Sari la conținut
Forum Roportal
Petrica_0601

Transpiratie abundenta si anxietate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt un tinar de 18 ani,care de mai bine de 2,5 ani ma chinui sa gasesc un remediu la problema mea,transpir abundent (apa curge siroaie)pe tot corpul ,nu mai pot sa merg la scoala ,nu pot sa ma intilnesc cu prietenii,daramite sa mai cunosc vreo fata....!!!!,sunt izolat in casa,am incercat cu medicamente pt psihic,apoi pt glande,apoi cu toxina botulinica(ra....t)nimic nu merge,ce sa cred ,oi fi singurul cu asa ceva??de nu gasesc rezolvare???poate prin hipnoza???multam mult pt eventualele raspunsuri Ok!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Transpiri din cauza anxietatii? Sau esti anxios din cauza transpiratiei?

 

In tulburarile anxioase (anxietatea generalizata, anxietatea sociala si tulburararea de (prin) panica), transpiratia excesiva (diaphoresis) este un simptom des intalnit. In special in TP, unde in timpul atacului de panica, este secretata in cantitati mari, cu scopul de-a raci corpul pregatit de ''lupta'' sau ''fuga''. O explicatie din psihologia evolutionista este ca in felul asta devii mai ''alunecos'', scapand posibilului agresor.

Esti tanar, intr-o perioada mai dificila, stresanta, atat fizica cat si psihica, sfarsitul adolescentei.

Poate nici nu transpiri atat de mult, ci amplifici efectul. Vezi tu, cu cat te temi mai mult ca vei transpira, cu atat mai mult vei transpira.

Editat de Spock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Petrica, rezolvarea e la un doctor, nu pe net !

 

Nu mai pierde timpul, viatza e scurta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×