Sari la conținut
Forum Roportal
Thejerk

Complicatii dupa 5 ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa niste certuri si comunicare dificila , se pare ca mi-am pierdut prietena cu care am fost impreuna de 5 ani. In 2 luni de zile ne-am vorbit rar, doar in mesaje. Egoism si incapatanare din partea mea ca n-am prea vrut sa vorbesc cu ea la telefon, ea s-a intors catre un prieten. Evident, acum ala nu mai e doar prieten. Sunt la capitala amandoi si locuiesc impreuna(de o saptamana),ea e la master,maine are admiterea. In tot timpul asta ea mi-a spus ca ii e dor de mine, dar a uitat sa mentioneze ca si-o tragea cu ala sau ca s-a mutat cu el in apartament. Prea le-a facut pe toate cu el intr-un timp atat de scurt.

 

Greseala mea a fost ca 2 zile am fost un milog, am implorat-o sa ma ierte sa vina sa vorbim, o sunam in continuu, sute de apeluri ca sa-mi raspunda. Mi-a spus ca vine, dar nu se mai intampla nimic intre noi. Intr-un moment de slabiciune, mi-a spus ca inca ma iubeste. S-a certat cu concubinul intr-o seara rau de tot, din cauza ca vorbea cu mine la tel. M-a rugat sa nu o mai sun ca e stresata are admitere,ca ma va suna ea. In toiul noptii mi-a lasat un mesaj si mi-a spus ca nu o mai caut niciodata si ca se casatoreste,are alte planuri.

 

Dupa 2 zile in care am intrerupt orice urma de contact si mi-am spus sa stau cuminte, am avut un feeling ca trebuie sa o sun(nu disperare)si am sunat. N-a raspuns. I-am lasat mesaj " e important ". M-am si sincronizat perfect, era singura. Mi-a spus ca sufera, chiar daca nu a vorbit cu mine la telefon nu inseamna ca nu exist. Ca ramane sa ma sune ea. I-am propus sa vina sa vorbim ca 2 oameni maturi si a zis "sigur ca da", in saptamana urmatoare vine. M-a sunat singura sa ma intrebe ce fac. Eu la randul meu ii vorbesc normal, fara sa plang la telefon.

 

S-a schimbat radical, era sportiva si acum fumeaza si bea...niciodata nu ne-am spus " ne despartim " pana sa se intample ce s-a intamplat sau dupa. A ridicat un zid, caci am ranit-o. Totusi printre crapaturi mai scapa cate ceva. Stiu unde ii e inima, iar pe ala nu il iubeste. A fost un om pus la momentul potrivit, care a profitat de slabiciunea ei. Sub mantia "prietenului care te ajuta in perioade dificile" a stiut ce sa faca. Putoiul mi-a dat si mesaj acum 2 zile " Salut. Omule scuza-mi impertinenta, dar ce asteptari ai de la o eventuala intalnire cu ea ? ". Barbat in toata regula, prima oara cand are curajul sa vorbeasca cu mine ceva e intr-un sms.

 

Va urma intalnirea noastra. Va rog sa ma ajutati, sa stiu cum sa ma comport, cred ca e singura mea sansa sa mai rezolv ceva. Nu voi fi emotiv, nu voi cere mila. Vreau doar sa trec de zidul ei si s-o fac sa marturiseasca ceea ce simte si sa actioneze in baza asta. Nu o voi judeca, nu il voi mentiona pe noul individ din viata ei. Vreau sa-i spun ceea ce simt, dar fara partile dureroase. Vreau s-o fac sa inteleaga ca nu sunt persoana care i-a ramas intiparita in minte, sa nu se mai axeze doar pe partile rele ale relatiei noastre. Caci alea bune le depasesc detasat. Mi-e frica sa o las sa plece la loc in Buc, caci nu cred ca o voi mai vedea in veci. Nu vreau s-o dau in bara. Va rog, ajutati-ma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fata e instabila emotional, scuza-ma... Ce-ar fi sa nu te mai agati de ea? Las-o-n pace, nu te mai interesa de parerea ei. Eu zic ca e foarte greu se mai poate repara totul, trece peste ce e rau si merge inainte fara resentimente.

Editat de Nu_vreau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Accepta situatia.A vrut sa scape de tine, s-a agatat de ala cu toate eforturile, apoi si-a dat seama ca nu e bun pentru ea, si te vrea inapoi.Nu victimiza genul asta de femei, sunt parsive de nici nu iti poti inchipui.Daca ea nu te-a anuntat ca se muta cu ala, si nici macar nu a rupt relatia cu tine.... mi se pare ceva ce trece orice limita.Si-a dat seama ca nu e bun tipul ala, acum te vrea inapoi.De-asta e depresiva si s-a apucat de fumat si baut.Daca iti pasa de ea (si iti pasa) sugereaza-i sa mearga la un psiholog.Are nevoie.Dar eu in locul tau as rupe relatia de tot.Dar asta sunt doar eu.Nu conta pe faptul ca stii unde e inima ei.Doar ai spus ca s-a schimbat...Nu mi se pare motiv de mutat cu altcineva ceea ce i-ai dat tu.Ea probabil astepta chestia asta demult.Nimeni nu face schimbari asa importante intr-un timp asa de scurt.

 

Fii puternic ! Nu te pacali singur.Du-te la intalnire, vezi in ce stare e, dar gandeste-te sincer ca daca o ierti, va trebui sa traiesti cu nesiguranta ca poate o s-o mai faca odata (si o va face).

 

Stiu ce spui, dar va rog, dati-mi sfaturi la ceea ce v-am rugat. Eu sunt de vina pentru instabilitatea asta, am fost rau cu ea fara sa realizez.

 

Aici te contrazic.Nu e nimeni de vina pentru instabilitatea altuia.Ea exista si atat.Poti cel mult sa-i pui echilibrul psihic la incercare, dar nu tu esti de vina pentru slabiciunea ei.O relatie are niste reguli clare.Nu oricine e capabil de o relatie sanatoasa.Daca faci sacrificii prea mari risti sa suferi...

 

Nu o poti tine toata viata intr-un clopot de sticla ! Daca ea nu stie ce vrea, nu te sacrifica.Merita sacrificiul in dragoste, dar doar daca are un scop, si daca relatia aia cunoaste o evolutie reala.Altfel devine masochism spiritual pentru cel care ofera prea mult.

Editat de haydn91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ea trebuie sa ma ierte pe mine,cel putin asa vede lucrurile. E depresiva din cauza mea, bea si fumeaza din perioada in care nu vroiam sa vorbesc cu ea...

 

In Bucuresti urma sa merg si eu...aveam un job la sigur

Editat de Thejerk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce spui, dar va rog, dati-mi sfaturi la ceea ce v-am rugat. Eu sunt de vina pentru instabilitatea asta, am fost rau cu ea fara sa realizez.

 

Acum, ca ai realizat, esti pe drumul cel bun. Lasa-i timp de gandire. Cu sila n-o poti aduce inapoi. Dar daca mai dai relatiei o sansa, gandeste-te bine si nu miza pe slabiciuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum, ca ai realizat, esti pe drumul cel bun. Lasa-i timp de gandire. Cu sila n-o poti aduce inapoi. Dar daca mai dai relatiei o sansa, gandeste-te bine si nu miza pe slabiciuni.

 

Alooo ! Ea a plecat si s-a mutat cu ala dintr-un motiv neinsemnat.Apoi l-a indepartat si acum face pe victima.

 

Ea trebuie sa ma ierte pe mine,cel putin asa vede lucrurile. E depresiva din cauza mea, bea si fumeaza din perioada in care nu vroiam sa vorbesc cu ea...

 

In Bucuresti urma sa merg si eu...aveam un job la sigur

 

Gresit.E manipulare asta.Iti trezeste sentimente de culpabilitate ca sa te tina de bun.Nu e dragoste adevarata, asta, in care proiectezi nefericirea ta in partenerul de viata.E falsa.

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu dau, important este si ea sa vada cat de cat lucrurile ca mine. Azi m-am linistit si n-am mai plans ca o fetit. Si daca analizez la rece, ne potriveam bine de tot...

Lasand orice cearta la o parte, ne completam al dracu' de bine.

 

haydn91, serios, la Bucuresti trebuia sa merg. Era pasul logic de urmat dupa atata timp,plus ca orasul meu nu-mi ofera prea multe posibilitati. Era treaba gandita dinaintea intamplarilor

Editat de Thejerk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu dau, important este si ea sa vada cat de cat lucrurile ca mine. Azi m-am linistit si n-am mai plans ca o fetit. Si daca analizez la rece, ne potriveam bine de tot...

Lasand orice cearta la o parte, ne completam al dracu' de bine.

 

Ideal ar fi ca cei doi sa vada lucrurile la fel intr-o relatie, dar oamenii se mai schimba.Nu poti schimba pe cineva.Asta e adevarul...Ori se schimba singur, ori relatia se destrama.

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×