Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Pisica vagaboanda

Postări Recomandate

Acum vreo 2 luni a inceput sa vina la fereastra o pisica, sau motan, nu stiu ce e, si primind de cateva ori de mancare de la prietenul meu, vine mereu, de cateva ori pe zi. Dar tot nu are incredere, e salbatica. Inainte nu se apropia decat cand mancarea era pe trotuar in fata geamului si nimeni la geam. De atunci s-a apropiat incetisor, acum sta pe pervazul ferestrei, primeste mancare si din mana dar daca incerci sa o atingi, se zbarleste de parca ar fi vazut pr dracul si scoate ghearele sa zgarie.

E speriata rau de oameni pt ca aici sunt destui golani si chiar si copii mici care dau suturi pisicilor vagaboande.

Am mai incercat asta cu o matza de genul acum ani de zile si nu a mers,ma zgaria rau si fara motiv. Poate nu am stiut cum sa procedez.

Exista vreo sansa de a o apropia vreodata, de a o baga in casa fara sa prezinte un pericol?

Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cea salbatica are anumite caracteristici; si pe aia nu o poti baga pur si simplu-n casa; cea domestica, chiar daca-i crescuta numai in salbaticie poate fi, cu rabdare, domesticita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, cand am zis salbatica ma refeream la comportament, e pisica domestica.

Arata cam asa:

post-198465-0-76222800-1317578262_thumb.jpg

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad lucrurile putin diferit: daca vrei o pisicuta sa o tii in casa, mai bine iei un puiut si il cresti, si il obisnuiesti cu tine (voi). De el va trebui sa ai mare grija sa nu ajunga pe strada, ca nu se va sti apara. Ma refer mai ales la masini, dar nu numai.

 

Pisica de care vorbesti, e deja matura probabil, are un caracter format, pe care doar greu il vei mai putea schimba. E adaptata vietii dure, e obisnuita cu libertatea, si cel mai important lucru, e sperioasa, si asta ii apara blana! Teoretic, daca o inveti ca oamenii sunt buni si dau mancare ii faci un deserviciu. Ea e oricum obisnuita sa vaneze si sa caute mancare prin tomberoane. Luand-o la tine, nu va fi niciodata nici blanda. Mai bine nu o mai hraniti si lasati-o sa se descurce cu prea bine stie ea deja! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am aplicat o terapie de soc unei pisici de genul asta; prinsa, bagata la spalat si in casa apoi; insa, a mutit de la socul respectiv...cu greu si-a recapatat glasul si nu integral.

ia-o usor, in timp....este posibil sa fie plecat de acasa sau abandonata.

nu-ti recomand sa pui mana pe ea decat cand va vrea ea; n-ai vrea sa stii de ce-s in stare pisicile incoltite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In mare asa este, dar ne-am atasat de ea, ca vine intruna, si nu putem sa nu o hranim daca vine la geam si miauna de foame.

Am avut multe pisici de-a lungul anilor si niciuna nu si-a pierdut abilitatea sau interesul de a vana; e in natura lor.

Oricum, la capitolul incredere a facut progrese mari, desi incet; era mult mai fricoasa inainte.

Nu as tine-o niciodata inchisa in casa; avem curte, ar putea sa stea oricat afara, sa plece unde vrea si sa vina inapoi.

 

 

Da, cred ca asta e singura solutie.

Stiu de ce sunt in stare pisicile, am vazut odata la stiri un caz in care una era atat de agresiva si periculoasa incat persoana care o avea in grija a trebuit sa sune dupa ajutor.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pisicile sunt foarte adaptabile...si nu-s proaste; daca le este bine, te "toarce" de nu te vezi :o:

...cu rabdare scoti un bun animal de casa dintr-o pisica salbaticita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×