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×