Sari la conținut
Forum Roportal
Cipri-florin

Plecat in Norvegia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare.

Caut coleg, "om", cu care sa plec in Norvegia. M-am gandit ca in doi oameni, e mai usor sa ne descurcam pe acolo, cu cazarea cu gasirea locurilor de munca. Eu in Romania lucrez in domeniul medical, dar ma intereseaza sa plec in Norvegia. Pentru cei interesati, astept un mesaj pe adresa de e-mail: petzl_cipri@yahoo.com.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si care e meseria ta si cu cati bani vii aici?

 

50 mp chirie costa 1000euro pe luna si ti se cer minim 3 luni depozit, plus curent, tv cablu, plus ca ai noroc daca gasesti mobilat la banii astia. basca nu se inchiriaza asa usor la strainezi care nu vb norvegiana si nu au job stabil/referinte

 

deci unte te duci tu, nene caine sur la vanatoare?

 

ca sa muncesti in sist medical tre sa vb lb la nivel academic, pana atunci poate la negru sclav pe plantatie cu max 90-100 koroane pe ora (8 koroane = 1 euro)

 

vezi ca ai mai sus topic cu preturile de prin norvegia. pune mana pe un contract, ca aici nu umbla javre cu covrigi in coada

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toata postarea ei e plina de adevaruri incomode - o ignori pe riscul tau !

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe forumuri? :))) repeta dupa mine ropo e unul singur..FORUM

 

2...ar trebui sa-mi pupi mana ca iti dau stafuri utile, din partea mea n-ai decat sa te duci in norvegia si tu si neamu tau, cu tot cu neamu' lu' vecinu. da' baga ceva la cap, daca tu ai impresia ca eu am comentat aiurea si ti-am dat info-uri gresite esti un visator muritor de foame care crede-n zane si-n troli--- stai sa vezi ce asteapta in regatul norvegiei.

 

hm..info: 90 de zile ai voie aici, n-ai contract de munca..out :D bafta, tovarasu' medic :rot:

 

si fara contract de munca nu ai nr personal..si fara nr personal esti...ghici cine ? NIMENI

 

nu tu dr, nu tu scoala sa inveti limba, nu tu gradinite pt copii...NIMIC!!!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ar fi dupa indivizi ca acest Alex,care se erijeaza in farul calauzitor al romanasilor care pleaca sa emigreze in NO, ar fi sa ramaneti toti acasa sau chiar sa plecati di NO,pt. ca viata e f.grea acolo,chirii scumpe,joburi prost platite,bla,bla,nu inteleg cum poate fi el atat de intelept sa traiasca acolo,pai afla baietica ti o spune cineva care a plecat acum 13 ani cu 200 DM in buzunare printre straini sin in final a reusit sa se stabileasca in Occident,e adevarat am trecut prin cateva greutati.insa cel mai important este sa stii ce vrei cu adevarat,oamenii intreaba pt a fi indrumati,ajutati nu pt a li se taia aripile as fi curios cumte ai stabilit tu atat de bine in NO?SAU POATE AI AJUNS ACOLO CU UN SAC DE BANI DUPA TINE?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oamenii intreaba

eu am raspuns

nimic din ce am spus nu e neadevarat, de la preturi, legi, contracte, acte.

daca nu le convine, not my problem.

 

din partea mea, ultimu care pleaca din ro sa stinga lumina.

 

insa eu NU vand iluzii false.

 

eu spun cum stau lucrurile.

 

a zis ca nu stie limba. daca nu are o educatie sa puna mana pe un contract intr-o firma unde sa vb numai engleza gen pc-chestii, o sa ii trebuiasca limba. ce job poate sa obtina? sa spele toalete, sa spele pe strazi, sa faca curat prin spitale. Si asta daca are norocul sa puna mana e un contract. Altfel o sa munceasca la negru ca un sclav, pe 10 euro pe ora.

 

Voi va enervati ca vi se spun lucrurile asa, dar ASA sunt. De ce sa mint omul si sa ii zic '' o sa fie bine, hai''? Sa par bun? Pai ii fac rau. Mai bine il informez despre cum sta treaba, sa stie in ce se baga.

 

Ca tu ai plecat acu 13 de ani cu 200dm in buzunar e alta poveste. acu 13 de ani nu erau romanii spaima europei, atat de evitati, alungati, respinsi , din cauza ''corecttitudinii'' ce ne-a dus vestea.

 

Daca traiesti in NO, te rog da-i info concrete, exact cum am facut eu. Daca nu, nu ii povesti cum ti-a iesit tie acu 13 de ani intr-o alta tara.

 

Stii cat de greu e pt un imigrant roman sa isi gaseasca un apartament de inchiriat? ii trebuie un job stabil de minim 3-6 luni, unde proprietarul o sa sune si o sa ceara referinte, sa i se confirme ca are jobul stabil si bani sa plateasca lunar chiria. La 15 km de Oslo un apart de 35 mp costa 1200 euro, se cere de la 3 la 6 luni avans. Si chiar daca vine cu banii astia in buzunar, TÈ ASIGUR, faptul ca nu are un job, nu ii da NIMENI apartamentul.

 

 

Cine vinde vise? eu sau tu?

 

 

wake up people, e loc pt toti, insa e bine sa stiti pe ce picior plecati

 

mai voiam sa spun ceva...ce imi plac mie oamenii astia de nu au habar cu ce se mananca o alta tara, insa se dau stiutori in ale tarii respective si vin aici si imi fac mie morala ca spun lucrurilor pe nume. cum m-as treazi eu sa-i spun amarenei cum e in italia sau lui saha cum e in uk, naeemei cum e in canada si tot asa.

 

daca au venit sa ceara sfat, sa-si asume riscul ca or sa auda si altceva decat ''du-te frate, o sa fie bine, merge, daca nu incerci..nu stii cum o sa fie''

 

 

 

pai ''stiu'' din citite, auzite...pe carca mea nu stiu.

 

si eu sunt lupul rau :pardon:

 

mergeti fratilor unde vreti, cu cine vreti :roll:

Editat de **Alex**
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×