Sari la conținut
Forum Roportal
Aditzuuu

Vindecarea prin Imaginatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

OK!

Atunci daca autosugestia este exclusa, de ce nu convingerea : "NU VREAU SA MAI FIU ASA!" , repetata ca un laitmotiv sa nu grabeasca vindecarea in mod constient!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La psiholog am fost multe sedinte, nu prea m-a ajutat cu nimic, mi-a spus sa gasesc ceva ce-ar putea sa ma impresioneze, asa cum am facut cand nu le aveam. Problema e ca, chiar daca gasesc ceva, nu mai am aceiasi convingere. As incerca la niste sedinte de hipnoza, da' si despre asta am citit ca ar fi interzisa de biserica. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As incerca la niste sedinte de hipnoza, da' si despre asta am citit ca ar fi interzisa de biserica. :stars:

 

Lasa tu biserica :P Hipnoza nu e demonica, dar nici nu face minuni.E buna daca o combini cu psihoterapia.Dar trebuie un psihoterapeut competent, ca asa sunt multi care vor doar banul si atat.

Hipnoza e o metoda de relaxare.Nu intra niciun demon in tine.

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La psiholog am fost multe sedinte, nu prea m-a ajutat cu nimic, mi-a spus sa gasesc ceva ce-ar putea sa ma impresioneze, asa cum am facut cand nu le aveam. Problema e ca, chiar daca gasesc ceva, nu mai am aceiasi convingere. As incerca la niste sedinte de hipnoza, da' si despre asta am citit ca ar fi interzisa de biserica. :stars:

Hai ca asta-i buna! Pai pana la urma tu ce vrei sa te vindeci sau sa mergi la biserica sa te spovedesti?Eu sincer sa fiu si sa nu mint daca as fii in situatia ta si daca as bea sange de crocodil si mi-ar trece,pai as face ceva pe protctia animalelor si as spinteca la crocodili pana m-as face bine!Trecand peste aceasta gluma,nu inteleg ce rol are ce interzice biserica aici si ce nu?Pana la urma vrei sa te vindeci sau nu?Probabil de asta nu tea-u ajutat psihologii.Daca tu nu vrei cu adevarat sa te ajuti nu te poate ajuta nimeni.

 

OK!

Atunci daca autosugestia este exclusa, de ce nu convingerea : "NU VREAU SA MAI FIU ASA!" , repetata ca un laitmotiv sa nu grabeasca vindecarea in mod constient!

N-ai inteles.Doar autosugestie este.Deci nu e exclusa, ci inclusa

 

Dar in ambele cazuri este impliocat sistemul nervos central plus componenta psihica.

De acord cu tine,dar intr-un caz este voluntar,constient,principalul actor fiind chiar individul in cauza,iar in celalalt invaluntar,inconsient,principalul actor fiind o terta persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atentie marita la ganduri, cuvinte si fapte(actiuni). Gandurile si cuvintele se imprima puternic in subconstient si "dupa fapta si rasplata", subconstientul va duce la indeplinire (cu foarte mare precizie) tot ceea ce are impregnat(toate programele care pot sa fie si induse de catre unele forte nu tocmai benefice caii optime alese de sufletel). Intru vindecare este necesara anularea acelor programe si desi este destul de greu(deoarece tot revin), este posibila vindecarea.

Deasemenea atentie la notiunile de "vizualizare" si de viziune".

Vizualizarea este un proces mental, guvernat de catre mintea constienta(Ratiune).

Viziunea este un proces spiritual, guvernat de mintea supraconstienta(Intuitie).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×