Sari la conținut
Forum Roportal
A|3XA

Helycobacter

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

un prieten de al meu a fost recent diagnoasticat cu aceashi bacterie(helycobacter slab pozitiv).a fost internat o sapt in spital pt investigatzii iar apoi i s-a prescris un tratament.sfatul meu sa sa mergi la medic sa itzi faci set complet de analize(sange,eco,bariu,endoscopie,urina,fecale)iar apoi sa urmezi un tratament adecvat.

 

prietenul tau s-a vindecat?

 

spuneti-mi, va rog, si mie la ce tip de doctor tb sa merg pt diagnosticarea si tratamentul acestei bacterii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

Am suferit si eu de helicobacter pylori si am scapat de bacterie cu ajutorul unui tratament compus din doua antibiotice:claritromicina si metronidazol ambele de 500 ui,cate una din fiecare, dimineata si seara, si omez ( unul pe zi). In afara de ulcer, am mai scapat si de mirosul urat din gura cu care m-am confruntat ani de zile. Dar te sfatuiesc sa intrebi medicul inainte de a lua antibioticele.

u ce simptome aveai ? aveai cumva si reflux gastro-esofagian de la bacterie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut ....eu am 20 de ani si cam de 1 luna am fost diagnosticat cu helicobacter...faza nasoala este k si acum cand iau tratamentul dimineaza mai am senzatii de voma....ce e drept sunt mult mai mare...si de obicei scap de ele cu 1 antivomitiv...voi ce sintome ati avut la helicobacter...??? momentan sunt la regim .....cam drastic ce e drept....si urmez 1 tratament din : nexim (1 pe zi) de 40 mg.......farcovit (3 pe zi) se pare k sunt niste vitamine......si lagosa (3 pe zi) 150 mg.....am facut endoscopie.......analize...de 2 ori .....si a iesit pozitiv.......la voi cum a decurs????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred k necesita tratament....k dak este lasat netratat poate duce la niste complicatii cam urate sa le numim asa.....de exemplu eu urmez tratament ....am fost diagnosticat cu acesta bacterie sau ce o fi......si se pare k nu sunt singurul care sufera de ea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde si de boala provocata de Helicobacter Pyloriin principiu, in cazul bolilor gastroduodenale n-ai voie sa mananci mancaruri prajite, condimentate, grase, afumate, cu rantas etc.e voie tot ce e proaspat sau fiert (orez, dovlecei, conopida, branza de vaci, cartofi fierti, supe creme, etc...)de exemplu rosiile nu provoaca acid daca sunt curatate de pielita.cu putina vointa se poate tine un regim adecvat sanatate!am uitat sa precizez: fara tigari, alcool :o: mancarea se consuma calduta- nici rece, nici fierbintepoti incerca diverse sufleuri sau budinci iti dau o reteta super simpla de budinca de macaroane:200-300 gr. macaroane, 200 g branza, 3-4 oua, 150 g unt, pesmet, sare.se fierb macaroanele, se scurg si se racesc. intre timp se freaca untul, se adauga galbenusurile, macaroanele, branza rasa iar la urma albusurile batute spuma. se amesteca toate.se toarna compozitia intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu pesmet, se niveleaza deasupra si se introduce in cuptorul bine incins.budinca e gata cand s-a rumenit.daca o lasi putin mai mult face o crusta dedesubt delicioasa ;)pofta buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ZwZ, timp de 1 luna e prea devreme sa vezi schimbari prea mari. Mai ai de asteptat. Eu nu am acea bacterie insa am gastrita si simptomele si tratamentul se aseamana foarte mult.

De 2 luni am fost diagnostificata cu gastrita si inca dimineata simt un disconfort continuu la stomac. Am inteles ca tratamentul dureaza chiar 1 an, sau 2. Ai nevoie de rabdare si ambitie.

Simptomele sunt nasoale rau. Dar difera de la om la om. Exista doar cateva generale, cum ar fi starile de voma, durerile in stomac, ameteli, lipsa poftei de mancare etc. Trebuie sa dormi mult, sa mananci sanatos si sa respecti tratamentul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×