Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Psihiatria - O Industrie a mortii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Setralina iau si eu. Am inceput cu doza de 25 mg de capsula si acum sunt la doua capsule de cate 100 mg fiecare pe zi.

Cat despre celalat medicament, Setinin, nu am auzit. Eu iau Aripiprazol si inainte luam Lamotrigin (pe piata sub numele de Lamictal).

Al treilea medicament pe care il iau si care se ia doar cand e nevoie, e Clonazepam.

 

Am luat o pauza de cateva luni bune si recent am inceput sa iau din nou medicamentele si ca proasta am uitat ca initial am inceput cu doze mici ca sa dezvolt toleranta, asadar in prima zi cand am reluat tratamentul am inceput direct cu dozele pe care de fapt ar fi trebuit sa le iau dupa o perioada. Doua zile n-am functionat. Nu m-am simtit rau dar aveam senzatia ca sunt sub anestezie. Pur si simplu dormeam in picioare. Asta pana mi-am dat seama de idiotenia mea.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 28.06.2014 la 10:35, trecator a spus:

 

Stiu acum probabil ca imi vei spune de psihoterapie, si iti spun sincer ca da, as vrea sa fac cu ceea mai mare placere, dar nu prea imi permit financiar.

Din iunie se deconteaza sedintele de psihoterapie.

http://www.cabinetpsihoterapieintegrativa.ro/articole/46-servicii-psihologice-gratuite-pentru-romanii-care-platesc-contributia-la-asigurarile-de-sanatate

 

http://adevarul.ro/sanatate/minte-sanatoasa/gratuit-psiholog-deconta-fapt-statulroman-copiii-autisti-adevarul-live-ora-1600-1_538824e80d133766a8216544/index.html

 

Sistemul este nou si foarte stufos. Ca tot ce poarta marca "made in Romania" e birocratic si incalcit.

Eu zic sa mergi la psihiatra ta si sa-i ceri sa te indrume, ca sa intelegi cum poti beneficia de acest sprijn, cu sedintele de terapie.

Altfel te vei descuraja, mai ales ca deja esti anxios, si vei renunta la dreptul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum functioneaza psihoterapia ? Adica ce se face mai exact la o sedinta cu un psiholog, iti pune diverse intrebari despre viata ta, copilarie, etc ? Si cum te poate ajuta, nu prea inteleg exact, iti poate schimba viata cu adevarat in bine ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum functioneaza psihoterapia ? Adica ce se face mai exact la o sedinta cu un psiholog, iti pune diverse intrebari despre viata ta, copilarie, etc ? Si cum te poate ajuta, nu prea inteleg exact, iti poate schimba viata cu adevarat in bine ?

 

Viata ti-o schimbi singur, psihoterapeutul/psihologul te ajuta sa te focalizezi spre ce iti aduce tie fericire si implinire.

Sa depasesti problemele de moment, bineinteles, dar si sa sa stii cum sa le intampini pe viitoarele.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate , multi fac greseala colosala de a apela la psihiatrii ( sau sunt indrumati intr-acolo ).

Cand , de fapt , ceea ce au nevoie este de un psiholog .

 

Nu este absolut nicio rusine sa te duci la un psiholog , decat sa mergi la preoti sau ghicitoare .

 

Doar ca sunt unele lucruri ce trebuie luate in considerare :

 

La psihiatru te duci doar daca ai unele tulburari neurologice , unde chiar se necesita tratament farmaceutic , sau chirugical , daca este cazul ...  , dar oamenilor le este mai comod sa bage in ei pastile pentru fiecare problema pe care o au , ca doar suntem in secolul vitezei , nimeni nu mai are rabdare sa isi permita o asa-numita " igiena mintala " ( sa se fereasca de stres , sa se odihneasca cum trebuie , sa se relaxeze cand e nevoie etc. ) .

Daca vorbim despre o persoana care sufera de o depresie din cauza unor carente afective , nu o indopi cu droguri ( pentru ca asta sunt anti-depresivele , sedativele , si toate celelalte substante prescrise de psihiatrii ) .

 

La psiholog poti beneficia de o evaluare si consiliere psihologica , poti primi sfaturi si informatii care te vor ajuta , si cel mai important , totul va fi facut cu consimatamantul tau .

 

Daca vei merge la psihiatru , ti se poate spune ca nu ai discernamant , si astfel , tratamentul devine obligatoriu ! Poti fi si internat fortat !

 

De ce este psihiatria o pseudo-stiinta :

 

In primul rand , majoritatea bolilor din celebrul DSM-5 sunt inventate . Acum exista tulburari psihiatrice si pentru copii : ADHD , autism ... sunt doar tipare neurologice diferite , nu inseamna neaparat ca e ceva patologic .

Alte tulburari inventate sunt :

 

" Sindromul opozitional-sfidator " - practic , oricine care nu este adeptul pupincurismului si nu se lasa calcat in picioare

 

" Comportamentul excentric " este vazut ca si un simptom pentru schizofrenie - deci , oricine se imbraca mai nonconformist , sau are tendinte mai liberale este vizat .

 

In al 2-lea rand , metodele de diagnostic si tratament sunt insuficiente si ineficiente :

 

Spre deosebire de cardiologi , ginecologi etc. , psihiatrii nu fac teste empirice pentru a pune un anumit diagnostic , ci totul e foarte euristic .

 

Ti se va prescrie un medicament , iar daca acesta nu va da rezultate , sau dimpotriva , are efecte negative pe care nu le poti tolera , ti se va da altceva pana se "nimereste " medicamentul potrivit pentru tine .

Deci , practic esti folosit ca un fel de cobai-uman .

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! As vrea sa stiu si eu niste sfaturi si sa nu fie prea generale, sa fie cat mai multe detalii, chiar si link-uri cu articole in engleza, despre cum sa scap de efectele secundare ale tratamentelor psihiatrice. Iau rispolept si depakine. O sa povestesc mai tarziu si ,,istoria" mea cu tratamentele psihiatrice. Am 18 ani. Si mai vreau un raspuns: ce s-a intamplat cu site-ul de nu mai pot sa vad la anumite postari tot raspunsul? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu scapi, trebuie sa schimbi tratamentele. Rispolept da sedare, afect plat, schimba cu Abilify, du-te la medic sa schimbe ca merge foarte bine pe schizo, Depakine face sa cada parul, ia libidoul ca si rispolept dar si ingrasa. Nu vezi raspunsurile toate ca ai probleme cu browserul, vezi flash player daca e instalat bine sau schimba browserul.

Abilify nu da sedare.Deci la medic si spune asta, dar ai murit ce faci de nu ai mai aparut ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×