Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Problema pisiceasca

Postări Recomandate

Am un motan cu o personalitate extraordinar de egoista si teritoriala. E un scump asa de felul lui, dar cu oamenii, nu cu membri din specia lui.

Cand vede alta pisica (la geam sau la usa de la terasa) face ca toti dracii. Se apuca sa urle in asa hal incat mi se face pielea gainii cand il aud. Am intrebat veterinarul despre care pare sa fie problema pisicii mele, si mi sa spus ca felinele sunt animale teritoriale si singuratice care nu traiesc in comun, cu exceptia leului. Asta stiam deja, dar sunt multe case unde 2-3 pisici sau mai multe traiesc impreuna fara sa se sfasie una pe alta. Mi sa mai spus ca motanul meu are personalitate de alfa male si de aia e asa intolerant cu alte pisici.

 

Motanul meu actual, a trait timp de 10 ani cu un alta pisica ce mi-a murit acum cativa ani. Sa inteles bine cu ea, pentru mult timp, erau ca fratii cum s-ar spune, dar intr-o buna zi motanului meu i sa pus pata asa deodata si nu la mai suportat pe celalat. Se ascundea sub pat si urla la el cat il tineau plamanii. De joaca sau de dormit impreuna nici nu se mai punea problema.

 

Acum a ramas numai el singurel, de cand a murit celalalt si se lafaie in atentia noastra. Nu mai trebuie sa imparta nimic cu alta pisica, dar problema e ca el e foarte atasat de noi si face scandal cand il lasam singur. Ne-am gandit sa adoptam alt pisicel mititel ca sa-i tina de companie, sa se joace impreuna precum facea cu celalalt inainte.

Intrebarea mea este : Oare o sa se obisnuiasca cu pisicelul ? Ma gandesc ca daca adopt un pui mic, poate motanul meu nu o sa se simta amenintat de noul venit si poate dupa cateva zile il va accepta si se vor imprieteni. Ce ziceti sa fac pasul asta sau sa renunt ?

 

Motanul meu e foarte activ, ii place sa se joace, e foarte comunicativ, chiar si la varsta lui de 13 ani. Nu e genul care sa poata sa stea singur in casa ore in sir si sa motzaie precum fac pisicile de obicei si cand noi nu suntem acasa e jale pentru el.

 

Ce sa fac ? Credeti ca va fi ok cu alt pisicel ? Se va obisnui ?

 

Apropo, acesta este inculpatul actual :lol: egoistul mititel...

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisica cu care s-a inteles o vreme si apoi nu, era matza? Ca daca da, nu cred ca o sa mai tolereze pe nimeni, pentru ca a capatat manii de "om batran", si nu cred ca mai e ceva de facut. Daca era motan, acela, te poti gandi ca odata ce s-a maturizat, a aparut nevoia de a-si revendica teritoriul. Oricum, daca tot vrei sa iei ceva, eu zic ca sunt sanse ceva mai mari sa tolereze o femela decat un mascul, de orice varsta. Eu personal m-as feri insa sa aduc inca o pisica in casa, indiferent de sex, ca o sa ii faca viata un calvar aleia... Inclin sa cred ca, mai ales dupa atata singuratate, s-a obisnuit sa nu aiba pe nimeni in jur, cu toate ca se plictiseste. Dar poate ma insel eu...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema,din proprie experienta pisiceasca iti pot spune ca va fi totul OK.Daca aduci in casa un pisic mic desigur ca la inceput vor fi niste ...neintelegeri legate de..teritoriu:) Pt. ca cel mic habar n-are inca de asta:)El vrea sa se joace mereu si vede in totul o joaca pe cand cel batran e mai retras si nu mai e la varsta de joaca si deci va trage linia si il va carpi uneori pe cel mic:)Dar nu va fi la fel daca ai aduce o pisica deja mare ori adulta sau un teenager.Atunci cel batran va vrea sa arate cine e seful in casa si vor fi batai destule.Ei stiu cand e vorba de unul mic si unul mare deja.Instinctul lor primordial e f. puternic si actioneaza ca atare.

Fiecare animal are propria personalitate in plus si nu doua pisici sunt la fel precum si oamenii.Tu insa trebuie sa il invati pe cel batran sa nu vada in cel nou un pericol de a-i lua teritoriul pt. ca totul e legat de asta.El are deja locurile lui si nu vrea sa-i fie calcate de altul.Hissing will always be there.:) dar idea e sa aduci unul mic caci nu vede in el un mare pericol:)

 

Eu am avut 7 si ii numeam ..cei 7 magnifici precum acel western classic:)

Sunt acum cu my ex care a mai adaugat..inca 2 asa ca are 9!!! E nebunie mare la ea acasa:) dar se inteleg intre ele fie ca-s motani si pisici laolalta.Cel mai nebunatic este Rufus(eu i-am dat acest nume)care e un fel de clown.Mereu e-n miscare si nu sta locului si are boala de a da canile de pe mese jos si le sparge.la fel umbla pe aragaz si peste tot de fapt.dar e sucar.Uite iti arat aici cateva poze cu unii din ei...roscatul din chiuveta este Rufus:)

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisica cu care s-a inteles o vreme si apoi nu, era matza? Ca daca da, nu cred ca o sa mai tolereze pe nimeni, pentru ca a capatat manii de "om batran", si nu cred ca mai e ceva de facut. Daca era motan, acela, te poti gandi ca odata ce s-a maturizat, a aparut nevoia de a-si revendica teritoriul. Oricum, daca tot vrei sa iei ceva, eu zic ca sunt sanse ceva mai mari sa tolereze o femela decat un mascul, de orice varsta. Eu personal m-as feri insa sa aduc inca o pisica in casa, indiferent de sex, ca o sa ii faca viata un calvar aleia... Inclin sa cred ca, mai ales dupa atata singuratate, s-a obisnuit sa nu aiba pe nimeni in jur, cu toate ca se plictiseste. Dar poate ma insel eu...

Pisica din trecut era motan si ala. Pe ala l-am avut primul si actualul a venit in casa cand era pui mic de 2 luni. Celalalt era deja matur cand l-am adoptat pe asta. Dar iti spun ca de mic era cu piper in fund. De la bun inceput la facut pe celalalt his bitch. A avut mereu o personalitate puternica.

Asta ma gandeam si eu, sa iau o femela, poate asa nu va mai fi vorba de teritoriu. Si da-l incolo de teritoriu, ca e castrat. Ce teritoriu ? Dar sa stii ca in ciuda faptului, l-am prins de multe ori ca-mi calareste un ursulet de plush. :lol:

 

manii de "om batran"

:rot:

Am ras cu lacrimi.

 

[...]

Mersi Elki dear. :)

E mortal ala in chiuveta. Si al meu cand era mic dormea in chiuveta de la baie. Dimineata ma trezeam si il gaseam acolo.

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mno bun, si daca tot m-am apucat de cerut sfaturi hai sa mai intreb ceva. Care pare sa fie chestia cu motanul meu si reciclatul de cutii din carton ? De mentionat ca nu toate. Le alege pe alea pe care le distruge si pe cele care si le transforma in cuib. De obicei cutiile de pantofi ii plac la nebunie. Cand se ataseaza de vreuna o tine vreo cateva luni bune si se cuibareste in ea. Pe altele insa are pata pusa da rau de tot. Le rupe marginile in bucatele cu dintii. What gives ? :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un motan cu o personalitate extraordinar de egoista si teritoriala. E un scump asa de felul lui, dar cu oamenii, nu cu membri din specia lui.

Cand vede alta pisica (la geam sau la usa de la terasa) face ca toti dracii. Se apuca sa urle in asa hal incat mi se face pielea gainii cand il aud. Am intrebat veterinarul despre care pare sa fie problema pisicii mele, si mi sa spus ca felinele sunt animale teritoriale si singuratice care nu traiesc in comun, cu exceptia leului. Asta stiam deja, dar sunt multe case unde 2-3 pisici sau mai multe traiesc impreuna fara sa se sfasie una pe alta. Mi sa mai spus ca motanul meu are personalitate de alfa male si de aia e asa intolerant cu alte pisici.

 

Motanul asta al tau isi duce viata doar indoors? Teritoriul lui este un apartament? Sau casa si curtea? Cred ca multe din trasaturile lui de comportament depind de tipul de teritoriu in care traieste.

 

Eu am pisici - care traiesc afara, in curte, de unde haladuiesc prin curtile tuturor vecinilor, pana la vreo doua strazi distanta. Intra in casa foarte rar - atunci cand sunt bolnavi etc. Am avut trei pisici (un motan ne- si doua pisici sterilizate), dar prin aprilie cineva ne-a pus noaptea in curte o cutie cu sase pisici mici. Am reusit sa gasesc stapani pentru patru din ei, si am ramas cu doi motanei. Pisicile mari la inceput i-au scuipat, i-au batut atunci cand se apropiau prea tare, dar, vazand ca le dam atentie si mancare si noilor veniti, au inghitit galusca. Contactul permanent, impregnarea mirosurilor nou-venitilor in curte a facut pisicile mari sa-i accepte (cu amendamentele de rigoare - cateodata tot le mai trag cate o gheara peste urechi). Acceptarea este usurata de faptul ca teritoriul este "deschis", iar pisicile nou-venite pot sa ia in stapanire temporar zone mai indepartate de cele strategice (locul unde primesc de mancare). De asemenea, daca pisicile vechi ii agreseaza pe nou-veniti, acestia se pot retrage la distante sigure.

 

Dar situatia sta cu totul altfel daca pisicile sunt intr-un apartament. Spatiul redus permite motanului sa ia in stapanire teritoriul mult mai bine - sa-l controleze de mirosurile altor pisici si sa "actioneze", adica sa le alunge pe nepoftite. Daca ajung la confruntare, spatiul mic accentueaza agresivitatea, iar pisica atacata va ajunge intr-un ungher de unde nu mai are unde sa se retraga si atunci frica ei devine atat de intensa incat se transforma si ea in agresivitate. Conflictele vor fi nasoale. Vei avea nevoie de multa rabdare pentru a-l stabiliza pe noul venit in spatiul celui mai batran. Daca este o casa cu posibilitatea deschiderii spatiului catre terasa si curte, atunci asta s-ar putea sa ajute. Lasi (pe cat posibil) usa deschisa, astfel incat pisica noua sa se poata retrage afara.

 

Daca iei decizia, sa ne zici cum decurge aclimatizarea ... pana isi primeste actele de rezident :lol:

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...]

Ai dreptate, e pisica de interior. Mereu a fost.

Povestea e asa : cand l-am adoptat, aveam deja un alt motan matur. Asta micu a devenit seful inca din primele zile si asa a ramas dinamica intre ei. Celalalt era mai motalan ei din fire, mai pampalau si a acceptat pozitia secundara. De obicei cand plecam in concedii, plateam pe cineva sa vina sa aiba grija de ei acasa la noi, dar in 2008 i-am dus pe amandoi la domiciliul unei femmei care avea grija de animale cand stapanii erau plecati in vacante.

 

Ei...de cand au fost acolo, asta micu sa intors acasa cu cateva suruburi lipsa. A inceput sa maraie si sa urle la "frate-su" nu mai suporta sa fie in aceiesi incapere cu el, etc. Veterinarul mi-a zis sa le fac o baie si sa scot mirosul de alte pisici din blana lor. Tanti aia avea si alte pisici si catei si o droaie de copii. Cine stie cum s-a conformat motanul meu in atmosfera aia. Poate a ramas traumatizat.

 

Dupa ce le-am facut baie, situatia sa ameliorat, nu mai maraia la ala mare, dar atmosfera dintre ei nu sa mai intors vreodata la normal asa precum era inainte. Inainte dormeau bot in bot, se spalau reciproc, erau cei mai buni prieteni. Avem curte, e ingradita si ii lasam sa iasa ziua. Totul era ok, imparteau curtea, se jucau amandoi in ea. De cand i-am luat de la tanti aia actualul meu motan nu mai il tolera pe celalalt in curte. Se lua la bataie rau de tot. In casa era ok, dar in curte era monstru.

 

Cum poate o pisica sa se schimbe 180 de grade in 3 saptamani, cand 10 ani de zile a avut un anumit comportament ? Inainte, intr-o zi am plecat cu al meu la film intr-o vara si am lasat usa la terasa deschisa. Cand ne-am intors acasa erau amandoi cu o pisica din vecini, dormeau pe scari toti trei. Astazi insa, daca vede o pisica pe la geam face spume la gura nu alta. Nu pot sa-mi explic schimbarea asta radicala in comportamentul lui.

 

ii dai prea mult nas!

Nas ii dam cat cuprinde, si eu si "tacsu" asta e clar, dar nu din cauza asta face el ce face. Ce pisica mai doarme in patutz Burberry, are toate jucarelele posibile, bea numai apa filtrata si papa conserve de bizon, de ratza cu sos sau de fructe de mare ? rolleyes.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poate o pisica sa se schimbe 180 de grade in 3 saptamani, cand 10 ani de zile a avut un anumit comportament ? Inainte, intr-o zi am plecat cu al meu la film intr-o vara si am lasat usa la terasa deschisa. Cand ne-am intors acasa erau amandoi cu o pisica din vecini, dormeau pe scari toti trei. Astazi insa, daca vede o pisica pe la geam face spume la gura nu alta. Nu pot sa-mi explic schimbarea asta radicala in comportamentul lui.

 

Probabil sunt multe lucruri pe care noi nu le vedem. Probabil de vina este ce zici tu - o trauma.

 

Nas ii dam cat cuprinde, si eu si "tacsu" asta e clar, dar nu din cauza asta face el ce face. Ce pisica mai doarme in patutz Burberry, are toate jucarelele posibile, bea numai apa filtrata si papa conserve de bizon, de ratza cu sos sau de fructe de mare ? rolleyes.gif

 

Astia nu sunt printre speciile pe cale de disparitie? :rot:

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×