Sari la conținut
Forum Roportal
Popa Marius

Imprimanta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut.

Tocmai mi-am achizitionat un multifunctional Philips MF-JET 495 pe care nu-l pot face sa fie detectat bine de PC. Cand incerc sa instalez driver-ul i-mi da un mesaj prin care i-mi zice ca instalarea nu poate continua decat dupa ce perifericul este detectat de Windows. ( multifuncionalul se conecteaza la PC prin USB)

Conteaza daca computerul meu are USB 1.0 iar multifuntionalul are USB 2.0 (Hight-Speed) ??? Daca da care ar fi solutia?

Sper ca ma puteti ajuta.

 

Va multumesc!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut.

Tocmai mi-am achizitionat un multifunctional Philips MF-JET 495 pe care nu-l pot face sa fie detectat bine de PC. Cand incerc sa instalez driver-ul i-mi da un mesaj prin care i-mi zice ca instalarea nu poate continua decat dupa ce perifericul este detectat de Windows. ( multifuncionalul se conecteaza la PC prin USB)

Conteaza daca computerul meu are USB 1.0 iar multifuntionalul are USB 2.0 (Hight-Speed) ??? Daca da care ar fi solutia?

Sper ca ma puteti ajuta.

 

Va multumesc!!!

 

Eu zic ca driverele sunt de vina... da jos de pe net driverele si incearca dinou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai problema este , dupa cum a zis DSpawn, sunt driverele! Incearca sa scoti cablul si sa-l pui din nou in USB! Sau cauta si in BIOS ca este acolo o chestie cu USB! Si eu am avut probleme, cu o imprimanta, dar stiu ca am rezolvat cu niste drivere!

Editat de predator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca sa scoti cablul si sa-l pui din nou in USB! Sau cauta si in BIOS ca este acolo o chestie cu USB!

Nu cred ca e asta!

Clar sunt driverele !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P ... nu neaparat driverele sunt de vina.... si eu am o multifunctionala.. numai ca eu introduc cd si dupa aia conectez imprimanta. Astept sa imi vada win imprimanta si dupa aia o instaleaz normal cu driverele de pe cd..

Nu am avut niciodata probleme instaland-o asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu la fel ca tine philips 495 si la fel m-am chinuit pana l-am instalat.Acum am problema cu cartusul alb nebru mi s-a terminat cel de proba ,l-am incarcat la un centru si nu mi-l recunoaste , stii cumva cum pot rezolva problema?? mai mult imi afiseaza ca a expirat cardul acela cu cip !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. nu mai cumparati chestii rare pe piata decat daca vreti sa faceti un chinuitor, enervant si paote costisitor pionierat.

2. toate device-urile pe usb se intaleaza corect prin urmatoarea metoda : instalezi softul si apoi conectezi device-ul. Invers poate face figuri din cauza Windows-ului care are impresia ca stie ce e pe USB dar de fapt nu stie... ca de aia e nevoie de drivere...

3. trebuie rescris cip-ul imprimantei :D Apeleaza la careva ce face asta pe Epson... POATE ca va reusi ceva dar nu e cert...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: ... nu neaparat driverele sunt de vina.... si eu am o multifunctionala.. numai ca eu introduc cd si dupa aia conectez imprimanta. Astept sa imi vada win imprimanta si dupa aia o instaleaz normal cu driverele de pe cd..

Nu am avut niciodata probleme instaland-o asa.

buna.........mi-am luat si eu o imprimanta mf-jet 495 si acum i-am incarcat si eu cartusele si nu mi-l recunoaste imprimanta,tu ai rezolvat pana la urma?si cum?sa ma duc cu imprimanta unde am incarcat cartusele sau ce naiba sa fac?astept cat mai urgent msj.....mersi si o seara placuta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, incearca sa mergi acolo unde le-ai incarcat, sau vorbeste cu ei in prealabil. E posibil ca au cartusele un sistem de prevenire a refilului. La anumite imprimante Epson fiecare cartus are un cip care simte cand e cartusul gol si arde o rezistenta. Reumplerea nu e suficienta, trebuie inlocuita si rezistenta sau rescris softul imprimantei si sa accepte cartuse fara cip.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am patit ca si tine iar marea problema cu aceste cartuse e ca nu pot fi incarcate. Trebuie sa-ti cumperi unele originale care au un cip de memorie sa costa cam 170-180 ron. Inca nu cunosc pe nimeni care sa fi spart cipul respectiv sa functioneze si cu cartuse reincarcabile. M-ar interesa daca cunosti pe cineva care a rezolvat problema cu cartusele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×