Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Seara buna....hmmmm sincer nu stiu ce m.a apucat sa imi fac cont aici si cu atat mai mult sa mai si postez,dar de un lucru sunt sigur:cred ca am o depresie enorma,nu e prima oara,insa acum parca sunt pe punctul sa explodez,de 2 luni nu mai am iubita(o iubeam enorm,a fost si prima dragoste a mea),munca care cel putin acum ma depaseste fizic si PSIHIC,nici nu mai stiu cum sa o iau!!!

Mintea imi este non-stop la trecut si la persoana ei,chiar daca eu nu imi mai doresc sa ma gandesc la asta tot imi vine minte non-stop,cu munca la fel,simt ca innebunesc,nici nu stiu ce Dumnezeu sa mai fac,persoane foarte apropiate cu care sa vorbesc despre asta nu prea exista(exceptand parintele,dar deocamdata nu e nevoie sa afle)....pfffff poate un sfat de la cei care au trecut prin asa ceva este de bun augur.....

Salut.

Stiu ca orice sofism de tip "Daca traiesti in trecut, nu te vei putea bucura de prezent" nu te va ajuta.

Asa ca iti spun... Va trece o perioada, mai lunga sau mai scurta, pana ce vei trece peste. Scurta inseamna 6 luni, lunga inseamna pana la 3 ani.

Nu exista nicio reteta magica. Nu exista niciun leac minune.

Singura ta solutie e sa te impaci cu ce a fost, cu tine insuti si cu prezentul. Si sa incepi sa vezi si alte femei in jurul tau, nu doar pe ea.

Remember ! Tot ce ti s-a intamplat este o lectie de viata. Invata din ea pentru viitor, nu uita nimic din ce a fost.

Dar sa nu uiti si sa iti continui viata. Du-te la munca mai departe, ingrijeste-te, la un moment dat vei gasi si o fata buna, poate te vei casatori, poate vei face copii. Viata ta nu a luat sfasit. Doar impaca-te cu tot ce s-a intamplat pana acum si invata din tot ce ai trait. Suferinta e cel mai bun invatator, te invata mai multe despre TINE decat parintii, prietenii, decat oricine. Si te face si sa tii minte - ca daca uiti, ea revine ca sa iti aminteasca.

Mai scrie p-aici, te va ajuta sa te descarci. Dar in rest pastreaza-ti calmul. Mananca, bea, fa plimbari in natura, gaseste un prieten bun care sa-ti tina companie, cu care poti vorbi si despre fosta ta relatie, doar saa nu exagerezi, adica sa il pisezi mereu la cap cu ea. Si totul va fi bine, vei trece peste. Ca noi toti :)

Editat de S.R.
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cautat pe altcineva.Repede.Avand in vedere situatia mea nu consider ca am fost imoral, indiferent ce parere au avut ceilalti.

Pe mine m-a ajutat sa trec usor peste deceptia avuta.

Asta nu-i un sfat ci doar o posibila solutie, care la mine a functionat.Nu-s eu prea fericit nici acu' dar macar n-am plans si na-m suferit, cum mi s-a sugerat ca ar trebui.Tu faci cum te taie capul.Succes si gandeste pozitiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..din pacate nici un sfat nu-ti va aduce alinare si nici o solutie..va trebui sa le traiesti pe toate...sa le simti pe toate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..din pacate nici un sfat nu-ti va aduce alinare si nici o solutie..va trebui sa le traiesti pe toate...sa le simti pe toate...

 

Adica daca treb'e...pai treb'e, si e necesar, de-a dreptul de neconceput sa nu sufere omul.Si asta-i chiar irefutabil! (na ca zic prostiibataita.gif...si tot pe postul tau...)Ma duc sa ma-nbat ca azi mi-s fericit.flowers1.gifPa.

Editat de Binladila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda...se pare ca 2 zile am disparut,am incercat sa ies,cluubbing,tovarasi etc...a prins bine...tot ce cred este ca pana acum mi.a fost "tarsa" daca pot sa spun asa sa incerc sa mai cunosc si alte persoane,dar se pare ca de acum 2 seri totul s.a dat peste cap,si am ajuns la concluzia ca este timpul sa actionez si atat...acum nu stiu ce sa spun,cred ca am nevoie de un sfat de la fete daca pot sa spun asa,nu cer un lucru nesimtit,doar un sfat si o parere....Un prv daca se poate cine este disponibil!!!!

PS:multumesc frumos pt sfaturi....sincer nu credeam ca se poate sa primesc sfaturi sincere pe site-uri(net) de la persoane pe care niciodata nu le.am intalnit pana acum...cu atat mai mult Va Multumesc din suflet,mesajele voastre chiar m.au ajutat sa trec peste depresie si m.ati facut sa gandesc cat de cat mai limpede...Oricum orice sfat primit de la cineva care a trecut prin asa ceva este bine primit!!!!!

O seara buna tuturor!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca treb'e...pai treb'e, si e necesar, de-a dreptul de neconceput sa nu sufere omul.Si asta-i chiar irefutabil! (na ca zic prostiibataita.gif...si tot pe postul tau...)Ma duc sa ma-nbat ca azi mi-s fericit.flowers1.gifPa.

de ce dai ma? :whack:

 

lasa ca lumea se vindeca repede....o betie, un pumn sau o lovitura in cap si trece...

 

sper sa nu apari azi mahmur si cu depresii..

 

Andrei lasa lucrurile sa curga natural... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...Oricum orice sfat primit de la cineva care a trecut prin asa ceva este bine primit!!!!!

toti oamenii mai devreme sau mai tarziu trec prin asa ceva ...unii chiar de mai multe ori ....dar se spune ca 'ce nu te omoara te intareste' :) ...totdeauna in astfel de situatii face bine sa vorbesti despre ele ...sa existe cineva sa te asculte...daca nu in real in virtual (cum ai facut-o) numai sa vorbesti despre ele ...apoi cand vezi ca nu esti singurul care trece prin astfel de stari incepi sa privesti altfel ...e ca la 'Alcoolicii anonimi' .....ajuta mereu ...un pic ...dar ajuta ...de restul singur ai sa poti sa te ocupi :) Editat de Melancolie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Andrei! :flowers:

Prin ceea ce treci tu este dificil intr-adevar si crede-ma am trecut si eu prin asa ceva. Eram si eu ca tine, indragostita nebuneste dupa un baiat caruia i-am muscat "momeala". Si-a batut joc de mine dar eu il iubeam enorm si uite asa veneau zilele negre, zile in care nu ma mai regaseam dar am incercat cu timpul sa evit tot ceea ce imi putea aduce aminte de el.

Sfatul pe care ti-l dau este sa "strangi" tare din dinti deoarce acestea sunt obstacolele vietii, trebuie sa le depasim si sa nu renuntam! :roll: Incearca sa lasi loc si pentru timp in care sa faci ceea ce-ti place, sport sau orice hobby(asa poti sa-ti faci noi amici).

Capul sus, priveste inainte, lasa ce-i in urma sa fie in urma si ai sa vezi cum timpul va putea vindeca unele rani. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×