Sari la conținut
Forum Roportal
@5 IP

Izolatie cu polistiren expandat.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am constat cu "incantare",ca mesterii care mi-au facut izolatia m-au cam luat in deradere.Mai precis mi-au lasat un perete neizolat (complet),desi le-am platit integral.Au profitat ca nu- i-am verificat,eu locuind atunci in alt oras.

Problema e ca acest perete e "in valuri", si noul mester mi-a zis ca musai trebuie sa-l decopertez si sa-l retencuiesc "la drept".

Nu prea mai am incredere in oamenii direct interesati, asa ca mi-ar prinde bine un sfat de la dumneavoastra.

Credeti ca pot fixa polistirenul doar in dibluri,ulterior sa-l tencuiesc?Sa sar peste etapa cu decopertatul...Nu ma zgarcesc la plata, dar nici sa mai platesc ca prostu' nu-mi mai place.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varianta cu tencuitul "la drept" este cea mai sanatoasa.

Daca nu vrei sa o aplici, exista si varinta de a monta polistirenul pe perete cu denivelari. Mesterii spun ca se monteaza "pe mamaligi". Metoda consta in aplicarea pe placa de polistiren a 4-6 "movile" de adeziv care apoi isi ajusteaza grosimea prin apasare pe perete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee!(oare de ce nu mi-a spus-o si mesterul).Imi pare cea mai la-ndemana, peretele acela avand doar 3m inaltime.(sus fiind terasa),

deci n-ar fi mare sarcina, sau vreun pericol in caz de desprindere.Tocmai m-ati ajutat sa economisesc 1500 lei.Va multumesc din suflet.

cheers.gif

 

.

Editat de Binladila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma mir ca nu ti-a spus mesterul, pentru ca este metoda cea mai folosita de mesteri pentru a monta polistiren.

Pe de alta parte, depinde cat de mari sunt denivelarile, peste 3-4 cm iti recomanda tencuire, o sa iesi mai ieftin decat cu gramada de adeziv care o s-o consumi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma mira,dat fiind ca dorea neeaparat sa faca acea tencuire, urmata de izolare.

Ar fi putut incasa si banii pe decopertare si retencuire (1500 lei)

Denivelarile nu cred ca sunt de ordinul centimetrilor ci a milimetrilor.(de la 2-3 metri nu se vad).Tencuiala pare lipita bine,fiindca atunci cand mi-a spus un vecin ca ceilalti nu mi-au izolat si acel perete,am pus mana pe ciocan,ca sa ma conving.Am facut doua gauri mari dar nu s-a desprins ca o placa ci doar cat am lovit eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face un adeziv ptr polistiren expandat, din ciment cu aracet.

Si se aplica aracet pe polistiren si pe perete. Iese destul de ieftin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana de curand a fost preluat ca o axioma faptul ca placarea fatadelor cu polistiren reduce consumul de energie termica cu pana la 60 la suta, previne formarea de mucegai si prelungeste durata de viata a cladirilor cu cel putin 20 de ani.

 

Un studiu al Institutului care investigheaza erorile de constructie, din Aachen, arata ca mucegaiul de pe pereti este aproape la fel, atat in casele izolate, cat si in cele neplacate cu polistiren, informeaza Deutsche Welle.

 

In cazul locuintelor izolate, rata de patrundere a mucegaiului este de 8,2%, in timp ce casele neplacate au o rata de 9,3 la suta. Diferenta poate fi trecuta chiar in sfera erorilor statistice.

 

Unul dintre cei mai mari adversari ai placarilor cu polistiren a zidurilor este arhitectul german Konrad Fischer, care a remarcat ca materialul artificial blocheaza orice fel de circulatie a aerului, provoaca condens in interiorul izolatiei care nu se poate evapora, iar in timpul iernii ingheata, provocand pagube ireparabile structurii de rezistenta a cladirii.

 

Din cauza umezelii, peretii devin mai reci, iar drept rezultat termoizolatia isi pierde proprietatile initiale incepand sa se comporte ca un pulover ud care nu numai ca nu incalzeste camera, dar o mentine inghetata.

 

Sursa: ziare.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Unul dintre cei mai mari adversari ai placarilor cu polistiren a zidurilor este arhitectul german Konrad Fischer, care a remarcat ca materialul artificial blocheaza orice fel de circulatie a aerului, provoaca condens in interiorul izolatiei care nu se poate evapora, iar in timpul iernii ingheata, provocand pagube ireparabile structurii de rezistenta a cladirii.

 

Din cauza umezelii, peretii devin mai reci, iar drept rezultat termoizolatia isi pierde proprietatile initiale incepand sa se comporte ca un pulover ud care nu numai ca nu incalzeste camera, dar o mentine inghetata.

 

Sursa: ziare.com

 

Acelasi lucru se intampla si in cazul in care se foloseste vopsea lavabila , indiferent daca zidul este izolat sau nu cu polistiren :crazy:

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×