Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

De ce nu mai da Dumnezeu nici un semn de "viata"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stim cu totii exemplele din biblie in care Dumnezeu intervenea in viata oamenilor, in special prin intermediul unor oameni alesi carora le dezvaluia planurile sale (Avram, Moise...).De ce toate religiile se bazeaza pe prooroci care au existat cu mii de ani in urma? Mi se pare mie sau dupa Isus s-a asternut linistea? Stiu ca unii vor spune ca semne sunt dar le vad doar cei foarte credinciosi. Poate Dumnezeu ne-a parasit, a avut un plan cu noi dar a esuat fiindca s-a plictisit ori din dezamagire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stim cu totii exemplele din biblie in care Dumnezeu intervenea in viata oamenilor, in special prin intermediul unor oameni alesi carora le dezvaluia planurile sale (Avram, Moise...).De ce toate religiile se bazeaza pe prooroci care au existat cu mii de ani in urma? Mi se pare mie sau dupa Isus s-a asternut linistea? Stiu ca unii vor spune ca semne sunt dar le vad doar cei foarte credinciosi. Poate Dumnezeu ne-a parasit, a avut un plan cu noi dar a esuat fiindca s-a plictisit ori din dezamagire.

 

Mesajul asta al tau e poate un prim pas spre constientizarea inexistentei lui.

 

Nu se mai intampla nimic din simplul fapt ca lumea a evoluat si a mai prins la minte... In trecut erau mai usor de amagit...

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La recensământul din anul 2002, în România au fost semnalate următoarele culte şi organizaţii religioase:

 

Biserica Ortodoxă (18,83 milioane membri)

Biserica Romano-Catolică (1,02 milioane membri)

Biserica Greco-Catolică (191.556 membri)

 

....si sa nu uitam de neoprotestanti

Din nefericire asa este. Si astea sunt numai cultele crestine. Daca le punem la socoteala si pe celelalte din toata lumea, observam ca omenirea ca intreg nu a evoluat mult la acest capitol. La altele da, dar la religie si credinta in cai verzi pe pereti nu.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..La inceput a fost nimic si atunci God a zis"Sa fie lumina" dar inca exista nimic insa de data asta toti puteau sa vada.Poate nici iadul nu exista.Poate iadul apare atunci cand n-ai incotro si trebuie sa asculti rasuflarea bunicilor cand stau la masa si mananca...cateodata chiar cred ca(,) creindu-l pe om,God s-a supraestimat pe sine insusi.

Daca God nu ar fi existat,nu exista nici ateismul insa ceea ce as vrea eu sa ma faca sa fiu convins de existenta lui ar fi mi-o dovedeasca prin a-mi face un transfer de cateva milioane $ in contul meu bancar.Atunci chiar ca as merge zilnic la orice biserica si chiar templu.M-as face toate religiile din lume .

Pana atunci insa..nu prea da nici un semn de viata... :cry:

 

So long God

 

"I don't know if God exists,but it would be better for His reputation if He didn't."

 

Jules Renard

 

 

Editat de Black Elk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si exista, au ba?Eu ce sa cred ca-s cam indecis...sau nu...ba da...facdis...ce sa cred mai oameni buni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Invatati sa accepte de milenii sa fie supusi, sa aduca osanale "conducatorilor" care s-au facut ei insusi "stapanii" lumii acesteia, oamenii raman victime sigure in fata acestora, asteptand ca Divinitatea sa actioneze in locul lor(dupa ce s-au dezis) si sa-i salveze. Dupa cum se spune, Iisus ne-a oferit undita, dar noi vrem sa ne dea si pestii si sa fie si gata preparati!

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religia a reusit sa convinga vasta majoritate a omenirii ca exista cineva invizibil acolo undeva in ceruri...care traieste in ceruri,care vede absolut tot ceea ce faci in fiecare moment al zilei(si totusi guvernul il intrece).Totodata,aceasta invizibila entitate are si o lista ce cuprinde 10 lucruri(zise porunci)pe care nu ai voie sa le faci.Sunt interzise!Daca insa calci vreuna din ele,atunci te trimite intr-un loc anume unde arde focul la nesfarsit si unde esti torturat si chinuit si schingiuit si nu doar atat dar acolo vei sta in vecii vecilor(amin)si vei suferi si vei urla si nimeni nu te va auzi sau ajuta.Dar te iubeste.Te iubeste enorm de mult si are mereu nevoie de banii tai.Hallelujah!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prieten drag, Black Elk, nu mai face trimitere la bani. N-are nicio legatura Divinitatea cu evolutia omenirii in : "ai bani, ai tata si mama" , adica acest fals sistem de valori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×