Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Generos sau fraier ?

Postări Recomandate

Pai esti alta fire Zemeurico Nene. Firea lui Gica Contra. Tu cu nimeni nu poti fi deacord, pe nici un topic. :rot:

Ete scartz! :beee:

Acu ce vrei, sa fiu ipocrit si sa spun altceva decat ce cred ? 8) Nope!

Dintre ai mei, nu face nici unul 200 $ pe luna. De la 400 de euro in sus.

Respectivii pe care sunt eu cu capsa pusa platesc 200 de euro pe luna chirie, dintr-unul din salarii. Noi platim mai mult de jumate dintr-unul din salarii la rata de la casa. Plus ratele la doua masini + asigurarile care efectiv te rup in doua aici, plus intretinerea care te rupe in 14, plus alte cheltuieli. Iar impozitele pe salariu te baga in coma. Dupa cum am spus, venituri mai mari...cheltuieli pe masura. Deci cam aceiasi varza la capitolul asta. De fapt nu, daca stau sa ma gandesc bine, varza mea e mai acra decat a lor. :lol:

Pai tu ai ditamai casoiul cat Casa Poporului si te vaiti de chirie, mergi cu tancu la munca, si alte alea, nu te mai vaita ? Eeee...:secret:

 

Ma intelegi gresit ca de obicei. Felul cum pui tu problema ma pune in postura unei zgarcite care isi mananca de sub unghie cand cheltuie. Nu asta e pointul, ci faptul ca dupa cum am mai spus, pana si felia de paine pe care o mananc la masa acolo, mi-o cumpar tot eu. Asa ceva nu se poate. Nu in familie.

Si hai sa-ti mai zic ceva. Experienta asta am avut-o numai cu cei din Romania. Ceilalti de dincolo se dau de ceasul mortii cand ii vizitam. Nu stiu ce sa mai faca sa ne simtim bine, sa ne omeneasca, gazduiasca si daca vrem sa scoatem vreun ban, se supara pe noi dar rau de tot. La dinner ne certam cu totii la masa care sa plateasca nota. Nu e vorba si de bun simt. Macar prefa-te ca ai vrea sa scoti portofelul din cand in cand. Asta nu ai inteles tu.

E nu am inteles, am inteles, si nu am spus ca nu ai dreptate. Spun ca tu nu ii intelegi pe ei. Ai inteles ?

Cat despre comparatia Ro si afara, degeaba, nu se poate compara. Alta mentalitate in Ro.

500 de dolari ? Halucinezi Laur. In 2008, 3 saptamani de Romania m-au bagat in gaura 5000 $.

Auzi la el, 500...vorbesti de lucruri sfinte.

Pai normal ca nu se potriveste, calculul era facut la 200 de $ pe luna,nu la 700 $ de caciula. In cazul ala ajungi pe 2000, ai neamul mare, cum spui tu....5000.

Deci vezi ca estimarea este corecta ?

 

Carcotaso! :tease:

 

Oricum, eu recunosc ca sunt mai zgarcit ca tine. Si ca exemplu, iti pot spune ca am avut bani pe mana la nivel de sute de mi de $, si ai mei si ai altora.Dar nu in Ro. Ma rog, intr-o "alta viata" ca sa spun asa. Asta cand multi din Ro, nici nu stiau cum arata o hartie de 1$, ca sa nu mai spun ca eram si foarte tanar la vremea aia. Dar tot nu as fi cheltuit 5000 cu ei. :lol:

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca nu se potriveste, calculul era facut la 200 de $ pe luna,nu la 700 $ de caciula. In cazul ala ajungi pe 2000, ai neamul mare, cum spui tu....5000.

Deci vezi ca estimarea este corecta ? Carcotaso! :tease:

Nu e deloc mare neamul si in plus de asta doar cu cativa ma vad cu regularitate cand merg acolo. Ma refer la familia apropiata nu la extended family precum ar fi veri de gradul 15 sau matusa fratelui nevestei cuscrului lu bunicu. :rot:

 

Pai tu ai ditamai casoiul cat Casa Poporului si te vaiti de chirie, mergi cu tancu la munca, si alte alea, nu te mai vaita ? Eeee...:secret:

Ei, nu e chiar asa si chiar daca ar fi, asta justifica unele mentalitati si comportamente ? Eu cred ca nu.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc mare neamul si in plus de asta doar cu cativa ma vad cu regularitate cand merg acolo. Ma refer la familia apropiata nu la extended family precum ar fi veri de gradul 15 sau matusa fratelui nevestei cuscrului lu bunicu. :rot:

Eh,si tu esti pretentioasa, si ei merg pe mana ta. Acu' ce vrei ?

Pai daca eu de regula mananc paine, si vii tu care mananci cozonac (deh..boierii:-), normal ca stau :roll: sa cumperi tu cozonacul, sa halesc si eu din el. :yam:

Ei, nu e chiar asa si chiar daca ar fi, asta justifica unele mentalitati si comportamente ? Eu cred ca nu.

Ba da. Si ar mai fi si stilul de viata cu care sunt obisnuiti. La banii lor nu sunt chiar saraci. Dar, sunt, fata de tine. :P

 

Asa ca, bucura-te de ce ai, nu fii trista de ceea ce nu ai! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eh,si tu esti pretentioasa, si ei merg pe mana ta. Acu' ce vrei ? Pai daca eu de regula mananc paine, si vii tu care mananci cozonac (deh..boierii:-), normal ca stau :roll: sa cumperi tu cozonacul, sa halesc si eu din el.

Laur honey nu mai presupune ca presupui gresit. E si normal ca nu pot avea pretentii sa mi se puna caviar pe masa la micul dejun. Asta daca as manca asa ceva, dar nu mananc ca nu-mi place. Dar nu am astfel de pretentii. Ai speculat fara sa fii in cunostinta de cauza. Cerintele mele alimentare sunt ca ale oricaui om obisnuit, ba chiar mai reduse si cand merg in Romania, daca am altele mai "pretentioase" e normal ca mi le satisfac eu. Dar nu e vorba de pretentii. De cate ori sa repet chestia asta ? Nu e vorba ca ei mananca mamaliga iar vreau cozonac. E vorba ca daca mancam toti mamaliga, malaiul il cumpar eu.

Tu cand mergi in vizita la cineva esti obisnuit sa-ti iei fleica de friptura si sacul de cartofi dupa tine ca sa aiba gazda cu ce sa te serveasca ?

 

Asa ca, bucura-te de ce ai, nu fii trista de ceea ce nu ai!

Asta-i spusa cam din oficiu si nu are vreo relevanta cu ceea ce discutam noi aici.

 

PS: Si tu te-ai axat pe faza cu mancarea. Problema e mult mai complexa si nu cred ca trebuie simplificata chiar la nivelul asta.

 

Hai sa-ti dau un exemplu de nesimtire crasa. Ultima data cand am fost, am ramas fara geanta. Mi-a fost furata. Na, se intampla, nu e mare tragedie. Nu aveam pasaportul sau alte chestii in ea ce nu se pot inlocui, dar aveam bani si cartile de credit cu care m-am dus. Imi mai ramasesera vreo 2 saptamani de sejur si eu sugeam degetul mare ca ramasesem fara bani. Ai mei erau si ei in Romania dar in alta parte a tarii in vizita la alte neamuri si urmau sa plece spre Germania a doua zi. La plecare au trecut pe la firma unde lucra ruda la care stateam si au lasat bani pentru mine la ei, ca le-am povestit toata faza cu geanta. Eu eram la niste prieteni si nu am apucat sa ne mai vedem, de aceea au lasati banii la ruda cu pricina.

Sa vezi faza...eu dupa ce am ramas fara geanta, l-am sunat pe al meu sa-mi trimita bani cu Western Union ca sa am de cheltuiala. Zis si facut. Dupa ce a trimis asta banii si mi-a dat numarul ala cod, l-am rugat pe ruda sa ma duca la un centru sa ridic banii. Acum intrebarea de baraj este : Cu banii de la ai mei ce sa intamplat ? I-au tinut ei si nu au zis absolut nimic, cand au vazut ca am facut rost de bani deja.

Stii cand am aflat de toata chestia ? La cateva luni dupa ce m-am intors acasa si m-a intrebat taica'meu daca mi-au ajuns banii pe care mi i-au lasat.

Nu am zis nimic celor din Romania si nici nu voi zice. Daca vor ai mei sa deschida subiectul cu ei e treaba lor. Dar pe mine faza asta ma dezamagit tare de tot.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleoo, nu ai inteles nimic, Stai jos si tu...ai 4 pentru azi.

 

Nu am spus ca esti pretentioasa la ce ti-ar da ei. Ci ca ei,stiindu-te mai cu rafinament, ei stau degeaba, si nu cumpara nimic, ca sa cumperi tu. Adica fac pe nesimtitii oarecum, fiindca asa cum ai spus si tu, nu iti poti cumpara doar pentru tine.

Inteles acum ? Sau reformulez. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aoleoo, nu ai inteles nimic, Stai jos si tu...ai 4 pentru azi.

Nu am spus ca esti pretentioasa la ce ti-ar da ei. Ci ca ei,stiindu-te mai cu rafinament, ei stau degeaba, si nu cumpara nimic, ca sa cumperi tu. Adica fac pe nesimtitii oarecum, fiindca asa cum ai spus si tu, nu iti poti cumpara doar pentru tine.

Inteles acum ? Sau reformulez.

Iar tu nu ai inteles absolut nimic din ceea ce inseamna sa fii gazda, chiar si pentru rude.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar tu nu ai inteles absolut nimic din ceea ce inseamna sa fii gazda, chiar si pentru rude.

Ok.Ai dreptate.

Nu am inteles nimic.Este ca tine.

 

Eu sunt orfan.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok.Ai dreptate.

Nu am inteles nimic.

Ba ai inteles. Uite ce ai inteles tu. Fix ce ai vrut.:doh:

 

daca eu de regula mananc paine, si vii tu care mananci cozonac (deh..boierii) normal ca stau sa cumperi tu cozonacul, sa halesc si eu din el.

Dupa care o intorci cu

Nu am spus ca esti pretentioasa la ce ti-ar da ei.

Te contrazici intr-o veselie.

intotdeuna ma bucur sa vad ca au facut intradevar ceva cu banii sau ajutorul care l-am acordat.

Cu toate ca am spus la inceputul topicului ca nu e vorba de ajutor.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ce incearca Two sa spuna este ca ei mizeaza pe urmatoarea presupunere, si anume ca tu consideri orice ti-ar da ei inferior si prin urmare vii mereu cu propriile provizii, pt ca ei chipurile nu ti-ar putea oferi niciodata ceva la nivelul cu care esti obisnuita. Asta fiind, fireste, doar o presupunere, care sa le dea o scuza sa nu cheltuie mai nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba ai inteles. Uite ce ai inteles tu. Fix ce ai vrut.

 

:doh:

Era o metafora ca sa-i intelegi TU pe ei,(nu ca asa as fi eu )sau mai bine spus,mentalitatea celor din Ro, ca nu ii stiu pe ei. Eu am un copac in care cresc euroi. Iar uneori ii fac si cu ciocanul.Ii bat!

 

In fine. Asa e. Ca tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×