Sari la conținut
Forum Roportal
lidiuta

Interferon

Postări Recomandate

Am descoperit de curand ca sunt infectata cu virus hepatita C.

Din lectura mesajelor voastre, am ajuns la concluzia ca interferonul are efecte secundare.

In afara de stari de voma, slabit, ameteli, la ce ma mai pot astepta?

V-as fi recunoscatoare daca mi-ati prezenta in detalui starile prin care ati trecut in perioada efectuarii tratamentului cu interferon.

Va multumesc anticipat si va urez tuturor celor care treceti prin momente grele, sanatate si curaj!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lidiuta gasesti aici in forum o gramada de relatari privind tratamentul cu efectele lui de la persoane care au terminat deja tratamentul sau care il mai fac.....unii au efecte mai multe altii mai putine....nu exista o regula si nu trebuie sa te sperie....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te intereseaza efectele secundare, si din prospectele respective le poti afla, dar daca nu ai inceput tratamentul eu pot sa-ti descriu ce efecte secundare am avut, medicul meu a spus ca le-am facut pe toate.

Dar sa stii, inainte de a te apuca de tratament ca acest tratament merita facut indiferent de efectele secundare, pe care le produce, nu este chiar usor dar cu putina vointa toate se rezolva.

Eu am o varsta, dar nu am lipsit de la servici, daca stateam in pat poate ca acolo intepeneam, asa am mai vorbit cu colegele, m-au sustinut si nici nu stiu cum a trecut. Faceam haz de necaz.

Efecte secundare: la inceput am avut frisoane, mancarimi si eczeme la locul injectarii, dureri de cap suportabile, dureri musculare, oboseala persistenta, dar cu cat oboseam mai mult cu atat umblam mai mult si ma invioram. Am pus masina jos, si am inceput sa umblu mai mult pe jos si la servici ma duceam cu maxi-taxi. Apoi am inceput sa tusesc mult mai ales dimineata, pana imi faceam numarul apoi ma mai lasa.

Am facut ciuperci pe toate mucoasele, am luat Flucovim si mi-a trecut. A inceput o alergie urata, cu niste mancarimi pe tot corpul in special in zona gatului, unde cand faceam injectia mi se rosea, eram ca un rac fiert. Pielea foarte uscata , pe maini si coapse aveam rani, m-am tratat cu creme cu ung. cu galbenele si tataneasa+ rostopasca. Am consumat tone de creme pentru corp dar fara parfum. Nu suportam mirosurile, de parfum, ceapa, usturoi, tutun, transpiratie. Foarte multe mancarimi. Multe dureri osoase.

Trebuie sa ai grija inainte de a incepe tratamentul de dantura. Eu am facut o paradontoza urata, si mi s-au stricat dintii. Sa ai multa grija de persoana ta sa nu te racesti sa nu faci vreo infectie, sa nu mai scazi imunitatea si asa destul de scazuta.

Eram foarte irascibila, nervoasa, repede urlam, nu aveam rabdare cu nimeni, dar am atentionat pe toata lumea din jur sa ma lase in pace, si sa nu ma bage in seama.

Dupa sase luni am inceput sa mai ametesc, sa am stari de lesin, nu puteam sa stau la cozi ca imi era rau, nu puteam sa car plasele.

Insomnii, dar stateam in pat si incercam sa nu ma inervez.

Stare depresiva, plangeam foarte repede.

Ieseam foarte mult afara , diaree, diureza.

Am scazut in greutate, mi-a cazut parul-mult. Mi-am cumparat peruca si m-am tuns la zero.

Toate acestea au trecut, mi-am revenit repede, ma simt bine, pot manca aproape orice, dar cu limite.

In timpul tratamentului am mancat f. multe fructe, legume, zarzavaturi.

Eu zic ca merita facut acest tratament, cu tot ce ti se intampla pe parcurs, ai senzatia ca scopul spre care tinzi te intareste ,iar speranta iti sta inainte. Este o proba de foc, dar iesi intarit. Trebuie facute multe analize de sange.

Multa rabdare si speranta, sanatate iti doresc,

Doina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lidiuta, Enigma are mare dreptate. Daca citesti tot Forumul inclusiv Arhiva o sa ai o gramada de informatii. Pe mine asta m-a ajutat f. mult ca sa plec la drum cu un moral ridicat. Concluzia este ca importante sunt rezultatele tratamentului si nu efectele lui secundare. Poate de aceea nici nu am efecte semnificative. Dar sunt abia dupa 3 luni de tratament. Sa-ti spun cu ce m-am confruntat eu : un pic de durere de cap care trece cu paracetamol, febra 37,5 cel mult, mucoasa gurii un pic iritata, eczema numai pe extremitatile membrelor ( care acum mi-a trecut ), git uscat care-mi provoaca uneori accese de tuse dar neesentiale si ma simt cam obosita uneori. Deci pina acum nu a fost nimic de nesuportat. Deocamdata nu am de ce sa ma vait. Viata mea decurge normal si nu ma afecteaza tratamentul. Sper sa fie totusi afectati numai virusii. Depinde de la organism la organism si depinde si cum privesti lucrurile.Totul este, vorba Doinei, sa nu dai mare importanta, sa ai vointa si sa nu pui toate simptomele pe seama tratamentului. Doina, spune-mi si mie ce este Flucovim-ul ptr. ca si eu am un pic de afta in gura.

Curaj ca suntem alaturi de tine ! :yahoo: Mihaela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mihaela,

Flucovim este un antimicotic care este produs de fabrica de medicamente VIM SPECTRUM, din Tg.Mures.

Acest medicament probabil se gaseste in toate farmaciile din tara. Este la fel ca Diflucanul( ketoconazol s.a) dar mult mai ieftin si se gaseste sub forma a trei concentratii 150mg; 100mg; si 50mg. Daca ai o infectie micotica, iei de 2 ori in prima saptamana cate o capsula de 150mg, apoi in saptamana urmatoare trei zile cate o capsula de 50mg , sa zicem ca la 2 zile, te tratezi inca vreo trei saptamani cu cate o capsula de 100mg. Mie mi-a dispartut complet pentru ca aveam din gura pe tot traiectul gastrointestinal pana jos, vaginal si rectal. De aceea iti recomand Flucovim ca este ieftin si eficient. Am luat si local , vaginal ovule cu nistatin, bineinteles spalaturi cu sol. bicarbonat si musetel+galbenele. Nu trebuie facut un tratament mai puternic ca sa nu afecteze ficatul prea tare. Dar merge si asa.

Multa sanatate Doina!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de informatii, Doina ! La mine micoza nu este asa de puternica si o tin inca in friu cu un produs numit Aftolizol care are in compozitie miere de albine purificata si extract fluid din petale de trandafir. Este sub forma de sirop, se clateste gura 3-4 min. cu 1/2 lingurita de solutie si apoi se inghite. Mi-a recomandat-o medicul, se gaseste in orice farmacie, este fabricata la Viseu si costa 60.000 lei. Pina acum mi-am facut treaba cu ea, dar te-am intrebat ca sa stiu in eventualitatea ca imi va trebui ceva mai puternic, ptr. ca solutia mea este totusi slabuta.

In rest, cum te mai simti ? Ai avut micoza numai pe parcursul tratamentului, de la pastile ? Oricum, bine ca ai scapat si ai obtinut rezultatele scontate. Cu atitea efecte secundare, ai fost o eroina. E vorba aia : Sa nu ne dea Dumnezeu cit putem duce...

Va pup mult pe toti si sanatate ! :P Mihaela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele Cristina, Dioneea!

Eu sint la inceputul tratamentului, voi stiti ca e aceasta.Sint cam speriata, dar aveti dreptate:fiecare reactioneaza in anume fel, dar tratamentul trebuie facut cu orice chip!. Asa ca ma inarmez cu rabdare si ma gindesc ca e mai bine in orice caz, decit o ciroza!Va doresc sanatate si multumiri pt.informatii.Cu voia voastra le voi mai solicita.Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mihaela, Netty,

Am avut infectia micotica doar pe durata tratamentului si mai exact la inceput, dar dupa aceea am avut alergii pe toata durata tratamentului. Daca ai vreo problema, eu sunt totusi de specialitate si orice informatie ai nevoie poti sa-mi scri pe mail bdoina2002@yahoo.com si orice probleme se vor ivi te pot ajuta avand in vedere ca am si trecut prin acest lant de foc si stiu cum este.

Netty sa ai speranta ca va fi bine , va trece, foarte bine si se vor rezolva problemele. Sa stii ca acum dupa tratament ma simt bine desi inca nu mi-am facut viremia, doctorul a spus ca sa mai astept vreo 2 luni ca rezultatul sa oglindeasca mai bine realitatea. Am putere multa nu mai sunt obosita, dar m-am cam ingrasat si asta nu-mi place. Si ma ingrijesc cat pot sa nu fac eforturi sa nu ridic greu, si sa evit cat pot sa nu ma inervez.

Multa sanatate Doina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doina, esti tare draguta si voi folosi adresa daca o sa am vreodata probleme . Oricum, stiam ca in orasul tau sunt oameni deosebiti. Am avut o experienta reusita la Clinica de Urologie, unde niste oameni de exceptie m-au operat laparoscopic ( desi la Bucuresti nu se baga nimeni sa ma opereze decit clasic ) la ambii rinichi, in 1991. Tin si acum legatura cu dinsii si din pacate, dupa ce termin cu hepatita o sa revin sa mai rezolv o pietricica.

Iti doresc din suflet sa nu-ti detecteze nici urma de virusache la urmatoarea viremie !

Sanatate multa ! :P Mihaela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa un cont si intra pe acest site: http://hepatita-c.myforum.ro/login.php........vei gasi tot ce doresti !...la ce te poti astepta, cum a fost dupa prima injectie....dupa o luna....dupa 3 luni...

 

 

Am descoperit de curand ca sunt infectata cu virus hepatita C.

Din lectura mesajelor voastre, am ajuns la concluzia ca interferonul are efecte secundare.

In afara de stari de voma, slabit, ameteli, la ce ma mai pot astepta?

V-as fi recunoscatoare daca mi-ati prezenta in detalui starile prin care ati trecut in perioada efectuarii tratamentului cu interferon.

Va multumesc anticipat si va urez tuturor celor care treceti prin momente grele, sanatate si curaj!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×