Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Psihiatria - O Industrie a mortii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut documentarul acum cateva luni. A confirmat ceea ce banuiam deja.

Cand va apare noul DSM, va fi de groaza. Am citit despre ce va fi adaugat, in mare - atitudini normale, considerate boli care necesita tratament. SUA va fi o tara de zombie, daca nu este deja.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha, inteleg. Este o pagina pro psihiatrie aceea ? Banui ca da.

 

citeste si o sa vezi

 

mai citeste pe wikipedia sa vezi ce venituri aduc zyprexa si seroquel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihiatria e cea mai mare escrocherie din domeniul medicinii.Tratezi cu acelasi medicament 1000 de chestii diferite.Nu au selectivitate, duc la prea multe reactii adverse, mai mult rau decat bine.Nici nu actioneaza pe cauzele problemei, tocmai de-asta duc la dezechilibre ale neurotransmitatorilor.Se face o varza in capul tau, care de multe ori poate ajunge ireversibila.Nu mai pomenim de timpul indelungat necesar pentru a vedea daca un tratament functioneaza sau nu.Daca nu functioneaza trebuie sa iei altul...si iar asteptari de luni intregi...totul ca sa faca si baietii un ciubuc de pe urma unor chimicale care nu au niciun fel de selectivitate.Pacientii par cuminti dupa ce li se dau prostiile astea, dar nu pentru ca le-ar vindeca o problema, ci pur si simplu pentru ca ii transforma in legume, facandu-le creierul terci.Cei mai multi psihiatrii habar nu au de psihologie, rezolva prin sedare.Daca pacientul devine calm...gata am rezolvat problema.Nu conteaza la un moment dat va exploda totul.

Editat de haydn91
  • Upvote 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista psihologi care sunt complet impotriva psihiatriei. Dr John Breeding e unul dintre ei. Are o gramada de discursuri pe youtube pe teme similare. Merita ascultat.

 

 

Despre industria farmaceutica si drogurile prescrise de psihiatri, direct de la sursa.

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma amuza pe mine, cu toate ca nu este absolut deloc amuzant este faptul ca toata chestia asta cu prescrierea de medicamente este un "trial and error kind of thing " ca sa citez pe fostul meu doctor psihistru. E un joc de-a ghicitelea, pentru ca psihiatria nu este o stiinta tocmai exacta, explica el odata.

Cand mergeam la el la cabinet mi-a explicat ca daca un medicament nu va da rezultatele necesare, imi va prescrie altul, si tot asa pana "vom gasi pe cel care ti se potriveste tie si va da rezultate" . Si uite asa pana a nimerit medicamentul potrivit pentru situatia de la vremea aceea, am incercat vreo 3-4 feluri de anti-depresante incat am trecut printr-un veritabil Riverdance dpdv emotional si mental. Comportamentul si sentimentele imi dansau mai ceva ca Michael Flatley in Lord of the Dance.

 

Nu prea sunt la curent cu ale psihiatriei,dar pe mine m-a socat un lucru.

Anul trecut am mers la medicul de familie sa ma ajute sa ma las de fumat si singurul ajutor pe care mi l-a dat,a fost sa-mi prescrie antidepresive pentru 12 saptamani 3/zi.

Am ramas sincer socata si i-am spus ca poate sa si le bage undeva,eu nu am de gand sa ajung o leguma doar pt ca vreau sa renunt la tigari.

Sincer mi se pare o metoda criminala,sa prescrii antidepresive cuiva care nu are nicio problema psihica.

Zyban :lol:

 

Le-am luat si pe alea odata. Nu te fac leguma. Cum sa ajuns sa se prescrie Zyban pentru cei care doresc sa se lase de fumat : in clinical trials, cand inca cercetau medicamentul, inainte sa fie aproba de FDA pentru comercializare, sa descoperit ca din grupul de studiu, cei care erau fumatori si au luat pastilele pe perioada studiului, nu mai simteau nevoia sa fumeze, ba chiar le era scarba de mirosul si gustul de tutun. Din intamplare au descoperit side-efectul asta in fumatori si dupa ce au cercetat cauza, au aflat ca ingredientul activ din medicament, afecteaza zona cerebrala responsabila de adictie, si afecteaza receptorii respectivi.

 

Asa au hotarat ca acest medicament original menit ca anti-depresant, sa poata fi prescris si pentru fumatori.

Editat de Naeema
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a dat Nortrilen.Se prescrie pentru depresii,ADHD,accese de furie si uimitor,pentru dependenta de tutun.

Sa le inghita dracii aia care le prescriu.

Mai devii si dependent de la el,iar eu trebuia sa iau 3/zi,12 saptamani.

Holy shit Blue. Tu vorbesti serios ? Aici nu e comercializat sub acest nume dar ingredientul activ este nortriptilina si medicamentele cu ingredientul asta sunt de obicei folosite in tratamente pentru depresie majora si uneori pentru dureri neuropatice pe care le au cei cu amputatii, fibromyalgia sau alte daune si maladii ale sistemului nervos central sau periferial. Imi sunt cunoscute medicamentele pe baza de nortriptilina. Imi erau prescrise.

 

Eu credeam ca vorbesti de Zyban. De Nortrilen chiar nu stiam ca se prescrie pentru fumatori. Deci ghiulele din alea ti-a dat tie doctorul ala, ca sa te lasi de tigari ? blink.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a dat Nortrilen.Se prescrie pentru depresii,ADHD,accese de furie si uimitor,pentru dependenta de tutun.

Sa le inghita dracii aia care le prescriu.

 

Tocmai pentru ca substantele alea active nu au selectivitate, ele adera la mai multe tipuri de receptori celulari, influentand deci mai multe tipuri de neurohormoni.Problema este oricum tratata la suprafata, pentru ca toate bolile au mai multi factori.Ei doar il suprima pe unul foarte tare, astfel ca ceilalti nu mai sunt vizibili.Insa toate chestiile astea da peste cap buna functionare a creierului.

 

Alta problema ar mai fi ca neurohormonii/neurotransmitatorii respectivi intervin in sute de procese fundamentale, nu doar in cele ce intervin direct in boala respectiva.In creier substantele astea sunt supuse unor mecanisme de reglare prin feed-back, reactiile au loc in lant, bucle in bucle.Daca afectezi un component, dereglezi tot ciclul.

 

In ultima vreme s-au descoperit niste cauze mai adanci ale depresiei, si deci sunt promise niste antidepresive cu adevarat eficiente.Este vorba despre proteina P11 care ar interactiona cu un anumit tip de receptor al serotoninei, facandu-l mai receptiv la actiunea acesteia.Deci, aceasta proteina P11 ar regla natural(si indirect), concentratia serotoninei.S-a observat ca acesta proteina se afla in cantitate scazuta la depresivi, ceea ce ar explica functionalitatea redusa a receptorilor pentru serotonina in creierul acestora.

 

S-a mai observat ca orice fel de interventie care are ca scop eliminarea depresiei rezulta in cresterea nivelului de P11.Se stie deci, ca un antidepresiv eficient ar influenta aceasta proteina, problema care se pune este prin ce mecanism.Vor mai trece ceva ani, si cel mai sigur, tot la nivel genetic se va rezolva.Cel mai sigur se va identifica gena care codifica aceasta proteina, ca mai apoi sa fie reactivata in cazul celor ce o au nefunctionala.(modificata).Asta peste cateva decenii...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Bine Haydn,dar eu nu sunt depresiva deloc.Cum sa dai asa ceva unuia care doar vrea sa se lase de fumat?Ia uite ce spune Naeema de bombele alea de pastile.

 

Stiu, eu spuneam ca ele se adreseaza unui spectru larg de boli, tocmai pentru ca le lipseste selectivitatea.

Acum, ceea ce ti s-a intamplat tie a fost si eroare profesionala.Mai sunt si psihiatrii care chiar nu au simtul masurii....pentru ca e clar pe ce se bazeaza psihiatria...pe metoda bunului-simt :lol: Il droghezi pe ala cu o limita, si nu pentru orice fleac.Sunt psihiatrii care chiar fac si prostii de genul.Poate sunt doar inconstienti, poate nu le pasa si vor doar bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×