Sari la conținut
Forum Roportal
Qori

As dori o parere despre componetele unui pc

Postări Recomandate

Buna,

 

as avea si eu nevoie de niste pareri. am avut un calculator mai vechi de prin 2005 care de curand s-a stricat. mai exact placa de baza si procesorul. am fost intr-un magazin am primit o configuratie la vreo 500 ron: placa de baza asrock n68-s3ucc (placa video are integrata placa retea, video sunet) + procesor Athlon II X2 255 dual core, socket AM3, 3.1GHz + ram - ddrIII 2gb 1333 mhz kingmax. ar trebui sa imi pastrez hard-ul : 80GB maxtor ata 133 7200rpm 8mb cache (nu stiu daca se potriveste cu sistemul). voi ce parere aveti ..merita sa il iau asa, sau merita mai mult un laptop la vreo 1200 RON (tipul mi-a spus ca la pretul asta laptop-urile sunt mai slabe).

 

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Componentele merg una cu cealalta si pretul e ~ OK daca iei 2 memorii din alea. Daca iei placa de baza, procesor si o singura memorie, pretul e cam cu 50 de lei prea mare. Nu o sa iasa o racheta, videoul ala onboard nu face minuni. Poti sa cumperi insa mai tarziu placa video dedicata, daca vrei.

 

Laptopurile la 1200 sunt intr-adevar slabe, iti urasti viata langa ele. Posibilitati sunt si altele in afara de astea 2. PC la 1200, cu placa video dedicata, de exemplu. Acum depinde la ce vrei sa folosesti calculatorul asta. Pentru un simplu browse de net si pentru multimedia fara exagerari, va fi suficient de bun calculatorul. Daca ai ceva pretentii de jocuri sau video hd, deja nu mai e OK.

 

Alegerea intre PC sau laptot o faci in functie de nevoia de mobilitate, daca o ai sau nu. Sa cumperi laptopul ca sa-l folosesti acasa pe birou, chiar nu are rost. Iar PC-ul nu il poti scoate la plimbare. Asta e primul lucru la care trebe sa te gandesti. Ai nevoie de portabilitate? 2 - la ce iti trebe, ce faci cu el? Asa, poti alege. Vezi ca era pe-aici un topic gata facut, foarte bun, care te ajuta sa iti alegi calculatorul. Arunca un ochi si acolo.

 

adica aici

 

 

LE: Calculatia am facut-o teoretic. Practic nu merita sa pui 4GB RAM pe PC-ul ala, deci pretul e prea mare.

Editat de Nu_vreau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Componentele merg una cu cealalta si pretul e ~ OK daca iei 2 memorii din alea. Daca iei placa de baza, procesor si o singura memorie, pretul e cam cu 50 de lei prea mare. Nu o sa iasa o racheta, videoul ala onboard nu face minuni. Poti sa cumperi insa mai tarziu placa video dedicata, daca vrei.

 

Laptopurile la 1200 sunt intr-adevar slabe, iti urasti viata langa ele. Posibilitati sunt si altele in afara de astea 2. PC la 1200, cu placa video dedicata, de exemplu. Acum depinde la ce vrei sa folosesti calculatorul asta. Pentru un simplu browse de net si pentru multimedia fara exagerari, va fi suficient de bun calculatorul. Daca ai ceva pretentii de jocuri sau video hd, deja nu mai e OK.

 

Alegerea intre PC sau laptot o faci in functie de nevoia de mobilitate, daca o ai sau nu. Sa cumperi laptopul ca sa-l folosesti acasa pe birou, chiar nu are rost. Iar PC-ul nu il poti scoate la plimbare. Asta e primul lucru la care trebe sa te gandesti. Ai nevoie de portabilitate? 2 - la ce iti trebe, ce faci cu el? Asa, poti alege. Vezi ca era pe-aici un topic gata facut, foarte bun, care te ajuta sa iti alegi calculatorul. Arunca un ochi si acolo.

 

adica aici

 

 

LE: Calculatia am facut-o teoretic. Practic nu merita sa pui 4GB RAM pe PC-ul ala, deci pretul e prea mare.

 

 

mersi mult pentru informatii...nu am mai avut timp sa intru sa iti multumesc, ti-am citit mesajul pe telefon.

Pana la urma l-am luat pe asta...am dat 480lei...mi-am instalat windows 7 pe el..merge mult mai bine decat mergea inainte. e foarte ok pentru ce am eu nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×