Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

De ce nu mai da Dumnezeu nici un semn de "viata"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca facem o radiografie a moralitatii societatilor de atunci si acum, ne dam seama ca niciodata diavolul nu a fost mai viu ca acum....sau ma insel?

Eu cred că te înșeli amarnic. Ceea ce vedem noi în stânga, în dreapta se află doar la suprafață. Caută credința în interiorul tău și-ți vei schimba atitudinea și opțiunile. :)

Editat de humea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe aspecte pe care nu le putem discuta pe net(daca drumurile ni se vor intersecta vreodata,draga Black Elk, vom povesti mai pe-ndelete :), mai cu seama despre Intelepciunea shamanilor in ceea ce priveste Forta Divina ). Putem spune totusi ca de aproape doua secole, in special in ultimii 100 ani si cu precadere dupa Hiroshima si Nagasaki, Divinitatea ne-a avertizat in diverse forme si numeroase randuri asupra drumului periculos pe care merge Omenirea (desacralizata), spre propria pierzanie. Bine indoctrinati si manipulati am ignorat mereu aceste avertismente repetate(aparute sub diverse forme), tratandu-le cu indiferenta sau ignoranta.

 

despre ce divinitate ne vorbesti? despre vreun "dumnezeu" atoatestiutor si iubitor?

 

Bullshit!!!

De ce semne si alte tampenii?De ce nu ar fi ceva evident care sa demonstreze existenta lui?

Toate aceste "semne" au fost demonstrate stiintific de-a lungul timpului!

dar si daca nu ar fi demonstrat stiintific, tot nu ar mai crede lumea in aceste semne si revelatii ale divinului. pe bune, ne consideram o populatie civilizata. adica ar fi absurd sa mai vezi un x-ulescu care se mai inchina in fata unei tufe in flacari si vorbeste cu "dumnzezeu".

deja majoritatea oamenilor nu mai cred in asa ceva. dar mai sunt si personaje spalate pe creier atat de tare, incat nu mai pot face distinctia intre real si imaginarul religiei. si este pacat pentru niste "civilizati".

Editat de frozen serenity

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

frozen serenity, nu-i cazul ca tu sa ma intrebi pe mine, asa ca intreaba-te pe tine insuti. Nu suntem in rezonanta :) deci nu voi discuta cu tine deloc. Banuiesc totusi ca ni se permite sa ne spunem parerea pe acest topic " Raspunde la De ce nu mai da Dumnezeu niciun semn de "viata"?",pe care l-a deschis initiatoarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca de cateva secole omul a devenit destul de rational incat sa constientizeze ca religia si "dumnezeu"este doar o modalitate de spalare pe creier a masei populatiei!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...insa ceea ce as vrea eu sa ma faca sa fiu convins de existenta lui ar fi mi-o dovedeasca prin a-mi face un transfer de cateva milioane $ in contul meu bancar.Atunci chiar ca as merge zilnic la orice biserica si chiar templu.

Ceea ce ii ceri tu, e sa creeze anarhia, ca mai apoi sa ai un motiv bun sa dai vina pe El.Este tipic pentru omul marunt, egoist.

Am totusi o intrebare:din banii cui vrei sa-ti transfere? Din banii copiilor tai? Sau ai parintilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce ii ceri tu, e sa creeze anarhia, ca mai apoi sa ai un motiv bun sa dai vina pe El.Este tipic pentru omul marunt, egoist.

Am totusi o intrebare:din banii cui vrei sa-ti transfere? Din banii copiilor tai? Sau ai parintilor?

 

 

Se vede treaba ca voi religiosii habar n'aveti de simtul umorului1Cand mai aveti timp sa scoateti nasul din dogma,poate o sa realizati ca si God are un simt al umorului f. dezvoltat.

 

"Daca nu ar fi existat God,ar fi fost necesar sa-l inventam."

 

Voltaire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se vede treaba ca voi religiosii habar n'aveti de simtul umorului

"Voi religiosii".

Sunteti urati,creduli,ignoranti,criminali, rai, prosti, cu un IQ ce tinde spre zero, habotnici...si pe deasupra colac peste pupaza nu aveti nici habar de simtul humorului. Conform curentului. Nu le ramane "religiosilor" decat sa-si puna capat zilelor, nu-i asa, Elkule?

Dar in realitate nu-i chiar asa. "Religiosii" sunt importanti. Daca "religiosii" n-ar exista/n-ar fi existat pe Terra, planeta asta ar fi fost de mult topita. Dar nu aveti voi timp sa vedeti si astea, ca aveti simtul humorului mult prea dezvoltat:radeti intr-una de "religiosii" cei prosti.

Zici ca Dumnezeu e humorist? Interesant.Probabil ca face misto si el de "religiosi", si probabil ca preda si cursuri de humoristica la care oi fi fost si tu student...

 

P.S: Peace.

 

...pentru ca l-am ingropat noi? :blink:

Ce-ai mai ingropat oare? :blink:

Editat de hans
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Hans:

 

"God e un actor de comedie ce joaca pe scena in fata unei audiente careia ii e frica sa rada."

 

Voltaire

 

Si cu asta I rest my case.Cu oameni ca tine nu se poate duce o discutie rationala.Prea indoctrinati de dogma.Un sfat prietenesc: God nu e acolo unde-l cauti tu ci de fapt dai cu ochii de el in fiecare zi dar nu-l recunosti.

 

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×