Sari la conținut
Forum Roportal
AndreiTibo

Aparat dentar posibil stricat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua.acum 2 zile mi-am pus aparat dentar in partea de jos a gurii(chiar dupa ce am terminat cu aparatul de sus). din greseala,lam scapat pe jos pe covor,cand lam scos acum 15 min si a iesit umpic o sarmulita din el.(imagini).sunt sanse sa fie reparat de dentist?sau are garantie?sau,cel mai rau trebuie cumparat altul?

post-347703-0-02668800-1316606894_thumb.jpg

post-347703-0-29750000-1316606902_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se repara. nu e necesar altul. dentistul ti-l va repara daca nu-l poti purta. vorbeste cu el.

nu ai astfel de experiente si cu cel de sus?

se mai intampla sa se mai rupa, sa mai iasa sarmele din el... asta inseamna ca-l porti, ceea ce e foarte bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu reusesc sa-mi dau seama din poze care sarmulita a iesit, mai exact. Garantie nu cred ca se da la aparatul dentar...intreaba-i pe parinti daca au primit. Totusi, nu-mi vine sa cred ca i-a iesit o sarmulita numai pentru ca l-ai scapat pe covor. Cat de dur sa fi fost impactul? :ermm: Mi se pare greu de crezut pentru ca, atunci cand eu am avut aparat dentar, mi-a scapat pe jos, afara, pe ciment, nu l-am mai gasit o bucata de vreme (intre timp, imi facusem altul, normal), apoi, cand, mergand intamplator in zona in care il pierdusem, am dat peste el, mai-mai sa-l calc, era in stare perfecta...nu-i iesise nicio sarmulita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evident ca nu de la impact i s-a rupt... poate era o sarmulita mai aproape de suprafata si la un soc s-a desprins.... nu e mare bai. se intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se repara. nu e necesar altul. dentistul ti-l va repara daca nu-l poti purta. vorbeste cu el.

nu ai astfel de experiente si cu cel de sus?

se mai intampla sa se mai rupa, sa mai iasa sarmele din el... asta inseamna ca-l porti, ceea ce e foarte bine.

 

cel de sus era mai mare.pe acela lam mai scapat de vreo 2 ori dar nu a patit nimic.iar pe acesta de jos il pot purta.dupa cum stiti,in primele zile apar dureri de dinti pana se acomodeaza.dupa ce lam scapat si lam pus la loc nu mai simteam la fel ca inainte,ma durea mai tare pe partea pe care e sarmulita accea iesita,acum e mai bine.sa astept asa pana la urmatorul control(intre 24-28 octombrie) sau sa ma duc acum la dentist sa vada?

 

dar mai este ceva.nu numai sarmulita aceea iesita.in corpul de plastic al aparatului sau mai strambat cateva sarmulite(desi nu stiu cum erau initial)

 

sper sa se inteleaga acum imaginile

post-347703-0-33399800-1316609996_thumb.jpg

post-347703-0-74715800-1316610005_thumb.jpg

Editat de AndreiTibo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca il poti purta, sunt de parere sa astepti controlul. daca nu, incearca o reprogramare cat de curand la dentist.

ideea e ca trebuie sa-l porti indiferent ce, cum bine stii.

 

sarmele alea sunt un fel de armaturi care sustin plasticul acela care face toata treaba. mare rol terapeutic nu au. daca aparatul sta fixat nu are ce problema fi, dar se poate repara daca medicul considera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:ok: uf.m-ati linistit.sper sa fie asa cum ziceti,sa mearga reparat de dentist.eram ingrijorat de sarmele alea pt ca la aparatul de sus la fiecare control,tragea de ele cu un fel de patent stomatologic(ca acela cu care scoate dinti) si facea aparatul mai starns.

Editat de AndreiTibo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de strans il strangea cu cheita. de fapt il largea dar tu-l simteai mai strans.... stii tu.

sarmele le potrivea cu patentul astfel incat aparatul sa stea fixat bine pe maxilar.

sus problema sarmelor e mai acuta. daca se rup sau se indoaie, aparatul nu mai sta fixat si cade in gura.

la maxilarul de jos nu cred ca e aceeasi problema atat de importanta.

daca simti tu ca nu-ti sta bine fixat, du-te la dentist ca sa nu pierzi timp pretios. stii ce important este timpul in corectarea danturii...

mult succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×