Sari la conținut
Forum Roportal
CECristina

GGT crescut (gama-glutamiltransferaza)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

Anul trecut in urma unor analize de rutine mi-au iesit transaminazele mari GPT 62 (limita <31) si GOT 48 (<32) iar GGT 118( limita 36). Au urmat multe alte analize lg A, lg G, lg M,lg E,HCV Ac, AMA, LKM1, pANCA... toate testele ptr hepatita A,B,..au iesit bine, la fel si cele pentru hepatita autoimuna. Am facut si FibroMax-ul si a iesit bine. Am urmat un tratament cu URSOFALK si SILIVIT din Iunie 2010 pana in martie 2011 iar transaminazele si gama GT au scazut treptat pana au ajut la normal. In martie 2011 am intrerupt tratamentul la sugestia doctorului, iar acum GGT-ul a inceput iar sa creasca treptat de la luna la luna iar transaminazele se mentin la limita superioara. Nu mi s-a pus niciun fel de diagnostic, unul dintre doctori a spus ca probabil e ceva ereditar(cu toate ca nu am pe nimeni in familie cu probleme de ficat), deoarece am si colesterolul destul de mare intre 200-215 (optim <200). Va rog sa-mi spuneti ce alte analize as putea face ca sa mi se puna un diagnostic ca pana la urma nici nu stiu ce am si daca as putea avea un bebe in viitorul apropiat. Si inca o intrabare -poate fi pe sistem nervos (inainte de a mi se depista transaminazele mari am avut un deces in familie care m-a afectat si inca ma afecteaza foarte mult.Mentionez ca am 29 de ani si sunt destul de slaba (46kg, 1.58 cm), nu beau cafea, nu fumez, nu consum alcool, nu beau acidulat de f multi ani deoarece am avut probleme cu gastrita si incerc sa mananc cat de cat sanatos.

Multumesc anticipat,

Cristina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gama GT are valori mari in cazul consumului de alcool pe timp indelungat, ceea ce nu e cazul la tine.

De asemenea, GGT, are valori mari in cazul steatohepatitei, adica afectare hepatica din cauza incarcarii grase a celulelor hepatice.

Cum arata ficatul la ecograf? Spui ca ai facut un Fibromax, cum ti-a iesit NASH-ul?

Daca e vorba de NASH, as sugera odihna buna dar si sa faci sport zilnic, fara a te epuiza.

De asemenea, atentie mare la alimentatie. Spui ca mananci sanatos, dar multa lume intelege diferit, uneori gresit ideea de a "manca sanatos".

Din alimentatia zilnica trebuie sa ai parte de toti nutrientii de baza. Asta inseamna si carne, daca cumva prin a "manca sanatos" inseamna sa fii vegetarian. Ideea e sa nu faci abuzuri in nimic, si sa mananci variat. Evita prajeli, carne tocata, carne procesata, alimente care te baloneaza si, in general, tot ceea ce nu iti pica bine. Poti in schimb sa bei cafea, fara sa exagerezi cu cantitatile. Cafea e chiar benefica. Intre timp, iti recomand sa continui cu investigatiile si pe la alti doctori. Nu ai spus ce doctor ai consultat. Iti recomand sa consulti un gastroenterolog, nu medic de familie etc.

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gama GT are valori mari in cazul consumului de alcool pe timp indelungat, ceea ce nu e cazul la tine.

De asemenea, GGT, are valori mari in cazul steatohepatitei, adica afectare hepatica din cauza incarcarii grase a celulelor hepatice.

Cum arata ficatul la ecograf? Spui ca ai facut un Fibromax, cum ti-a iesit NASH-ul?

Daca e vorba de NASH, as sugera odihna buna dar si sa faci sport zilnic, fara a te epuiza.

De asemenea, atentie mare la alimentatie. Spui ca mananci sanatos, dar multa lume intelege diferit, uneori gresit ideea de a "manca sanatos".

Din alimentatia zilnica trebuie sa ai parte de toti nutrientii de baza. Asta inseamna si carne, daca cumva prin a "manca sanatos" inseamna sa fii vegetarian. Ideea e sa nu faci abuzuri in nimic, si sa mananci variat. Evita prajeli, carne tocata, carne procesata, alimente care te baloneaza si, in general, tot ceea ce nu iti pica bine. Poti in schimb sa bei cafea, fara sa exagerezi cu cantitatile. Cafea e chiar benefica. Intre timp, iti recomand sa continui cu investigatiile si pe la alti doctori. Nu ai spus ce doctor ai consultat. Iti recomand sa consulti un gastroenterolog, nu medic de familie etc.

 

 

Multumesc pentru raspuns. Intr-un an de zile am facut vreo 3 ecografii si toate au iesit bine. Ficatul, colecistul, pancreasul, splina, arborele biliar, retea vasculara hepatica, toate au iesit bine mai putin rinichiul drept care ar fi mobil, in rest aspect ecografic abdomino pelvin in limite normale. Sa fie oare GGT mare de la acest rinichi. Ce analize trebuie sa fac pentru rinichi?

FibroTest 0.16 F0, ActiTest 0.27A0-A1, SteatoTest 0.22 S0, AshTest 0.00H0, NashTest 0.25 N0.

 

Ultimele analize efectuate acum o sapt. GPT 38.7 (sub 31), GOT 29.6 (5-34), GGT 74 (5-36), ASMA 6.597 ( sub 20 AU: negativ), LKM1 1.1911 (sub 3 u/ml: negativ), AMA 2 (sub 10 negativ), AAN 0.3 (sub 1: negativ)

 

Am fost pe la vreo 5 doctori gastroenterologi. Aseara m-am intors de la un doctor foarte cunoscut care mi-a pus un diagnostic destul de urat Hepatita Autoimuna (cu toate ca anticorpi antimitocondriali au iesit negativi, a spus ca exista hepatita autoimuna si in absenta acestor anticorpi). De aseara nu mai imi pot reveni. Sunt data peste cap din cauza acestui diagnostic. Va rog sa ma ajutati. Sunt disperata. Ce analize ar mai trebui sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca doctorul respectiv ar putea fi incompetent. Tu spui ca e un doctor foarte cunoscut. Atunci reformulez si spun ca e un doctor dezinteresat care ti-a aruncat un diagnostic sa scape de tine.

Cum naiba poti spune ca un pacient are hepatita autoimuna cand anticorpii lipsesc? Putea foarte bine sa puna diagnostic de genul: hepatita de etiologie necunoscuta.

Din rezultatele fibromax-ului, steatoza lipseste. deci nu se pune problema de steatohepatita.

Spui ca testele de hepatita virala (A, B, C, D, E) au iesit negative. Esti sigura? Nu ar fi mai bine sa le mai faci odata?

Sfatul meu e sa cauti alt doctor. Iti recomand Dr. Liana Gheorghe de la Fundeni, Bucuresti.

 

Sanatate!

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua,

 

am nevoie de un sfat, de aproape doi ani am dureri musculare,articulare, dureri de ficat, gura uscata, ochi uscati, nas uscat. nu stiu ce sa mai fac( dignosticele difera de la medic la medic, ciroza biliara primitiva, ciroza biliara suprapunere cu hai sau cel mai usor steatohepatita, ce parerea veti ca sunt disperat, atasez niste analize .

 

multumesc

 

dorin

trebuie sa mentionez ca am 38 ani, 185 inaltime si 85 kg.

 

multumesc

 

dorin

post-386363-0-56333200-1378366792_thumb.png

post-386363-0-11338800-1378366798_thumb.png

post-386363-0-65238700-1378366802_thumb.png

post-386363-0-34380700-1378366807_thumb.png

post-386363-0-17310700-1378366814_thumb.png

post-386363-0-71385500-1378366820_thumb.png

post-386363-0-26918100-1378366826_thumb.png

post-386363-0-89379000-1378366832_thumb.png

post-386363-0-17963600-1378366850_thumb.png

post-386363-0-10461300-1378366863_thumb.png

post-386363-0-94856900-1378366897_thumb.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×