Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Bărbaţii sunt programaţi biologic să aibă grijă de copiii lor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Alt studiu ... tot american (nu englezesc)

 

 

 

Bărbaţii se confruntă cu o scădere a concentraţiei de testosteron după ce devin tătici, potrivit unui studiu publicat, ale cărui concluzii sugerează că bărbaţii ar fi astfel programaţi biologic pentru a avea grijă de copiii lor.

Fenomenul poate fi observat şi

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bărbaţii se confruntă cu o scădere a concentraţiei de testosteron după ce devin tătici

...daca stiam de acest studiu faceam copiii pe la 70-80 de ani :)

"Unfortunately," Dr. Ellison added, "I think American males have been brainwashed" to believe lower testosterone means that "maybe you're a wimp, that it's because you're not really a man.

 

Intrebarea e ... de unde stie c...reierul meu ca acel copil e al meu si nu al altcuiva (doar nu eu il nasc) si incepe sa produca mai putin testosteron.

Oare acelasi lucru se intampla si la parintii adoptivi ? :stars:

Are legatura cu secretii hormonale, functie biologica ce la randul ei poate fi afectata si influentata de stimuli externi precum imprejurari, comportament, situatii, experiente si/sau de factori interni precum gandirea, sentimentele.

Daca citesti atent ce se spune despre studiu, vei vedea ca nu este mentionat termenul biological father ci doar father. Deci nu conteaza daca e al tau sau nu copilul dpdv biologic. Experienta de fatherhood produce schimbari hormonale.

 

Citeste in detalui aici: http://www.nytimes.c...stosterone.html

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oare se aplica si la fratii mai mari care au grija de cei mici ??

Aaaa...the plot thickens...

Asta nu stiu.

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu e vorba pur si simplu de uzura biologica a trupului, glandelor, etc.

Atunci, desi programati sa fie mai responsabili cu cresterea/educarea copiilor, barbatii sfideaza legea naturala.

Kinky.

 

Printr-un silogism, inseamna ca si diversele boli sunt de fapt o vointa a Naturii, astfel incat sa ne mai odihnim si noi cand suntem consemnati la pat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×