Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

patronul - stapan de sclavi

Postări Recomandate

eu lucrez in sistemul bugetar, dar sotul meu, sora mea, multi prieteni, lucreaza la patron

 

privind din exterior, am observat cateva caracteristici generale care se suprapun uimitor peste imaginea stapanului de sclavi

 

 

De indata ce te-ai angajat la un patron, indiferent de conditiile negociate, te poti astepta oricand sa ti se ceara sa faci si alte operatii decat cele stabilite initial, sa ti se ia din salariu pe diferite motive, sa ti se prelungeasca programul de munca pe mult mai multe motive...

Oare de ce patronul se arata vesnic nemultumit de felul in care muncesti?

Oare de ce trebuie sa ajungi in firma dis-de-dimineata si sa pleci cat mai tarziu?

De ce nu ti se trece in cartea de munca salariul negociat? (cel mai adesea!)

De ce esti invitat sa pleci (prin demisie) deindata ce pretinzi un ritm de munca omenesc?

De ce esti indemnat sa pleci deindata ce incepi sa-ti dai seama cum merg lucrurile in firma?...

 

Patronul stie ca te tine la munca de dimineata pana seara. Inseamana ca stie ca nu iti da nici o sansa sa ai o viata de familie. Mai nou, firmele organizeaza si week-end-urile salariatilor: iesiri in grup (doar angajatii firmei) ca sa se cunoasca mai bine. Dar se evita angajarea mai multor membrii din aceeasi familie...

 

voi ce spuneti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu lucrez in sistemul bugetar, dar sotul meu, sora mea, multi prieteni, lucreaza la patron

 

privind din exterior, am observat cateva caracteristici generale care se suprapun uimitor peste imaginea stapanului de sclavi

De indata ce te-ai angajat la un patron, indiferent de conditiile negociate, te poti astepta oricand sa ti se ceara sa faci si alte operatii decat cele stabilite initial, sa ti se ia din salariu pe diferite motive, sa ti se prelungeasca programul de munca pe mult mai multe motive...

Oare de ce patronul se arata vesnic nemultumit de felul in care muncesti?

Oare de ce trebuie sa ajungi in firma dis-de-dimineata si sa pleci cat mai tarziu?

De ce nu ti se trece in cartea de munca salariul negociat? (cel mai adesea!)

De ce esti invitat sa pleci (prin demisie) deindata ce pretinzi un ritm de munca omenesc?

De ce esti indemnat sa pleci deindata ce incepi sa-ti dai seama cum merg lucrurile in firma?...

 

Patronul stie ca te tine la munca de dimineata pana seara. Inseamana ca stie ca nu iti da nici o sansa sa ai o viata de familie. Mai nou, firmele organizeaza si week-end-urile salariatilor: iesiri in grup (doar angajatii firmei) ca sa se cunoasca mai bine. Dar se evita angajarea mai multor membrii din aceeasi familie...

 

voi ce spuneti?

 

In general salariatii nu isi cunosc drepturile. Sa-ti dau cateva exemple:

1. de cele mai multe ori viitorul salariat semneaza CIM fara sa citeasca in intregime continutul acestuia;

2. fisa postului cuprinde sarcinile pe care urmeaza sa le indeplineasca salariatul, deci atunci cand semneaza salariatul se obliga sa indeplineasca toate conditiile cuprinse in fisa.

3. cartea de munca trebuie actualizata la fiecare modificare ce survine in conditiile de munca, salariu, pregatire profesionala, etc. (salariatul poate cere reactualizarea in cazul in care angajatorul nu a facut acest lucru).

Sunt multe de spus, dar necazul cel mai mare este ca atunci cand salariatul este "invitat" sa-si dea demisia el o face fara sa se gandeasca la CIM semnat care ii confera foarte multe drepturi. Ramane sa mai discutam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In general salariatii nu isi cunosc drepturile. Sa-ti dau cateva exemple:

1. de cele mai multe ori viitorul salariat semneaza CIM fara sa citeasca in intregime continutul acestuia;

2. fisa postului cuprinde sarcinile pe care urmeaza sa le indeplineasca salariatul, deci atunci cand semneaza salariatul se obliga sa indeplineasca toate conditiile cuprinse in fisa.

3. cartea de munca trebuie actualizata la fiecare modificare ce survine in conditiile de munca, salariu, pregatire profesionala, etc. (salariatul poate cere reactualizarea in cazul in care angajatorul nu a facut acest lucru).

Sunt multe de spus, dar necazul cel mai mare este ca atunci cand salariatul este "invitat" sa-si dea demisia el o face fara sa se gandeasca la CIM semnat care ii confera foarte multe drepturi. Ramane sa mai discutam...

 

Salariatul semneaza contractul de munca fara retineri pt ca in Romania este f greu sa iti gasesti un loc de munca.Este f adevarat ca salariatul nu isi cunoaste drepturile,eu cred ca vina cea mare nu este a angajatorilor ci a birocratiei din Romania.

 

Din punctul meu de vedere sistemul legislativ este de vina.

Eu nu ma pot plange de sefi,chiar sunt f multumita de ei si inteleg f bine de ce nu imi pot face salariul in cartea de munca de 150 RON asa cum era firesc (am sal minim pe economie),de ce se lucreaza la negru.......

 

Sunt multe de zis vis-a-vis de acest subiect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salariatul semneaza contractul de munca fara retineri pt ca in Romania este f greu sa iti gasesti un loc de munca.Este f adevarat ca salariatul nu isi cunoaste drepturile,eu cred ca vina cea mare nu este a angajatorilor ci a birocratiei din Romania.

 

Din punctul meu de vedere sistemul legislativ este de vina.

Eu nu ma pot plange de sefi,chiar sunt f multumita de ei si inteleg f bine de ce nu imi pot face salariul in cartea de munca de 150 RON asa cum era firesc (am sal minim pe economie),de ce se lucreaza la negru.......

 

Sunt multe de zis vis-a-vis de acest subiect

Tu vrei sa spui ca salariul tau este de 1.500.000 lei vechi, si in cartea de munca ai salariul minim pe economie? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu vrei sa spui ca salariul tau este de 1.500.000 lei vechi, si in cartea de munca ai salariul minim pe economie? :crazy:

Ma scuzi :) am mancat un 0 - 1500ron :lol:

Ar trebui sa am in cartea de munca 1500 ron - brut

Editat de mirela83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma scuzi :) am mancat un 0 - 1500ron :lol:

Ar trebui sa am in cartea de munca 1500 ron - brut

:crazy: ...asa mai stam de vorba :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In general salariatii nu isi cunosc drepturile.
dar de ce?

pentru ca sunt irelevante: faci ceea ce vrea patronul sau pleci!

 

1. de cele mai multe ori viitorul salariat semneaza CIM fara sa citeasca in intregime continutul acestuia;
de fapt, viitorul salariat stie sigur ca anumite aspecte intentionat nu sunt trecute in CIM, iar daca le cere nu mai este angajat

 

2. fisa postului cuprinde sarcinile pe care urmeaza sa le indeplineasca salariatul, deci atunci cand semneaza salariatul se obliga sa indeplineasca toate conditiile cuprinse in fisa.
sigur ca da! cum sa nu!?!

esti electrician, ti se cere sa cari pamantul iar la sfarsitul lunii ti se spune ca trebuie sa vii si in week-end sa termini ca sa iti iei salariul, cu observatia ca "nu ti se ia din salariu pentru ca nu te-ai ocupat de electrice"

ce faci? refuzi, ti se spune ca ti se scade salariul, iti dai demisia - se putea altfel?

 

3. cartea de munca trebuie actualizata la fiecare modificare ce survine in conditiile de munca, salariu, pregatire profesionala, etc. (salariatul poate cere reactualizarea in cazul in care angajatorul nu a facut acest lucru).
ca sa ceri sa-ti vezi cartea de munca trebuie sa aduci un argument solid - doar asa poti sa vezi daca s-a completat sau nu ceva in cartea de munca

de multe ori, afli la sfarsit ca nu s-a completat nimic si atunci nu mai poti face nimic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maria,tu ai mare dreptate,electricianul trebuie sa se ocupe doar de electricitate,asta e problema Romaniei,am invatat sa facem de toate,unde este eficienta muncii?

Tu lucrand in domeniul public stii ca ai una si buna de facut.....cine mai face fisa postului in sistemul privat?

Noi i-am invatat cu narav pe patroni :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu lucrez in sistemul bugetar, dar sotul meu, sora mea, multi prieteni, lucreaza la patron

 

privind din exterior, am observat cateva caracteristici generale care se suprapun uimitor peste imaginea stapanului de sclavi

De indata ce te-ai angajat la un patron, indiferent de conditiile negociate, te poti astepta oricand sa ti se ceara sa faci si alte operatii decat cele stabilite initial, sa ti se ia din salariu pe diferite motive, sa ti se prelungeasca programul de munca pe mult mai multe motive...

Oare de ce patronul se arata vesnic nemultumit de felul in care muncesti?

Oare de ce trebuie sa ajungi in firma dis-de-dimineata si sa pleci cat mai tarziu?

De ce nu ti se trece in cartea de munca salariul negociat? (cel mai adesea!)

De ce esti invitat sa pleci (prin demisie) deindata ce pretinzi un ritm de munca omenesc?

De ce esti indemnat sa pleci deindata ce incepi sa-ti dai seama cum merg lucrurile in firma?...

 

Patronul stie ca te tine la munca de dimineata pana seara. Inseamana ca stie ca nu iti da nici o sansa sa ai o viata de familie. Mai nou, firmele organizeaza si week-end-urile salariatilor: iesiri in grup (doar angajatii firmei) ca sa se cunoasca mai bine. Dar se evita angajarea mai multor membrii din aceeasi familie...

 

voi ce spuneti?

Am lucrat si "la stat" si "la patron", in cele din urma am devenit "PFA"(taximetrie) si ulterior mi-am deschis propria mea afacere. Este bine de stiut ca in marea majoritate a cazurilor curge sudoare de ambele parti. Dar, pentru ca fiecare crede ca greutatea lui e cea mai grea, apar neintelegeri si conflicte de munca. Pe de o parte viata de angajat prin insasi ideea de angajat presupune respectarea programului prevazut in contractul de munca. Unii patroni sunt fara nici o tinuta morala, fiind si deosebit de lacomi. Si eu am lucrat pentru astfel de "rechini".Asta m-a ajutat mult pe mine ca patron sa stiu ce se petrece in mintea angajatului, si urmaresc sa arat ca-l investesc cu incredere si respect pentru munca pe care o face. Nu stau departe de angajati, fiind la inceput lucrez practic alaturi de ei, ocupindu-ma de aprovizionare si de contracte noi. Ideal pentru mine este sa-mi fac din angajat un aliat de incredere, si inca unul sincer si loial. Si sa stiti ca nu este imposibil. De exemplu, eu le-am dat un salar atractiv angajatilor, spunindu-le la interviu si avantajele si dezavantajele postului, i-am intrebat daca fumeaza, i-am pus sa citeasca cu voce tare contractul inainte sa-l semneze pe ideea "ca asta-i la noi obiceiul" nu de alta, dar daca este nesincer sau nu intelege ceva poti sesiza din inflexiunile vocii. Il pui apoi sa se asigure daca-i convine programul (de exemplu 1 duminica libera la 2 saptamini, restul- lunea nu convine anumitor sectanti care nu lucreaza niciodata duminica sau simbata) , ii atragi angajatului atentia ca daca doreste sa plece este obligat sa te anunte cu 15 zile inainte. Angajatul trebuie sa stie clar care-i sint atributiile de serviciu, lucru care este benefic si pentru angajat si pentru patron si nervii lui. Patronul n-ar trebui sa considere angajatul un fel de cirpa ( cum multi fac de fapt) dar nici "sa-i dea nas" si sa-l ridice la acelasi nivel, deoarece apar deficiente de comportament. Chestia cu iesirile in grup este binevenita la angajatii tineri si foarte tineri care doresc asta. Cei in virsta si cu familie vor prefera sa fuga acasa (sau la birt) imediat dupa program. Din pacate multi patroni n-au invatat chestia asta. In final, mentionez ca nici nu este legal sa tii angajatul peste programul convenit in contract. Care contract, la rindul lui trebuie sa se supuna unor reguli ( pauza de masa, timp de odihna, etc.) Iar vis a vis de cartea de munca, trebuie tot angajatul sa stie ca pina la urma se pune problema de citi bani ies din firma. Si nu este usor cind vin chiriile, salariile, telefoanele, facturile curg, si fiecare leut are locul lui. Poate o sa vi se para curios, dar exista patroni care cistiga in anumita faze mai putin decit angajatul, sau chiar deloc. Astfel de cazuri nu sunt rare, mai ales la inceput un patron " curat" isi risca in afacere o suma de bani personala, iar afacerea incepe sa "produca" abia dupa o vreme...E bine sa stie si angajatii pe ce teren se misca, nu de alta dar unii sint de-a dreptul naivi, vin cu niste pretentii de te umfla risul...or fi si patroni bogati, dar marea majoritate se lupta sa se mentina si sa dezvolte firma, nu ajung toti miliardari...Si nu uitati, poate intr-o zi veti vedea cu ochii vostri cum este, si veti sti mai bine. Doar nu vreti sa ramineti la faza de simplu angajat pina la pensie....nu de alta, dar nu mei e la moda...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nu uitati, poate intr-o zi veti vedea cu ochii vostri cum este, si veti sti mai bine. Doar nu vreti sa ramineti la faza de simplu angajat pina la pensie....nu de alta, dar nu mei e la moda...
multumesc pentru urare!

 

daca joc din cand in cand la Loto si imi doresc sa castig este ca sa imi deschid propria afacere si sa o construiesc pe principiile mele, de respect unii fata de altii si toti fata de lege...

ma intreb cat ar rezista afacerea...

 

oare de ce sunt atat de rari patronii care trateaza pe salariat ca pe un coleg de munca - fiecare la nivelul sau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×