Sari la conținut
Forum Roportal
Kapp

De ce nu ne nastem invatati?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

V-ati gandit vreodata ce ar fi daca ne-am naste invatati? Adica sa stim direct sa mergem, sa vorbim, sa citim etc.?

De ce nu se intampla asta?

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:crazy: ,probabil ca de aia !!!

Dar,daca am stii sa citim sa scriem,si toate alea,de,cum ne'am naste!!viata noastra nu ar mai avea nici un sens!!nu am mai avea sansa de a invata!!miracolul de a vedea un copilas facand primii pasi,bucuria unui copilas cand invata sa scrie prima oara,si ii scrie la bunica!!nu am mai ..invata..cred ca ar fii tare...plictisitor!!si fara sens!!

Editat de Andradada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ne-am naste invatati care ar mai fi farmecul?

e misto sa stii ca oricat ai invata mereu ai ceva nou de desoperit :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dak ne-am naste invatati... viata nu ar mai avea nici un sens... nu ar mai exista concurenta... bucuria reusitei...

nu am cadea.... deci cum ne-am ridica sa mergem mai departe... si sa ne bucuram ca a trecut? ce rost ar mai avea sa invatam.. dak stim totul?

sunt multe momente in care ne bucuram: parintii se bucura cand vad si asista la primii

pasi ai copilului lor.. primii pasi in viata.. cum isi cladesc copiii un caracter..o personalitate... / ... dupa ce ai invatat ceva te bucuri.. si vrei sa detii si mai multe informatii... vei avea impresia ca nu stii aproape nimic...cu cat inveti mai multe, cu atat iti dai seama ca stii mai putine...... dar mergi mai departe...(Per aspera ad astra! : prin incercari, spre astre!).... inveti.... si te bucuri in continuare(Nu inceta a invata.Indrazneste a intelege!)... inveti sa observi bucuriile mici si simple ale vietii... / ... cand trebuie sa inveti ceva.. e greu sa cauti, totusi, straduindu-te gasesti, iar apoi te bucuri.(Radacinile culturii sunt amare, dar fructele sunt dulci)... dak te-ai naste invatat.. ce farmec ar mai avea sa cauti? caci in cautarea ta gasesti mult mai multe decat iti propui...

In calatoria vietii, inveti sa traiesti... dak stii cum sa traiesti de la bun inceput, n-are rost sa te pregatesti

pentru cursa vietii... n-are rost sa mai traiesti... pentru ca acesta este scopul vietii, al trairii, al

"calatoriei" ... sa realizezi ceea ce ti-ai dorit... sa dobandesti cunostinte care iti vor folosi..sa dobandesti intelepciune, caci intelepciunea este arta vietii... si in aceasta calatorie sa gasesti persoane cu care sa imparti ceea ce ai dobandit, sa va bucurati impreuna de

ce e in jurul vostru si de ceea ce descoperiti... inima sa va bata mai tare pt ca ati intrat in lumea

necunoscutului.....>>... iar experientele vor cladi prietenii...... iar prietenii iti vor fi totdeauna aproape... deci, acum,

va veti bucura impreuna de descoperiri....>>> aici se ajunge la fericire............ si in final: la implinire... scopul vietii.... Si... indemnul meu este sa ne bucuram de tot ce este in jurul nostru si de tot ce ne ofera viata, cu tot ce cunoastem si nu cunoastem!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne`am naste invatati viata noastra ar fi mult diferita:n`am mai avea dorinte,planuri,esecuri si apoi succese,dezamagiri si impliniri.Am fi niste oameni reci si calculati lipsiti de emotii pentru ca am stii dinainte ce sa facem si cand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca am mai zis eu odata de "Copilul divin "de Pascal Bruckner.

 

 

O femeie ramane insarcinata si se dedica cultivarii copiilor ei (gemeni )inca din perioada cand acestia nu se nascusera.Fata , o fire deosebit de curioasa , cand ajunge in mainile doctorului se dovedeste ca toata munca fusese in zadar ....se naste deci analfabeta, poate si datorita socului nasterii .

 

Baiatul se opune , el paraziteaza organismul mamei , creste , se indragosteste , manifesta instinct sexual , iar finalul este f interesant . :P

 

 

"Inainte de a avea dreptul la geniu, un copil are dreptul sa fie copil "

Editat de Lily Anne (L.o.T)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
V-ati gandit vreodata ce ar fi daca ne-am naste invatati? Adica sa stim direct sa mergem, sa vorbim, sa citim etc.?

De ce nu se intampla asta?

Ca noi ne nastem prosti si ne desteptam cu timpul!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×