Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca porunca trebuie luata "stricto senso" . Dupa parerea mea ea, poerunca , se refera la interactiunea fizica , palpabila dintre indivizi. Este , intrun fel, prelungirea poruncii ochi pentru ochi , dinte pentru dinte .

Tu incerci sa o transferi pe planul confruntatilor de idei.Si nu tine. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca asta deja e explicata plastic, pe inteles laic, de zicala:

 

ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca asta deja e explicata plastic, pe inteles laic, de zicala:

 

ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

desigur... dar ramane dilema transferului de valori.

Daca mie imi place analiza... si analizez o zona in care analiza este pentru cealalta persoana ceva sensibil, nu-i de ajuns ca-mi place mie.

 

Este , intrun fel, prelungirea poruncii ochi pentru ochi , dinte pentru dinte .

Hmmm... interesanta perspectiva.

Pentru mine, cele doua sunt in domenii diferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru o discutie mai la obiect trebuie precizat ce intelege fiecare din acest verset.Eu il "traduc" astfel: ce tie nu-ti place altuia nu-i face .Sau: fa altora doar ce vrei ca ei sa-ti faca tie.

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca ar fii fost mai indicat sa spuna"Nu face-ti altora ce voua va place,pentru ca s-ar putea sa nu le placa" :good:

Asa ar capata un sens.

Intradevar... probabil ca tine de intimitate: cu cat este mai intima problema cu atat mai sensibila situatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca ar fii fost mai indicat sa spuna"Nu face-ti altora ce voua va place,pentru ca s-ar putea sa nu le placa"

E mai bine, dar e prea limitativ. In acest fel ajungi sa nu mai interacţionezi cu semenii, de teama ca ii vei deranja.

 

Pentru o discutie mai la obiect trebuie precizat ce intelege fiecare din acest verset.Eu il "traduc" astfel: ce tie nu-ti place altuia nu-i face .Sau: fa altora doar ce vrei ca ei sa-ti faca tie.

Asta se spune in Matei, dar nicio lege nu se aplica ad-literam, ci in spiritul ei.

De fapt nu actiunea este importanta, ci efectele ei. Deci ar trebui spus: Faceti altora ceea ce le face lor bine, pentru ca si ei sa va faca ceea ce va face voua bine..

Pentru asta trebuie intai sa faci efortul de a-i cunoaste pe cei din jurul tau, de a sti ce e bine si ce e rau pentru ei, pe termen scurt sau lung. E greu, poti gresi, dar trebuie sa inveti din greseli, sa ii ierti la randul tau pe ceilalti daca te-au suparat fara sa vrea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×