Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
ovidex

Hepatita acuta sau cronica, nu inteleg !

Recommended Posts

Salutare tuturor !

Ma numesc Ovidiu si sunt din Pitesti. De 4 zile (03.02.06) am aflat ca an Hepatita B (AgHBs - pozitiv).

In decembrie am facut analize generale deoarece aveam arsuri in zona stomacului. Am fost diagnosticat cu gastrita cronica si am tinut regim si tratament specific 3 sapt. Am refacut analizele si mi-a iesit TGP - 90 (indec 2005 erau 58). Asta este tot ce stiu. In Pitesti am apelat la un medic infectionist care imi spune sa stau linistit ca e regula. eu nu am avut simtome in afara de culoarea urinei care este mai inchisa, in rest am pofta de mancare (chiar prea mare), imi place sa fac sport, nu ma simt obosit, nu am icter. Astazi mi s-a spus ca hepatita este cronica deoarece TGP= 90, iar daca era 200, 300 ...1000, sau mai mare era acuta dar nu mi-a recomandat nici un tratament sau regim. Eu oricum tin regim dinainte de sarbatori chiar daca nu stiam ca o sa ies AgHBs pozitiv. Vreau din tot sufletul sa ma lamuriti si pe mine cat este de grav ? Daca este cronica inseamna ca voi fi purtator toata viata? Se poate scapa, chiar si in forma cronica ? Mai mult decat atat as dori sa apelez la serviciile din Bucuresti(pentru ca in Pitesti nimeni nu te baga in seama cum trebuie iar personalul este nepregatit-dupa cum spun multi altii) iar pentru asta imi poate spune cineva unde este cel mai bine sa apelez si ce trebuie sa fac ? Sper sa gasesc o rezolvare. Multumesc anticipat celor ce sper ca imi veti raspunde !

Hello ovidex.

Sa le iau in ordine. Foarte probabil ca ai hepatita cronica, iar potrivit transaminazelor e si activa. Destul de activa. Faptul ca ai urina inchisa la culoare trebuie sa iti dea de inteles ca ti se scurge bilirubina in sange si urina deci ficatul nu functioneaza normal. Hepatita cronica, indiferent daca e B, C sau autoimuna, sau medicamentoasa, sau alcoolica ea este grava. Asta e adevarul. Lasata netratata, mai ales intr-o forma activa ea poate duce in ani de zile la o distrugere ireversibila a ficatului care se finalizeaza cu o ciroza, cancer primar hepatic sau insuficienta hepatica. Cu hepatita cronica B sau C suntem inregistrati 3 milioane in Romania, eu zic ca dc s-ar testa in masa, ar depasi lejer 4 milioane. Cronica inseamna ca o porti toata viata, viata care poate fi scurta sau lunga. Se poate scapa de ea daca urmezi un tratament cu interferon si lamivudina ai sanse pana la 40% sa raspunzi si sa stopezi boala. Sau poti sa ai norocul ca intr-un numar de ani organismul sa intre in echilibru cu virusul si sa intri intr-o forma inactiva. Nu iti recomand sa stai si sa astepti asta. Mai bine faci tratamentul. Daca o sa cauti aici pe forum o sa vezi cativa medici din Bucuresti. Chiar si in forumul cu hepatita C poti gasi.

Multa sanatate.

Sign in to follow this