Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Generos sau fraier ?

Postări Recomandate

Ce faci cand realizezi ca esti jumulit, de bani, de altele ? De prieteni sau cunostinte e una, dar de rude ? Ce faci cand realizezi ca poate esti luat de prost sau de gasca cu oulale de aur ? Te faci ca ploua si continui sa fii generos, intelegator sau continui sa fi fraier ? Care dintre ele ? Poti pune piciorul in prag si zice nu ? Cat de in serios luati zicala "Frate frate dar branza-i pe bani" ?

 

Valabil in special pentru cei din diaspora dar nu numai.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de cei care cred ca pot cumpara orice cu bani. Ala e un alt subiect de discutie. E vorba de materialism in sanul familiei si pana unde poate ajunge. Nu e vorba de ala cu bani care-i flutura pe sub nasul tuturor ca sa cumpere mai stiu eu ce, prietenie, afectiune, respect, loialitate, favoruri, etc...ci de cel care da fara a se gandi de doua ori si cei care iau sau au pretentii mereu, fara se gandi macar o data.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt diasporist; oricum, de genul meu sunt atent la ce ofer, si am grija sa nu fiu muls, din inertie. Dau cat vreau eu sa dau, iar daca cineva are tendinta sa traga pielea de pe mine, atrag atentia. Sunt doar moderat generos, dar niciodata fraier.

 

Uff... recunosc, am cunoscut bestii umane care au ridicat mulsul altora la rang de maiestrie, si mi-am luat-o si eu cu acea ocazie. Dar am invatat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o mare dezamagire si chiar dureros sa realizeze omul ca e muls tocmai de persoane dragi de la care nu se astepta. Lasa un profund gust amar...

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o mare dezamagire si chiar dureros sa realizeze omul ca e muls tocmai de persoane dragi de care nu se astepta. Lasa un profund gust amar...

 

ok, m-am exprimat gresit. Tu n-ai cumparat nimic, pur si simplu ai intretinut ceva.

Ia taie subventiile si ai sa vezi reactiile in lant.

Si nu conteaza daca esti sau nu plecat, acu' la romani este o moda, indiferent unde te afli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok, m-am exprimat gresit. Tu n-ai cumparat nimic, pur si simplu ai intretinut ceva.

Ia taie subventiile si ai sa vezi reactiile in lant.

Si nu conteaza daca esti sau nu plecat, acu' la romani este o moda, indiferent unde te afli.

Stii cum sta treaba ? Cand e vorba sa ajuti pe cineva la greu, o faci daca ai posibilitatea, chiar si pe un strain dapoi pe o ruda, dar cand nu e vorba de intretinut sau ajutor, parca nu ai vrea sa fii luat de prost, sa platesti mereu, sa fii numai tu cel care cumpara in timp ce din cealalta tabara nu vine macar un refuz politicos daca nu chiar o oferta. Adica se merge pe principiul " Noi punem banul la ciorap, ca oricum prostul plateste mereu ".

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu spun ca atunci cand e neaparat nevoie,in caz de boala sau ceva nu trimit.Trimit.

Dar cand sora mea mi-a cerut bani de cezariana si si-a cumparat covoare in casa cu acei bani,ca apoi sa-mi ceara altii,atunci am zis,gata!Ala a fost capacul.

Exact la faze din astea ma refer eu, la care mai adaug si "mulsul mai multor vaci deodata" gen nu stie stanga ce face dreapta. Iei si de la unul si de la celalalt fara ca ei sa stie unul de altul.

Ma mai refer la pretentii si asteptari de cadouri non stop ca pe banda rulanta, de scos la plimbare, la cina, etc.

Cand ma aflu in concediu pe meleagurile locului de nastere, iese fum din cartile de credit. Nu sunt o persoana zgarcita, ba din contra, dau si camasa de pe mine (fara comentarii sexuale, va rog :lol:) dar cand aflu ca am fost pe post de vaca, parca mi-e nu stiu cum. Si cand ajungi sa-ti mai cumperi si singur de mancare cat timp esti pe post de oaspete, apai te lasi pagubas. Si nu numai tie, cumperi en gros pentru toti, ca nu poti sa pui in cos numai pentru tine. Ar fi strigator la cer. :roll:

Unde mai pui ca sunt vesnic nemultumiti. Vesnic. Nimic nu e destul, niciodata nu-i deajuns.doh.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum sta treaba ? Cand e vorba sa ajuti pe cineva la greu, o faci daca ai posibilitatea, chiar si pe un strain dapoi pe o ruda, dar cand nu e vorba de intretinut sau ajutor, parca nu ai vrea sa fii luat de prost, sa platesti mereu, sa fii numai tu cel care cumpara in timp ce din cealalta tabara nu vine macar un refuz politicos daca nu chiar o oferta. Adica se merge pe principiul " Noi punem banul la ciorap, ca oricum prostul plateste mereu ".

 

ne intoarcem de unde am plecat, adica de la prima postare.

Vezi, atunci cand cineva te priveste si nu te vede pe tine, ci semnul $ sau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×