Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Distribuirea sarcinilor casnice

Evaluează acest topic

  

10 membri au votat

  1. 1. Cine indeplineste cele mai multe treburi?

    • sotia
      3
    • sotul
      1
    • 50-50
      6


Postări Recomandate

Pentru ca in topicul 30's market se plangea lumea ca in general doar femeia face treburile casnice intr-o familie, sunt curios care e defapt realitatea. Pentru ca la mine in familie sunt impartite cam 50-50. Mami face mancare, creste copiii, tati da cu aspiratorul, spala rufele, le calca, plateste facturile.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar o observatie despre formularea chestionarului. El suna asa:

 

cum sunt impartite sarcinile la voi in familie?

 

sotia

sotul

 

Poate ar trebui reformulat: Cine indeplineste cele mai multe treburi? Sotul / Sotia.

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant... oare unde sunt toate fetele alea care se plangeau ca sunt puse la cratita ? Si-or fi dat oare seama ca vorbeau fara acoperire si ca defapt partenerii lor le trateaza ca pe niste zane si defapt ei sunt cei care fac toata treaba, acum fetelor fiindu-le rusine sa recunoasca acest lucru ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant... oare unde sunt toate fetele alea care se plangeau ca sunt puse la cratita ? Si-or fi dat oare seama ca vorbeau fara acoperire si ca defapt partenerii lor le trateaza ca pe niste zane si defapt ei sunt cei care fac toata treaba, acum fetelor fiindu-le rusine sa recunoasca acest lucru ?

 

La mall sa faca cumparaturi?

 

 

Va avertizez ca adoptarea aceleaiasi atitudini va va aduce sanctiunile promise pe topicul inchis.

Abia l-ai deschis (sau whatever), vrei sa ti se raspunde in secunda doi? Pana si femeile au viata personala.

Topic mutat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine se impart. O saptamana eu, o saptamana el. Daca in saptamana mea trebuie sa dau cu bidineaua, dau cu bidineaua. Daca in saptamana lui trebuiesc calcate 7 masini de rufe spalate, 7 calca. Se face abstractie de la regula in caz de boala si/sau schimb de sarcini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine se impart. O saptamana eu, o saptamana el. Daca in saptamana mea trebuie sa dau cu bidineaua, dau cu bidineaua. Daca in saptamana lui trebuiesc calcate 7 masini de rufe spalate, 7 calca. Se face abstractie de la regula in caz de boala si/sau schimb de sarcini.

Tu sa taci. Inapoi la cratitza cu tine. :lol:

 

On Topic : El gateste in materie de 75 %, eu cand am chef sau mi-e pofta de ceva romanesc. De rufe ma ocup eu. Vasele le spala masina. Toate chestiile ce tin de constructii, reparatii prin casa si imprejur, le face el. Aspirat, sters geamurile, lustruit podelele, vine una saptamanal si le face. Ce-mi place mie insa si mi-am rezervat activitatea asta, e sa spal masinile si sa le detaliez inauntru. Moartea mea o masina proaspat spalata, aspirata, lustruita. Am un fix cu asta si nu las pe nimeni sa o faca.

Editat de Despicable Me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu sa taci. Inapoi la cratitza cu tine. :lol:

trec, fara jena. adevarul ca numai eu gatesc, si asta pt ca nu imi place bucataria scandinava tare mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la noi nu sunt stabilite clar eu fac aia - el ailalta

De regula cand ajungem acasa , stam de vorba , vedem ce avem de facut si ne alegem dupa preferinte , dupa dispozitie , indemanare ...etc .

Poate azi vrea sa experimenteze el ceva in bucatarie si eu bat covoare

poate azi eu nu fac nimic ca sunt obosita , maine nu are el chef de nimic si fac eu ce-i de facut

poate lasam si pe maine ce se poate lasa si ne relaxam impreuna

niciodata nu am contorizat care cat munceste dar se poate spune 50-50

Editat de Alizee*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×