Sari la conținut
Forum Roportal
#231

Vindecare definitiva VHB

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Povestea mea incepe in urma cu aproximativ un an de zile, cand intamplator mi-am facut niste analize deoarece trecusem printr-o perioada destul de grea si doream sa stiu daca ma aflu in parametri cu tot ce inseamna sanatate.Vestea a picat exact ca un ciocan de 10 kg in moalele capului, fiindu-mi greu sa mai raman in picioare,fizic vorbind, cei care au trecut prin asta sigur imi inteleg reactia.A durat ceva vreme pana mi-am revenit si am inceput sa citesc pe net ce inseamna de fapt hepatita cronica.Initial, ce am aflat m-a descurajat, era si normal sa fie asa, cand citesti peste tot ca procentul de vindecare totala este foarte mic nu prea iti pica bine.Am ajuns sa citesc tot ce se poate despre subiectul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna, vasiguapo

mobilizatoare randurile tale; dar... ce te faci cand te lupti cu virusul de vreo 4 ani (eu), timp in care suporti 3 ani de tratament cu interferon continuu (de toate tipurile), ai toate efectele adverse posibile, devii o umbra a ceea ce ai fost...si nu reusesti. Asa e, speranta moare ultima si doar gandul asta ma facut sa incep iar o ultima varianta:interferon+entecavir, pe care l-am inceput acum o saptamana. La depresie, slava Domnului nu am ajuns, dar nu sunt departe.

In alta ordine de idei, ai scris ca organismul sotiei a reusit sa invinga virusul; nu am inteles: a fost si ea infectata? i-a iesit aghbs-ul prezent? si apoi l-a eliminat? tu ai avut o forma acuta de ai avut transaminaze atat de mari si apoi s-a cronicizat?

Eu am descoperit virusul (de fapt virusurile, ca eu sunt mai "bogata", m-am pricopsit si cu D-ul pe langa B) mergand sa donez sange. Ca si tine, n-am facut injectii, n-am facut perfuzii, n-am avut operatii; DOAR am fost la stomatolog (acelasi pe parcursul anilor), la care am ajuns prin niste cunostinte, si dupa ce am aflat eu ca sunt infectata le-am spus si lor sa-si faca analizele pt. virus si 2 aveau deja B-ul si una B+D; so, sa traiasca stomatologii!

Inca n-am acceptat faptul ca sunt bolnava, inca n-am acceptat faptul ca trebuie sa-mi fac planuri pe termen scurt, am dese momente de razvratire si inca ma consider o luptatoare - dar cu ce pret...as putea scrie o carte.

Sanatate multa si un psihic la fel de puternic. Vreau sa aud ca te-ai vindecat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Pati! :) Imi pare tare rau ptr. tine, ptr faptul ca rezultatele in cazul tau nu sunt chiar cele pe care le asteptai. Cu siguranta trebuie sa schimbi ceva in viata ta, in modul tau de a intelege lucrurile si de a le accepta asa cum sunt. As discuta putin despre modul cum percepem afectiunea in sine, cum gandim noi zi de zi la aceasta problema (pana scapam de ea, este o problem a reala, nu o putem nega) si as lasa deoparte partea medicala acum pentru ca, draga Pati, lucrurile, dupa parerea mea sunt mult mai simple decat par.Eu am renuntat de mult sa mai caut pe net forumuri care dezbat pe aceasta tema pentru ca, am observat ca dupa ce cautam o ora sau doua pe net ceva despre vindecarea definitiva a VHB, ajungeam ca toata ziua sa nu mai fiu bun de nimic asa ca, varianta de a gasi ceva despre o vindecare totala a Vhb pe net este destul de mica si de cele mai multe ori nu ne poate ajuta pe noi decat moral vorbind. Si totusi cazuri de vindecare definitiva exista, in procent mic dar exista. Vreau sa-ti spun ca la inceput m-am aflat si eu in situatia ta, aceea de a ma simti daramat din toate punctele de vedere, dar nu a durat mult:).Ce am schimbat? Pai am inceput sa gandesc altfel. Cand am vazut prima data statisticile care spuneau ca din 100 de bolnavi VHB reusesc reconversia ag hbs doar 3-4 sau 5, m-am simtit daramat, ma imaginam fara sa vreau in cei 95 de bolnavi fara sansa. Apoi am schimbat gandurile acestea, am inceput sa multumesc lui Dumnezeu ca ceva in organismul oamenilor face ca acest virus sa fie distrus definitiv deci exista o sansa ca eu sa ma vindec.Daca exista o sansa, ptr mine e foarte clar ca voi reusi:). Acum ma vad printre cei 5 vindecati iar lucrurile la nivel mental s-au schimbat de la sine, s-a eliminat frica, stresul si tot ce tine de un dezechilibru fizic si mental al corpului meu. O alta greseala pe care o facem noi este aceea ca, ne consideram medicii dumnezei, lasam totul pe seama medicilor, ceea ce dupa parerea mea este cea mai mare greseala. Medicii nu vor face niciodata diferenta intre pacientii lor decat pe baza analizelor iar asta este o mare eroare. De ce? Pai ,draga Pati, un medic nu poate sti niciodata ce gandim noi despre afectiune, nu ne intreaba niciodata, nu-l intereseaza acest aspect cu toate ca ,daca medicii ar crede mai mult in comunicarea cu pacientii si i-ar incuraja mai mult rata de vindecare ar fi mai mare. Stim ca niciun om nu este identic cu altul din punct de vedere mental: unul bea, altul se drogheaza, altul fumeaza, unul le face pe toate la un loc, iar altii sunt pozitivi in tot ceea ce fac in viata lor, fara a face excese si fara a-si chinui organismul. Daca ar fi sa luam exemplele de mai sus si sa le atasam unor persoane bolnave VHB, cu siguranta, cea mai mare sansa de vindecare o are ultimul exemplu. Deci fiecare individ, ghidat de propriile ganduri, isi traieste viata in alt mod, bun sau mai putin bun.De aceea nu ne vom vindeca toti de aceasta afectiune, o selectie va exista intodeauna,dar, paradoxal toti avem capacitatea de a stopa boala ajutati sau nu de medicatie. Din pacate foarte putini reusesc tocmai din acest motiv, nu se incred in propriile forte si in propriile capacitati de a rezolva problema. Se lasa doar in seama unui medic, care in secunda in care a iesit din cabinet, a uitat ca acel pacient exista:(.Stiu ca, in lume exista cazuri de reconversie ag hbs fara tratament, alte cazuri de vindecare cu tratament, cazuri care nu s-au vindecat cu tratament ani de zile sau niciodata, deci, cazuri diferite. Dupa parerea mea o vindecare totala ar trebui sa aiba la baza o gandire buna, pozitiva, stresul, de orice natura ar trebui gestionat astfel incat sa nu amplifice boala si daca mai beneficiem de un tratament eficient, de care nu trebuie sa ne dezicem, ar fi cu atat mai bine. Acum sa-ti raspund la intrebari: Sotiei mele i-a iesit AC HBS pozitiv, AG HBS negativ, a luat contact cu virusul dar a declansat anticorpii ceea ce este echivalent cu imunizarea. Transaminazele mele au devenit foarte mari in decurs de cateva saptamani, nici medicul nu a avut o explicatie ptr acest fapt, apoi ele au scazut la 70 apoi la 30.Cat despre faptul ca, nu accepti ca esti bolnava nu stiu daca e bine sa nu accepti problema. Eu te-as sfatui sa o accepti si sa faci tot ce depinde de tine sa o rezolvi, sa combati la aceasta problema tot timpul gandindu-te la rezultatul final care nu poate fi decat vindecare si sanatate. Sanatate si sa auzim de bine!:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles clar ca virusul intrase in corp, probabil cu un an inainte cand am fost la dentist p tr o lucrare, inainte de aceasta eu lucrand mult in strainatate si facandu-mi periodic analize.Am inteles ca sistemul meu imunitar a fost slabit in acea perioada si de aceea nu a luptat cu virusul, nereusind sa produca anticorpii necesari "razboiului".

 

Aici, statistic ai mai multe sanse sa il ai din copilarie si nu de la acel dentist. Daca il luai de la dentist aveai 90% sanse sa faci doar forma acuta si apoi corpul sa iti elimine virusul (posibil cazul sotiei tale), dar in schimb contactind virusul in copilarie sansele de a deveni cronic sunt de 90%.

 

Infectia cu virusul hepatic B are in general 4 faze:

1. Faza de toleranta imuna (Immune Tolerance) - caracterizata prin Ag Hbe este pozitiv, precum si valori ridicate si foarte ridicate ale viremiei (HVB DNA), corelate cu valori normale ale transaminazelor (poate variabile dar persistent normale), precum si cu o valoare normala sau putin ridicata a histologiei ficatului. (Am putea spune ca sistemul imunitar si virusul se ignora in acesta faza astfel ca nu se produc daune la nivelul ficatului). Deasemenea,

2. Faza de eradicare imuna (Tmmune Clearance) - Acesta este faza in care sitemul imun incerca sa scape de virus si ataca celulele infectate. Acesta este faza in care se produc daune in ficat si este caracterizata de viremii mari (eventual fluctuante) precum si de o valori crescute ale transaminazelor (variabile dar persistent crescute) si deasemenea valori moderate sau maeri ale histologiei ficatului. Deasemena unii considera ca Ag Hbe este pozitiv si in acesta faza.

3. Faza de control imun (Immune control) - In acesta faza virusul se afla in controlul sistemului imunitar si nu produce dune evidente ficatului. Acesta faza ste caracterizata de viremii joase (mai mici de 2000 de UI/ml) si de valori normale ale transaminazelor iar nivelul histologiei ficatului valorile sunt de la normal la mediu (se poate ca sa existe ciroza in acesta faza). Deasemena unii considera ca Ag Hbe este nagativ in acesta faza si anti Ac Hbe trebie sa fie pozitivi.

4. Faza de eliberare imuna (Immune escape) - Este aza in care virusul "scapa" de sub controlul sistemul imunitar si este caracterizata de Ag Hbe negativ precum si de valori fluctunate sau crescute ale viremiei (HVB DNA) si ale transaminazelor precum si de valori moderate sau mari ale histologiei ficatului.

 

 

faptul ca tu aveai transaminaze marite, AgHbe negativ, AcHbe pozitiv si viremie mica poate indica ca ai fost descoperit in faza de eradicare imuna si de aceasta nu cred ca infectia a fost recenta, dar pina la urma sigur este ca nimeni, nici un doctor, nici o analiza nu poate sa spuna cit de veche e infectia si acuma nici nu mai conteaza, conteaza sa scapam de ea sau sa traim cu ea fara probleme.

 

Privitor la "sistem imunitar slabit" - aici este un fel de mit urban al zilelor noastre, sistemul imunitar al unui om este slabit in cazuri extreme (infecti cu HIV, chimeoterapie ...) dar nu este slabit pt ca noi ne-am simtit un pic mai raciti sau ....

 

 

Oricum o gindire pozitiva si un mod de viata echilibrat inradea ajuta chiar cu tratamet sau fara :)

 

sanatate tuturor!

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici, statistic ai mai multe sanse sa il ai din copilarie si nu de la acel dentist. Daca il luai de la dentist aveai 90% sanse sa faci doar forma acuta si apoi corpul sa iti elimine virusul (posibil cazul sotiei tale), dar in schimb contactind virusul in copilarie sansele de a deveni cronic sunt de 90%.

 

Infectia cu virusul hepatic B are in general 4 faze:

1. Faza de toleranta imuna (Immune Tolerance) - caracterizata prin Ag Hbe este pozitiv, precum si valori ridicate si foarte ridicate ale viremiei (HVB DNA), corelate cu valori normale ale transaminazelor (poate variabile dar persistent normale), precum si cu o valoare normala sau putin ridicata a histologiei ficatului. (Am putea spune ca sistemul imunitar si virusul se ignora in acesta faza astfel ca nu se produc daune la nivelul ficatului). Deasemenea,

2. Faza de eradicare imuna (Tmmune Clearance) - Acesta este faza in care sitemul imun incerca sa scape de virus si ataca celulele infectate. Acesta este faza in care se produc daune in ficat si este caracterizata de viremii mari (eventual fluctuante) precum si de o valori crescute ale transaminazelor (variabile dar persistent crescute) si deasemenea valori moderate sau maeri ale histologiei ficatului. Deasemena unii considera ca Ag Hbe este pozitiv si in acesta faza.

3. Faza de control imun (Immune control) - In acesta faza virusul se afla in controlul sistemului imunitar si nu produce dune evidente ficatului. Acesta faza ste caracterizata de viremii joase (mai mici de 2000 de UI/ml) si de valori normale ale transaminazelor iar nivelul histologiei ficatului valorile sunt de la normal la mediu (se poate ca sa existe ciroza in acesta faza). Deasemena unii considera ca Ag Hbe este nagativ in acesta faza si anti Ac Hbe trebie sa fie pozitivi.

4. Faza de eliberare imuna (Immune escape) - Este aza in care virusul "scapa" de sub controlul sistemul imunitar si este caracterizata de Ag Hbe negativ precum si de valori fluctunate sau crescute ale viremiei (HVB DNA) si ale transaminazelor precum si de valori moderate sau mari ale histologiei ficatului.

 

 

faptul ca tu aveai transaminaze marite, AgHbe negativ, AcHbe pozitiv si viremie mica poate indica ca ai fost descoperit in faza de eradicare imuna si de aceasta nu cred ca infectia a fost recenta, dar pina la urma sigur este ca nimeni, nici un doctor, nici o analiza nu poate sa spuna cit de veche e infectia si acuma nici nu mai conteaza, conteaza sa scapam de ea sau sa traim cu ea fara probleme.

 

Privitor la "sistem imunitar slabit" - aici este un fel de mit urban al zilelor noastre, sistemul imunitar al unui om este slabit in cazuri extreme (infecti cu HIV, chimeoterapie ...) dar nu este slabit pt ca noi ne-am simtit un pic mai raciti sau ....

 

 

Oricum o gindire pozitiva si un mod de viata echilibrat inradea ajuta chiar cu tratamet sau fara :)

 

sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

o sa incerc sa explic, putin mai elaborat, ce e cu aceasta infectie cu VHB si hepatita B:

Din Ghidul de hepatologie - 2009, versiunea in limba romana:

 

"Prima faza, inalt replicativa, poate trece in faza non-replicativa spontan, sau sub

tratament antiviral. Innvers, faza non-replicativa se poate reactiva in faza inalt

replicativa, de asemenea, spontan sau in caz de imunosupresie (de ex. in infectia

HIV sau chimioterapie).

Infectia cu VHB dobandita perinatal are 3 stadii diferite: o faza de toleranta imuna,

o faza de clearence imun si o faza tarzie non-replicativa.

Faza de toleranta imuna, care in mod obisnuit dureaza 10-30 de ani, este

caracterizata prin nivele inalte ale replicarii VHB, manifestata prin prezenta AgHBe

si a unor valori inalte ale ADN VHB in ser. Cu toate acestea, nu exista dovezi ale

unei boli hepatice active avand concentratiile ALT seric fiind in limite normale, iar

la biopsia hepatica observandu-se modificari minime. Se considera ca aceasta lipsa

a afectarii hepatice in conditiile unei replicari virale inalte este consecinta tolerantei

imune la VHB, (Dienstag 2008), desi mecanismul este putin cunoscut. Acest

fenomen de toleranta imuna se presupune a fi principalul motiv al raspunsului

scazut la terapia cu interferon in cazul pacientilor cu AgHBe pozitiv si niveluri

normale ale ALT. Pe perioada acestei faze exista o rata foarte scazuta a clearanceului

spontan al AgHBe. Se estimeaza ca rata clearance-ului spontan al AgHBe este

de numai 15% dupa 20 de ani de infectie.

Pe perioada celei de a doua si a treia decade faza de toleranta imuna poate trece in

faza de clearance imun. Rata clearance-ului spontan al AgHBe este in crestere: de la

10 la 20% anual. Daca apare seroconversia AgHBe, foarte frecvent se observa

exacerbari ale hepatitei cu o crestere abrupta a ALT seric. Acesta exacerbare

urmeaza unei cresteri a ADN VHB si poate fi consecinta unei cresteri bruste a

citolizei mediate imun a hepatocitelor infectate. De cele mai multe ori nu exista

manifestari clinice pe perioada exacerbarii, iar cresterea ALT seric este detectata

numai la o examinare de rutina. Unii pacienti pot dezvolta simptomatologie care

mimeaza o hepatita acuta. Titrul de anticorpi antiHBc IgM poate creste, la fel si

valorile alfa-fetoproteinei. Daca acesti pacienti nu sunt cunoscuti ca fiind infectati

cu VHB, se poate pune diagnosticul gresit de hepatita acuta B. Seroconversia

AgHBe si clearance-ul ADN VHB din ser nu se produc intotdeauna dupa

exacerbare. La acesti pacienti pot apare exacerbari repetate cu disparitia

intermitenta a ADN VHB din ser, cu sau fara disparitia AgHBe. Faza nonreplicativa

este frecvent caracterizata de absenta ADN VHB si normalizarea ALT seric, la fel

ca la adultul cu hepatita cronica B.

Foarte putini pacienti cu infectie cronica VHB devin AgHBs negativi in cursul

natural al infectiei. Rata anuala a clearance-lui AgHBs este estimata la mai putin de

2% la pacientii din vest si chiar mai mica (0,1-0,8%) la pacientii de origine asiatica

(Liaw 1991). Daca dispare AgHBs, prognosticul este considerat favorabil. In orice

caz, clearance-ul AgHBs nu exclude evolutia catre ciroza sau carcinom

hepatocelular la unii pacienti, desi rata exacta a acestor complicatii nu este

cunoscuta. Acest fenomen este presupus a fi legat de faptul ca ADN VHB poate fi

inca prezent in hepatocite, in ciuda disparitiei AgHBs."

 

Nota: In atentia celor care au AgHBs negativ, iar medicii le-au spus ca nu are rost sa isi evalueze si incarcatura virala: "In orice

caz, clearance-ul AgHBs nu exclude evolutia catre ciroza sau carcinom

hepatocelular la unii pacienti, desi rata exacta a acestor complicatii nu este

cunoscuta. Acest fenomen este presupus a fi legat de faptul ca ADN VHB poate fi

inca prezent in hepatocite, in ciuda disparitiei AgHBs."

 

----------------------------------------------------------------------------

 

Din GHIDUL DE DIAGNOSTIC SI TRATAMENT IN INFECTIA CU VIRUS HEPATITIC B - editia din 2008:

"Eliminarea infecţiei cu VHB, incomplet descifrată, implică intervenţia conjugată a unor mecanisme imune şi neimune. Limfocitele T citotoxice, celulele NK şi NKT intervin direct

post-233565-0-64759500-1317889519_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Nu am sa contrazic nimic din ceea ce ati scris si argumentat foarte corect d.p.d.v medical, trebuie doar sa intelegem cu totii odata ptr todeauna ca fiecare caz are particularitatile lui si ca evolutia bolii,stagnarea sau vindecarea, deasemeni difera de la caz la caz. Singurul nostru numitor comun este cronicizarea hepatitei,in rest fiecare caz evolueaza separat, fara a avea niciodata certitudinea ca, daca un bolnav cronic cu virus mutant moare in 5 ani,asta mi se va intampla si mie. Nu e o regula si nu va fi niciodata. Sunt cateva intrebari care ar trebui sa dea de gandit tuturor celor care au de-a face cu aceasta afectiune. 1) Ce se intampla cu cei 10% care nu reusesc sa activeze anticorpii necesari distrugerii virusului? De ce nu reusesc ei asta? De ce sistemul imunitar nu reactioneaza eficient,cand de fapt el este setat din nastere sa faca asta( sa identifice intrusii si sa-i distruga)? Credeti oare ca e vorba doar de simple reactii chimice ale orgamismului,care dupa caz,au funcionat sau nu la momentul respectiv? Nicidecum domnilor! E vorba doar de echilibrul fizic,emotional si in primul rand e vorba de echilibrul mental, pe care,cu siguranta nu le-am avut in parametrii, nici unul dintre noi in momentul imbolnavirii. Ca vrem sa credem sau nu,chiar asa stau lucrurile in realitate, restul fiind dor statistici, care dupa umila mea parere ar trebui asimilate doar ca simple informatii,nicidecum ca niste tipare din care noi trebuie sa facem parte.De ce credeti voi ca medicii discuta foarte putin spre deloc despre aceasta boala? Cand si de unde a aparut acest virus intaia data? De ce sunt atat de putine certitudini si atat de multe presupuneri fara noima,incat ajungem sa citim chiar in statistici chestiuni ca"unii considera", "nu se cunoaste sigur", "se presupune","nu se stie exact",ETC.

 

Domnilor! Obiectivul principal al vietii mele este, vindecarea totala, distrugerea tuturor virusilor din organismul meu si redobandirea sanatatii la nivel maxim. Credeti ca pentru mine e important acum ca am AGhbe neg si AC hbe pozitiv? Nicidecum fratilor! Ptr mine virusii sunt morti si vor disparea.Acest lucru e important,nu faptul ca virusul meu e mutant.Acest lucru conta doar daca nu schimbam ceva in gandirea mea si daca continuam sa-mi plang de mila si sa ma introduc in statistici.Dezechilibrul mental si fizic, in cazul meu s-a produs in trecut,cand am creat in orgamismul meu mediul propice ptr ca virusul sa ramana si sa se inmulteasca, acest lucru s-a schimbat acum, deci virusul nu mai are loc la mine in organism. Daca m-as ghida dupa statistici ar trebui sa mor in fiecare zi cate putin dar asta nu se va intampla.De ce naiba trebuie sa vorbim atat de mult de evolutia bolii si nu putem vorbi la fel de mult si de vindecarea noastra atata timp cat acest lucru e posibil chiar si 1%.Scopul nostru final este acela de a ne vindeca nu de a scadea viremia sau a stagna evolutia bolii. Cine se multumeste cu asta, doar asta va dobandi:). Chiar nu e greu deloc.

 

 

 

Teoria celulelor şi g

post-348666-0-02011600-1317984480_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Vasiguapo, filosofezi excesiv. No offence! Chiar ai timp sa modifici o schema a evolutiei cu VHB, pusa de mine, si sa adaugi vindecare peste tot?!?!

Pe acest forum intra oameni care tocmai au aflat de problema lor de sanatate. Si cauta cu disperare explicatii pt. a intelege ce li se intampla cu adevarat. Pentru a trece mai usor peste o boala, trebuie sa o intelegi, inainte de toate.

Tu, inca nu ai inteles nimic din boala ta. Stii de unde deduc asta? Din faptul ca faci o confuzie intre hepatita B si infectie cu virus hepatitic B. Te rog sa nu te superi pe mine, dar umpli spatiul si ocupi timpul oamenilor cu gargara. Recunosc ca eu am cazut in plasa ta si am citit primele tale posturi luuuungi cat o zi de ... post. Iertata-mi fie gluma!

Supararea mea vine din faptul ca propovaduiesti vindecarea definitiva. Te rog, nu crea false iluzii oamnilor. O sa te convingi si tu de chestia asta. Dar un pic mai tarziu. Experienta si cunostintele mele despre boala asta, ma indreptatesc sa cred asa.

 

Sanatate!

 

P.S. si se spune "virusuri', nu "virusi"

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba doar de echilibrul fizic,emotional si in primul rand e vorba de echilibrul mental, pe care,cu siguranta nu le-am avut in parametrii, nici unul dintre noi in momentul imbolnavirii. Ca vrem sa credem sau nu,chiar asa stau lucrurile in realitate, restul fiind dor statistici, care dupa umila mea parere ar trebui asimilate doar ca simple informatii,nicidecum ca niste tipare din care noi trebuie sa facem parte.

 

sa inteleg ca 90% (cei care au doar forma acuta) sunt in parametrii si echilibrati mental ? (cred ca aici trebuie o definitie a echilibrului mental si a paramatrilor)

 

De ce sunt atat de putine certitudini si atat de multe presupuneri fara noima,incat ajungem sa citim chiar in statistici chestiuni ca"unii considera", "nu se cunoaste sigur", "se presupune","nu se stie exact",ETC.

 

ce certitudine cunosti tu ? (in special din medicina as fi foarte curios)

 

Celula este o masă de protoplasmă ce conţine un nucleu şi este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare 4est!...salutare Connny! O sa incerc sa va lamuresc cum stau lucrurile de fapt, sper sa si reusesc,desi pare destul de greu:)avand in vedere ca voi doi sau doua,nici nu stiu sigur daca sunteti baieti sau fete, conlucrati de obicei pe forum:)

 

 

As putea, draga Connny sa combat cu argumente puternice unele lucruri pe care le-ai scris, nu-si are insa rostul, avand in vedere subiectul acestei pagini.As putea deasemeni sa corectez nenumarate greseli gramaticale sau de alta natura postate de tine, nu-si are insa rostul, avand in vedere subiectul acestei pagini (scuze ptr virusi,a fost o scapare de-a mea, nefiindu-mi prietene se mai intampla).

 

Postarile pe care eu le-am facut nu pot fi niciodata incadrate in categoria "filosofie", poate intr-o zi veti afla si de ce. Daca nu sunt insotite de statistici, parametri,markeri si tot felul de termeni medicali,pe care, cu siguranta, majoritatea oamenilor pe care o invoci tu, draga Connny, nu le inteleg, nu inseamna ca nu sunt folositoare unor oamemi simpli care au nevoie de incurajari si care, cum bine spui, sunt la inceputul problemelor si nu stiu ce se intampla. Lucrurile simple sunt de obicei cele mai eficiente:)Imi cer scuze daca am suparat!:)

Referitor la schema, ea este cat se poate de reala, nu a fost nici un afront la postarea ta,incercam doar sa spun (ceea ce tu nu ai inteles) ca nu trebuie neaaparat sa ne regasim in ultima parte a schemei, chiar daca problema e grava, cum dealtfel o aratau si statisticile pe care le-ai postat.Imi cer din nou scuze daca nu m-am facut inteles!:)

Subscriu la faptul ca, oamenii trebuie sa stie ce se intampla cu ei, trebuie sa cunoasca statisticile,problemele cu care se confrunta si tot restul dar trebuie sa mai inteleaga si faptul ca au o sansa cat de mica sa se vindece definitiv.....si crede-ma sunt multi cei care vor sa stie ca exista aceasta sansa (nu inteleg de ce esti atat de inversunat(a))impotriva vindecarii....ea chiar se produce:)

Peste boala nu trebuie sa treci Connny, boala trebuie sa o elimini, daca doar treci peste ea, te copleseste:),nu boala trebuie inteleasa ci organismul, pe el trebuie sa-l intelegi, sa intelegi de ce organismul tau a lasat boala sa intre:)cand vei intelege asta vei reusi sa te vindeci:)

 

Eu nu am inteles nimic din boala mea pentru ca eu nu am o boala, e doar o problema pe cale de rezolvare.Cunosc insa totul despre ceea ce inseamna,Hepatita cronica cu virus b sau despre infectia cu virus hepatitic b.Cunosc tot ceea ce trebuie ptr a ma vindeca, nimic mai mult:)

 

"Gargara" este un cuvant mult prea grosolan folosit in contextul respectiv (aici chiar nu ma asteptam)dar nu-i suparare din partea mea. Cat despre pierderea timpului oamenilor nu cred ca e o problema. Daca o singura persoana se simte ajutata catusi de putin de scrierea mea e ok.Vindecarea chiar exista deci, nu e "gargara"

Cat despre "cazut in plasa" vei constata poate mai tarziu, daca inca nu ti-ai dat seama ca nu am nici un avantaj de niciunde daca scriu ce simt si ce gandesc,deci nu poate fi vorba de nici o plasa.

 

Ultima parte a commu-lui tau e insa cea mai grava dupa parerea mea."Supararea mea vine de la faptul ca propovaduiesti vindecarea definitiva".Asta ptr mine e soc total, imi dau seama de fapt ca tu nu intelegi cauza problemei si nici scopul statisticilor pe care le "PROPOVADUIESTI":)Scopul final al acestor cercetari este vindecarea frate!!!. E o problema foarte grava de sanatate, insa, sper ca avem si noi dreptul sa credem ca ne putem vindeca:)Sa nu fii de acord cu asta,inseamna sa sustii insasi boala, virusurile si ale lor probleme, ar fi un fel de masochism medical:)

 

E foarte bine, dupa parerea mea, sa ai cunostinte despre o afectiune, te poate ajuta sa scapi de ea, ma indoiesc insa ca ai experienta in ceea ce inseamna boala in adevaratul sens al cuvantului,nu ai mai fi atat de acid si atat de statistic in comunicare:)

 

 

Connny....nu am avut nicidecum intentia sa te supar,insa nu pot sa nu raspund pe cat pot afirmatiilor, pe alocuri grosolane pe care le-ai facut la adresa mea,eu nefiind altceva decat un om care incearca sa impartaseasca,ca si voi din trairile si din experienta putina pe care o am. Sper sa nu mai fiu nevoit sa raspund la anumite aprecieri si mai sper ca pe aceasta pagina sa scriem doar ce credem noi ca i-ar ineresa pe oameni sa afle. Mi-ar placea chiar sa mai discutam pe aceste teme dar as fi recunoscator daca ati folosi termeni de argumentare mai civilizati. Cu RESPECT Vasiguapo:)

 

 

Draga 4est,iti raspund punctual la intrebari sau la aprecieri, civilizat si cu maxim respect:)

 

 

echilibrul mental, fizc si emotional se pot defini in mai multe moduri...ma rezum doar la a-ti spune ca atunci cand te simti bine,cand gandurile tale emana bunatate si nu ura,cand corpul tau te asculta si nu te doare nimic, cand pulsul se accelereaza atunci cand esti apreciat pentru o fapta buna si nu pentru una rea(emotie pozitiva), atunci se poate spune ca esti echilibrat.Sunt convins ca toti cei care reusesc sa se vindece de forma acuta trec in acel moment al vietii lor printr-un moment bun (mental si fizic),este doar parerea mea nu este certificata.

 

 

Certitudinea medicala pe care o cunosc este ca medicii nu stiu sa vindece pacientii, nu au cum, multe vindecari producandu-se spontan(bolnavul cu sau fara voia lui reuseste reconversia),statisticile ne arata ca Entecavirul este un pas inainte spre aceeasi videcare,chiar daca deocamdata nu o reuseste,cu certitudine stiu ca atunci cand intreb ceva despre boala, medicul schimba vorba, certitudine e si faptul ca multi medici nu trateaza cu seriozitate pacientii, certitudine mai e si faptul ca oamenilor nu li se explica de catre medici si care sunt sansele de vindecare totala, indiferent cat sunt de mici, certitudine este si faptul ca unii medici le spun pacientilor ca vor muri mai devreme sau mai tarziu din cauza acestei boli,s.a.m.d:)

 

Cu siguranta avem o definitie diferita despre inteligenta, observand cat ai inteles din ceea ce am scris eu :)

 

Filosofie ieftina nu exista dragul meu, daca ar fi ieftina nu ar mai fi filosofie si invers:)

 

 

Sper sa nu te superi pe mine,nu fac decat sa raspund rautatilor voastre, sper sa nu mai fiu nevoit si mai sper sa conlucram pe mai departe in ceea ce inseamna vindecare definitiva...asta daca va intereseaza:))))))))Imi cer scuze daca am provocat suparare:))Respect si Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×