Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Saptamana asta era cat p'acii sa cad victima unui on-line scam. Am ramas masca dupa ce am descoperit despre ce era vorba.

Sa o iau de la inceput. Sunt in proces de a-mi cumpara (sau mai bine zis cauta sa cumpar) o alta masina si ca atare rasfoiesc diversele publicatii ale dealerilor si ale vanzatorilor privati. O astfel de publicatie are si pagina de web, unde lumea si dealerii de masini isi posteaza ce au de vandut. Asa se face ca am gasit ceea ce doream la un pret fenomenal. Prea fenomenal. Are englezul o vorba Too good to be true. Asa a si fost. Nu intru in detalii despre ce masina e vorba si la ce pret, ca nu are importanta. Chestia e ca pretul care se cerea era extrem de mic daca luam in considerare marca, modelul si kilometrajul. In poza la fel, masina arata superb de ingrijita.

 

Ei bine, am decis sa incep corespondenta prin e-mail cu vanzatorul si sa arat interes pentru auto-vehicol, sa pun intrebari, etc... la care mi se raspunde asa:

 

"Hello,the car is in great shape, no engine problems, damages or hidden defects. It was always garaged and never smoked in. I have temporary moved to my sister in the UK, my wife passed away two weeks ago, I`m single with 2 children and i have problems with money, that`s why i`m selling it so cheap. I left the car in Amazon's custody.The final price is $ ___. We will use Amazon protection program for our safety. Before I left Canada I arranged with Amazon to take care of the whole sales process. They'll be our legal representatives in this transaction. The car is located at an Amazon warehouse and it will be shipped to the buyer. I just need your full name, shipping address, and your phone number, so i can open a case. (with no further obligation or fees). Thank you. Bob Pears. "

 

Ok, zic eu. Scriu raspuns inapoi, ofer condoleante lui Bob, ma mir putin despre acest proces de vanzare cumparare de masini prin Amazon, ca nu mai auzisem de el, ma gandesc ca Amazon e o companie reputabila, am cumparat multe de acolo dea lungul anilor dar niciodata chestii din astea. In fine, dau numarul meu de telefon si intreb care este urmatorul pas. Mi se trimite un e-mail cu ceva numit Amazon Flexible Payment Services...bla bla bla...Buyer Protection Policy...more bla bla si instructiuni despre unde si cum sa fac plata. Este mentionat ca banii vor fi depusi intr-un cont la Amazon in grija unui Amazon FPS Verified Agent, care numai dupa ce clientul inspecteaza masina si decide sa o tina, va livra suma vanzatorului. Bun. Dau eu scroll mai jos pe pagina in e-mail si citesc datele care includ numele bancii, adresa completa, numarul de cont si hopaaaa....Account Owner: Dascalu Gabriel Marian.

 

Primul lucru care mi-a trecut prin minte fu : WTF ? Ce Agent FPS este nenea Dascalu ? Intru repede pe Google si ma pun pe cautare cu cuvinte cheie de tot felul despre Amazon, tranzactii, Agent, masini si cel mai important cuvant "scam" !

Asta descopar :

Autotrader.ca scam -Western Union, google, ebay, amazon, etc

 

"We are contacting the ads that are a little two good to be true. All under $5000 with fairly low kms. They usually also post these ads in several different Canadian cities.The story varies between scammers, selling because of divorce, a child in an oversees hospital, moved out of the country for work and so on. But the main part of the story is always the same, you can't see the vehicle, they want to ship it to you, of course free from cost to you...."

 

M-am asezat mai comod pe scaun, mi-am trosnit degetele si i-am trimis domnului Dascalu o epistola de pomina. Peste nici 10 minute imi suna telefonul cu numar de UK ( am verificat dupa aceea) si la capatul celalalt este nenea Dascalu cu urmatoarele "Ce proasta esti sa moara mata" urmat de niste hohote de ras si un click de inchis. Asta fu acum jumate de ora.

 

 

Na, ce mai pot spune...ca mi-a stat mintea in loc... speechless. Noroc ca mi-a picat fisa la timp cand am citit faza cu account owner, ca daca nu... acest mesaj ar fi relatat o cu totul altfel de poveste. :swoon:

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si-ti trebuia experienta asta ca sa-ti aduci aminte ca populatia romana este alcatuita din urmasii mercenarilor romani, talharilor daci si curvelor din imperiu care s-au aciuat aici fiind regiune de granita ? :P Cand mai apare cate unu' si zice ca aveam un neam prost rau, ziceti ca e al dreq. Eh, ieta ca nu e :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si-ti trebuia experienta asta ca sa-ti aduci aminte ca populatia romana este alcatuita din urmasii mercenarilor romani, talharilor daci si curvelor din imperiu care s-au aciuat aici fiind regiune de granita ? Cand mai apare cate unu' si zice ca aveam un neam prost rau, ziceti ca e al dreq. Eh, ieta ca nu e.

Stai ca experienta continua. Acum ca are e-mailul meu mi-a trimis deja vreo 4 cu injuraturi si tot felul de mojicii. Cred ca e suparat ca i-am deconspirat afacerea. Omu se vedea deja cu banii in cont azi. I-am dat planurile peste cap. A mai si sunat inca de cateva ori dar nu am mai raspuns.

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sesizeaza politia si pe cei de la amazon - nu m-ar mira sa fie foarte interesati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sesizeaza politia si pe cei de la amazon - nu m-ar mira sa fie foarte interesati

Ma gandeam sa fac asta dar daca politia sau cei de la Amazon ar fi putut face ceva in legatura cu aceste sarlatanii, nu cred ca ar mai fi din astia pe web care incearca sa traga tepe la oameni. Si la urma urmei habar nu am la ce departament sa sun. Ce sa le zic alora de la politie ? Ca incercat unul sa ma fraiereasca de bani pe net ? E plin netul de asa ceva. E un epidemic imposibil de controlat sau oprit. Deunazi cautam sa cumpar o carcasa pentru iPhone si am gasit on-line unele frumoase, imitatii de designer (Burberry, Gucci) dar dupa ce am citit reviews despre pagina aia m-am lasat pagubasa. Majoritatea sunt pagini web din China facute special pentru frauda. Erau multi care s-au ars cu carcasele alea, au platit si nu au primit nimic sau au primit carcase de plastic de 50 de centi si isi spuneau amarul la reviews.

 

Singurul lucru pe care il poate face omul este sa fie atent si sa se informeze bine despre ce si cum inainte sa se angajeze in tranzactii financiare pe net.

Vezi sa nu interesese pe politia din Toronto de un sarlatan anonim in spatele unui monitor in UK, care poate nici nu si-a dat numele real.

 

Cat traieste omul invata I guess. Bine ca nu ma costat lectia de saptamana asta.

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam sa fac asta dar daca politia sau cei de la Amazon ar fi putut face ceva in legatura cu aceste sarlatanii, nu cred ca ar mai fi din astia pe web care incearca sa traga tepe la oameni. Si la urma urmei habar nu am la ce departament sa sun. Ce sa le zic alora de la politie ? Ca incercat unul sa ma fraiereasca de bani pe net ? E plin netul de asa ceva. E un epidemic imposibil de controlat sau oprit. Deunazi cautam sa cumpar o carcasa pentru iPhone si am gasit on-line unele frumoase, imitatii de designer (Burberry, Gucci) dar dupa ce am citit reviews despre pagina aia m-am lasat pagubasa. Majoritatea sunt pagini web din China facute special pentru frauda. Erau multi care s-au ars cu carcasele alea, au platit si nu au primit nimic sau au primit carcase de plastic de 50 de centi si isi spuneau amarul la reviews.

 

Singurul lucru pe care il poate face omul este sa fie atent si sa se informeze bine despre ce si cum inainte sa se angajeze in tranzactii financiare pe net.

Vezi sa nu interesese pe politia din Toronto de un sarlatan anonim in spatele unui monitor in UK, care poate nici nu si-a dat numele real.

 

Cat traieste omul invata I guess. Bine ca nu ma costat lectia de saptamana asta.

 

te-a costat, si inca mult...

 

stresul tau face muuult mai mult de 5000 dolari...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam sa fac asta dar daca politia sau cei de la Amazon ar fi putut face ceva in legatura cu aceste sarlatanii, nu cred ca ar mai fi din astia pe web care incearca sa traga tepe la oameni. Si la urma urmei habar nu am la ce departament sa sun. Ce sa le zic alora de la politie ? Ca incercat unul sa ma fraiereasca de bani pe net ? E plin netul de asa ceva. E un epidemic imposibil de controlat sau oprit. Deunazi cautam sa cumpar o carcasa pentru iPhone si am gasit on-line unele frumoase, imitatii de designer (Burberry, Gucci) dar dupa ce am citit reviews despre pagina aia m-am lasat pagubasa. Majoritatea sunt pagini web din China facute special pentru frauda. Erau multi care s-au ars cu carcasele alea si isi spuneau amarul la reviews.

 

Singurul lucru pe care il poate face omul este sa fie atent si sa se informeze bine despre ce si cum inainte sa se angajeze in tranzactii financiare pe net.

Vezi sa nu interesese pe politia din Toronto de un sarlatan anonim in spatele unui monitor in UK, care poate nici nu si-a dat numele real.

 

Cat traieste omul invata I guess. Bine ca nu ma costat lectia de saptamana asta.

 

Right! ok.gif

Cunosc un caz asemanator, teapa a fost luata pe eBay.Politia a spus ca nu poate face nimic in privinta asta.Nici cei de la eBay, deoarece banii nu au fost trimisi prin paypal.

Ca astea mai sunt o gramada.Trebuie sa fi foarte atent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te-a costat, si inca mult...

 

stresul tau face muuult mai mult de 5000 dolari...

Ma simt ca ultima fraiera din lume, ca i-am mai oferit si condoleante nenorocitului. La cat de desteapta ma cred eu, uite ca am pus botul la povestea aia lacrimogena.doh.gif

 

Sunt insa curioasa de reactia lui cand a vazut ca a dat tot peste un roman adica eu. Tare as fi vrut sa-i vad mutra cand a citit e-mailul meu in romaneste, dupa ce mi-am dat seama ca e scam. It's a small world indeed... :rot:

 

Right! ok.gif

Cunosc un caz asemanator, teapa a fost luata pe eBay.Politia a spus ca nu poate face nimic in privinta asta.Nici cei de la eBay, deoarece banii nu au fost trimisi prin paypal.

Ca astea mai sunt o gramada.Trebuie sa fi foarte atent.

Ceea ce ma convins pe mine initial este faptul ca anuntul era pus pe un site reputabil iar e-mailul lui a continut o pagina de informatii care arata ca si cum Amazon.com ar fi trimis-o. Deci foarte bine realizata, cu logo si toate caracteristicile. Prosti nu sunt astia, ii duce capul.

Ghinionul lui a fost ca intamplarea a facut ca o romanca sa dea de el. :lol:

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt ca ultima fraiera din lume, ca i-am mai oferit si condoleante nenorocitului. La cat de desteapta ma cred eu, uite ca am pus botul la povestea aia lacrimogena.doh.gif

 

Sunt insa curioasa de reactia lui cand a vazut ca a dat tot peste un roman adica eu. :lol: Tare as fi vrut sa-i vad mutra cand a citit e-mailul meu in romaneste, dupa ce mi-am dat seama ca e scam. It's a small world indeed... :rot:

 

 

Ceea ce ma convins pe mine initial este faptul ca anuntul era pus pe un site reputabil iar e-mailul lui a continut o pagina de informatii care arata ca si cum Amazon.com ar fi trimis-o. Deci foarte bine realizata, cu logo si toate caracteristicile. Prosti nu sunt astia, ii duce capul.

 

 

 

 

deci, da-i doamne mintea romanului de pe urma...

tot patitu-i priceput

acum faci haz de necaz...

 

 

doamne, ce mi-ar fi placut doar sa facem schimb de proverbe, sa n-aiba niciunul legatura cu tine...

de fapt, nu doar cu tine...

cu nimeni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

doamne, ce mi-ar fi placut doar sa facem schimb de proverbe, sa n-aiba niciunul legatura cu tine...

de fapt, nu doar cu tine...

cu nimeni...

Pai hai sa facem. Care-i baiul ? Transformam topicul in proverbe de invatatura de minte. :lol:

 

Hai ca incep eu cu o compozitie proprie in premirea pe Roportal Destept sa te crezi dar prost sa fiu :rot:

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×