Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

De ce nu mai da Dumnezeu nici un semn de "viata"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeul de acolo mi se pare foarte razbunator si discriminatoriu, asta implica rautate, nu?...e adevarat ca in noul testament e o alta viziune dar nu se presupune ca e vorba de unul si acelasi Dumnezeu?

S-a maturizat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate Dumnezeu ne-a parasit, a avut un plan cu noi dar a esuat fiindca s-a plictisit ori din dezamagire.

Se spune de asemena ca lumea are o parte care se vede si una care nu se vede.

Mai gandeste-te si vei afla singura raspuns.

Nu inseamna ca cineva nu intervine, daca nu o face asa cum consideri si 'vezi' tu.

 

N-am avut ce face si am ascultat biblia, am ramas cu un gust amar dupa vechiul testament, Dumnezeul de acolo mi se pare foarte razbunator si discriminatoriu, asta implica rautate, nu?...e adevarat ca in noul testament e o alta viziune dar nu se presupune ca e vorba de unul si acelasi Dumnezeu?

Ai antrenat vreodata pe cineva?

Fie chiar si pe un animal?

Cunosti etapele?

Intai se executa si cu timpul ...se intelege.

 

Noul testament si-a facut aparitia odata cu evolutia omului.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, este si parerea mea, asa ca Omenirea intotdeauna a avut, are si va avea cel mai important aliat si prieten care intervine, fiind acea mana nevazuta, adica Bunul Dumnezeu. Niciodata nu am fost lasati de izbeliste, asa ca este doar o impresie ca "Dumnezeu nu mai da niciun semn de viata".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva ar citi biblia cu atentie ar intelege mai mult si ar vedea ca Dumnezeu este prezent.Este scris inca inainte de Iisus Hristos asa ,,alt semn nu va voi mai da decat semnul lui Iona''!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stim cu totii exemplele din biblie in care Dumnezeu intervenea in viata oamenilor, in special prin intermediul unor oameni alesi carora le dezvaluia planurile sale (Avram, Moise...).De ce toate religiile se bazeaza pe prooroci care au existat cu mii de ani in urma? Mi se pare mie sau dupa Isus s-a asternut linistea? Stiu ca unii vor spune ca semne sunt dar le vad doar cei foarte credinciosi. Poate Dumnezeu ne-a parasit, a avut un plan cu noi dar a esuat fiindca s-a plictisit ori din dezamagire.

 

Isus a spus lamurit ca dupa El, alt semn nu va mai fi.Dar D-Zeu lucreaza prin oameni.

 

Daca cineva ar citi biblia cu atentie ar intelege mai mult si ar vedea ca Dumnezeu este prezent.Este scris inca inainte de Iisus Hristos asa ,,alt semn nu va voi mai da decat semnul lui Iona''!

 

da, insa lucreaza prin oameni, cei facatori de bine

 

http://analiza-tranz...persoanele.html

S-a constatat ca persoanele care au o credinta anterioara in D-zeu si sunt supuse unor mari abuzuri morale, fizice si emotionale in familie, tind sa dezvolte ulterior delir mistic vindicativ/revendicativ, cu blesteme (la blestem recurg persoanele care se simt invinse/desfiintate de agresori), "rugaciuni" de moarte/salvare/pedepsire catre D-zeu, etc. toate acestea cu un mare consum psihic, putand duce la decompensare psihotica. Vazand numarul mare de pacienti cu delir mistic, majoritatea psihoterapeutilor, psihologilor, sunt atei. Orice "pacat" constient sau inconstient, a fost comis de agresor sau victima pentru un anumit beneficiu material, moral, psihologic (hranirea vanitatii). Se spune ca "Satana" este ego-ul din om. Nu se poate dovedi posesia demonica. Pentru ca orice greseala conduce la ego-ul uman ("Eu voiesc sa fiu mai presus de..." spune personajul biblic Satan). Tot asa si cei care agreseaza, voiesc sa fie mai presus de ceilalti. Pentru a taia jocurile de autoagresiune (care au loc tot in triunghiul dramatic al lui Karpman) in care D-zeu este folosit pe post de unealta a persecutiei, ori ca Salvator ce se lasa mult asteptat, psihoterapeutii spun pacientilor ca nu exista D-zeu si nu exista drac. Nici psihologia, ca orice alta stiinta, n-a putut dovedi existenta lui D-zeu sau a posesiei demonice. Singurul care si-a permis judecati de valoare a fost apostolul Ioan cand spune despre Isus in Ioan 6:70 „Nu v-am ales Eu pe voi cei doisprezece? Şi totuşi unul din voi este un drac.” (vorbea despre Iuda Iscarioteanul). Psihoterapeutii se abtin de la asemenea judecati de valoare, pentru ca sunt neproductive si incearca in principiu sa-i constientizeze pe toti ca regula numarul unu este "a tine seama de ceilalti", neexcluzand insa apararea pe masura, in fata celor care nu tin seama de limitele noastre (nu stiu "ce se cade si ce nu se cade)". Pana la varsta de 40 de ani, am invatat ca o credinta matura se manifesta ca si cand D-zeu n-ar exista, adica stiu (sigur) ca daca ma rog, ma rog la pereti, prin urmare nu sunt in asteptarea lui Godo. In Biblie scrie "sa nu ispitesti pe Domnul D-zeul tau", caci El stie dinainte de ce avem trebuinta. Cat despre semne si minuni, Isus a spus: „Un neam viclean şi preacurvar cere un semn; dar nu i se va da alt semn, decât semnul proorocului Iona."(Matei 12:39). Ce vreau eu aici este sa arat ce inseamna o credinta matura. Inseamna sa te bazezi doar pe tine. Blestemele nu inseamna credinta. Rugaciunile pe coate si genunchi, cu lacrimi in ochi nu inseamna credinta. Speranta in miracole iarasi nu e credinta. Acceptarea sortii implacabile, este ceva onorabil. Nu stiu daca exista D-zeu sau drac, dar pentru cei care cred ca exista, o sa incerc sa expun un sistem de gandire care sa includa credinta in D-zeu. Pentru cei care insa au probleme ca cele amintite mai sus, si anume tind spre delir mistic, le recomand sa nu citeasca mai departe, ci sa renunte cu totul la credinta in zei, indiferent din ce religie ar fi. Bariera intre credinta religioasa si delir este foarte mica si e de preferat sa fie evitat ceva care ar duce la agravarea starii de sanatate mentala. Pur si simplu credinta nu e pentru persoane labile psihic, cu probleme de constatare a realitatii (e prea multa gandire magica in religie, prea multe sperante desarte, prea multa pasare a responsabilitatii catre fiinte suprarealiste, prea multe si false datorii asumate, cum ar fi aceea de a ne sacrifica stand langa o persoana malefica, etc.). Psihoterapeutii considera rugaciunea ca predare si pasivitate. Credinta in d-zeu anuleaza gandirea cauza-efect. Daca e bine, e de la d-zeu, daca e rau, e de la dracu. Ori nebunia, spune Claude Steiner in Scripts People Live, este consecinta lipsei de gandire (scriptul "mindless").

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca toate aceste milioane ar fi cu adevarat crestini, oare nu ar fugi ca soarecii toti acesti atei si satanisti care ocupa intotdeauna paginile temei religie si spiritualitate?

Sau a interzis vreo biserica evanghelizarea online? Mie mi se pare ca 20 de mil de crestini au completat rubrica religie crezand este ceva de mancare.

 

La fel cum completeaza popii si reprezentantii bisericii declaratiile fiscale,crezand ca evaziunea fiscala e sfanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca toate aceste milioane ar fi cu adevarat crestini, oare nu ar fugi ca soarecii toti acesti atei si satanisti care ocupa intotdeauna paginile temei religie si spiritualitate?

 

 

In mod sigur ca NU!

Tot asa cum voi aveti libertatea de a propovadui minciuni despre Dumnezeu si Religie ...la fel au si ateii libertatea de a spune adevarul despre Dumnezeu si religie!

Evul mediu in care crestinii i-au prigonit pe liberii cugetatori ...din fericire a apus, si te asigur ca o noua prigonire a ateilor va duce direct la interzicerea bisericii crestine ... ptr simplul motiv ca astazi Europa este o Democratie ... iar democratie = MASONERIE!

 

In concluzie voi religiosii traiti intr-un stat condus de Masonerie ... asa ca nu voi detineti puterea, si nici nu sunteti privilegiati ....ci doar aveti statutul de TOLERATI!

Si veti fi tolerati atat timp cat nu lezati Democratia si Libertatea Cuvantului,... ca daca ati face altfel, preotii crestini vor pati ceea ce au patit preotii si in anul 1789 in Franta ...cand stateau la coada sa fie ghilotinati, ... adica li se acorda privilegiul fericitei intalniri cu dumnezeul lor ...inexistent!

 

 

revenind la On Topic ...Dumnezeul lui Moise a dat un semn poporului sau prin faptul ca si-a tinut promisiunea de a le da o tara ...si iata ca evreii au tara lor numita Israel!

 

Voua crestinilor nu are cine sa va dea un semn ptr ca voi nu aveti nici un Dumnezeu, ptr ca nu este suficient sa furati scripturile evreilor ca sa il furati si pe Dumnezeul lor din ceruri!

 

Faptul ca voi crestinii nu aveti nici un Dumnezeu, il vedem in faptul ca nu v-a inspirat o Biblie a voastra, si astfel parintii biserici voastre nu ar mai fi fost nevoiti SA FURE, scriptura poporului evreu, text-cronica scris de rabinii lor ...si pe care biserica crestina il vinde celor "saraci cu Duhul" ca fiind text inspirat de Dumnezeu!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×